Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Nadmiar zakwasu na chleb – jak go wykorzystać?

Nadmiar zakwasu na chleb – jak go wykorzystać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Dokarmianie zakwasu. Czy część trzeba wyrzucać?
  2. Jak wykorzystać nadmiar zakwasu chlebowego?

Dla wielu osób domowe pieczywo na zakwasie nie ma sobie równych. Jednak przygotowywanie takiego chleba wiąże się z koniecznością regularnego dokarmiania zakwasu, przez co robi się go sporo w krótkim czasie. Jak wykorzystać nadmiar, by uniknąć wyrzucania zakwasu? Sprawdź nasze propozycje!  

Dokarmianie zakwasu. Czy część trzeba wyrzucać?     

Przygotowanie zakwasu od podstaw zajmuje około 5 dni. Zaczyna się od wymieszania takiej samej ilości mąki i wody w słoiku lub innym naczyniu. Następnie umieszcza się go w ciepłym miejscu i dokarmia co 12 godzin, aż do uzyskania ilości potrzebnej do upieczenia chleba oraz odłożenia części zakwasu do dalszego dokarmiania. Przykładowo, zaczynając od 50 g mąki i 50 g wody, ilość zakwasu odłożonego „na później” powinna wynosić 100 g. Odkładanie zakwasu sprawia, że uzyskuje on coraz lepsze właściwości wypiekowe. Dzięki temu chleb na takim zakwasie lepiej wyrasta i jest bardziej puszysty.

Zakwas dokarmiamy zawsze taką sama ilością wody i mąki, od której zaczynaliśmy jego przygotowanie. Ułatwi to liczenie, ile razy konieczne jest jego dokarmianie, by uzyskać ilość potrzebną do wypieku chleba.

Jeżeli regularnie pieczesz chleb, dokarmiaj zakwas co 12 godzin. W przypadku, gdy pieczesz chleb rzadziej lub masz dłuższą przerwę od pieczenia, zakwas umieść się w lodówce. Niska temperatura sprawia, że zakwas jest uśpiony i nie trzeba go dokarmiać. Taki zakwas nie traci swoich właściwości, jednak przed kolejnym pieczeniem konieczne będzie jego kilkudniowe dokarmianie.

Nadmiar zakwasu na chleb - zdjęcie 1

W przypadku stałego dokarmiania zakwasu uzyskana ilość może znacznie przekraczać nasze potrzeby. Część osób w takiej sytuacji wyrzuca nadmiar zakwasu i utrzymuje stałą jego ilość. Można tego uniknąć!

Jak wykorzystać nadmiar zakwasu chlebowego?  

Nadmiar zakwasu można wykorzystać na kilka sposobów. W pierwszej kolejności mogą być to inne rodzaje pieczywa, np. bułki czy bagietki. Zakwas sprawdzi się także do przygotowania słodkich wypieków, takich jak naleśniki, gofry czy ciasteczka. Zakwas można z powodzeniem wykorzystać w przepisach z udziałem drożdży piekarniczych. W prosty sposób można także przygotować żurek.        

Żurek na zakwasie     

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z zakwasu na chleb ugotować żurek. W pierwszej kolejności należy rozcieńczyć zakwas do pożądanej przez nas kwaśności, a następnie całość zagotować. Podczas gotowania konieczne są przyprawy, takie jak czosnek, majeranek, ziele angielskie czy liście laurowe. Dodatkowo można dodać warzywa, kiełbasę, boczek lub żeberka, a na koniec jajko na twardo.

Zakwas na żur z zakwasu chlebowego

Bazą do przygotowania zakwasu na zakwas chlebowy i na żurek są te same produkty – mąka oraz woda. Różnią się one między sobą proporcjami. Aby z zakwasu chlebowego przygotować zakwas na żur wystarczy rozrobić go z wodą i dodać czosnek, liście laurowe oraz ziele angielskie.

Krakersy domowe na zakwasie    

Z dodatkiem zakwasu na chleb można przygotować aromatyczne i chrupiące krakersy. Można je podawać bez dodatków lub przed pieczeniem posypać solą, sezamem, makiem czy ulubioną mieszanką przypraw, np. curry. Będą doskonałą przekąską podczas rodzinnego oglądania filmów czy spotkania w gronie przyjaciół.

Nadmiar zakwasu na chleb - zdjęcie 2

Bułeczki na zakwasie 

Miłośnicy świeżych bułek na śniadanie mogą upiec je samodzielnie właśnie z dodatkiem zakwasu. Będą one lekkie i puszyste. Dodatkowo można poeksperymentować z rodzajami mąk, np. gryczaną, kukurydzianą czy orkiszową. Można dodać również różnego rodzaju nasiona oraz przyprawy. Bułki na zakwasie z bazylią i suszonymi pomidorami doskonale sprawdzą się jako drugie śniadanie do pracy lub szkoły. Niewielka zmiana całkowicie odmieni smak zwykłej bułki. By jeszcze bardziej urozmaicić posiłek i zaskoczyć bliskich, pieczywo można uformować w różne kształty. Od obwarzanka, przez bagietkę, aż do zawijanego precla.

Jak zrobić takie bułeczki? Wystarczy wymieszać zakwas z wodą i drożdżami, a następnie dodać sól i oliwę. Na końcu powoli dosypywać mąkę i cały czas mieszać ciasto w robocie kuchennym lub wyrabiać ręcznie. Gotowe ciasto odstawić na godzinę do wyrośnięcia, a następnie uformować kształt pieczywa. Piec w 220°C przez 10-12 min. Powodzenia!

Jak widzisz, nadmiar zakwasu na chleb można wykorzystać na wiele sposobów. Warto o to zadbać, szczególnie jeśli bliski jest Ci styl gotowania w duchu less waste, by unikać marnowania żywności.