Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Zdrowe jedzenie to czyste jedzenie. Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?

Zdrowe jedzenie to czyste jedzenie. Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
 1. Co znajduje się na skórkach owoców i warzyw?
 2. Jak myć warzywa?
 3. Jak myć owoce?
 4. Ozonowanie warzyw i owoców – czy to ma sens?
 5. Ogólne zasady dotyczące mycia owoców i warzyw

Na skórkach owoców i warzyw są nie tylko pozostałości po pestycydach, ale także różnego rodzaju bakterie i zanieczyszczenia. Warto zatem dokładnie oczyścić je przed spożyciem. Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?

Co znajduje się na skórkach owoców i warzyw?

Bezwzględnie należy umyć wszystkie owoce i warzywa przed ich spożyciem i obróbką termiczną. Pamiętajmy, że w większości są one spryskiwane pestycydami, które nie są bezpieczne dla naszego organizmu. Bardzo często stosuje się duże ilości substancji konserwujących i przedłużających świeżość, aby owoce i warzywa wyglądały ładnie i były dostępne przez cały rok. Niestety specyfiki te mogą powodować uczulenia czy zatrucia pokarmowe.

Innym niebezpieczeństwem związanym z nieumytymi produktami spożywczymi są niewidoczne gołym okiem pasożyty, które mogą znajdować się na skórce. Najczęściej można zarazić się owsicą, glistnicą oraz tasiemcem. Owoce i warzywa należy myć również ze względu na bakterie, które znajdują się na ich powierzchni. Nigdy nie wiesz, w jaki sposób produkty te były transportowane i przechowywane, a także ile osób ich dotykało.

Dzięki myciu pozbędziesz się pozostałości pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Zdrowe jedzenie to czyste jedzenie – dotyczy to też nowalijek. Młode warzywa, choć są pyszne i mają mnóstwo witamin, mogą zawierać chemikalia i być zasiedlone przez pasożyty czy bakterie. Dlatego tak ważne jest, by prawidłowo oczyszczać świeże warzywa i owoce.

Jak myć warzywa?

Jak myć warzywa i owoce - zdjęcie 1

Zanim przystąpisz do mycia warzyw i owoców, umyj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem. Twarde warzywa, takie jak:

 • dynia,

 • cukinia,

 • marchew,

 • korzeń pietruszki,

 • seler,

 • rzodkiew,

 • kalarepa,

 • buraki,

 • ziemniaki.

umyj rękami pod bieżącą, chłodną wodą bez żadnych detergentów, w celu pozbycia się piasku, ziemi czy kurzu. Taki zabieg powinien także zredukować liczbę ewentualnych mikroorganizmów.

Jak pozbyć się pestycydów z warzyw?

Z kolei takie warzywa, jak brokuł, sałata, kalafior, szpinak, jarmuż czy roszponka spłucz pod bieżącą zimną wodą, a następnie zanurz w chłodnej wodzie na jedną lub dwie minuty, mieszając.

Po wstępnym myciu warzyw należy pozbyć się szkodliwych pestycydów. Niezbędne będą woda, ocet i soda oczyszczona. Jednym ze sposobów na usunięcie zanieczyszczeń jest płukanie warzyw w roztworze o odczynie kwaśnym i alkalicznym.

Przygotuj roztwór: na jeden litr wody dodaj około pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego) i płucz w nim warzywa przez 2-3 minuty. Następnie zanurz je na kolejne 2-3 minuty w drugim roztworze: na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody. Na koniec produkty opłucz pod bieżącą wodą i pozostaw do osuszenia (np. na papierowym ręczniku).

Jak myć owoce?

Żeby usunąć zanieczyszczenia z owoców, wystarczy mycie z pocieraniem, zanurzenie w roztworze kwaśnym i alkalicznym, płukanie i staranne osuszenie – podobne jak w przypadku warzyw. Ta metoda sprawdza się w przypadku produktów o twardej skórce, do których należą:

 • pomarańcze,

 • cytryny,

 • grejpfrut,

 • banany,

 • jabłka,

 • gruszki

 • melon,

 • awokado.

W przypadku miękkich i delikatnych owoców, którymi są jagody, truskawki, śliwki czy maliny, najlepsze będzie staranne opłukanie pod strumieniem wody, ale tuż przed samym spożyciem, ponieważ wilgoć może sprzyjać rozwojowi bakterii. Ponadto osuszenie produktów czystym ręcznikiem może znacznie zredukować liczbę mikroorganizmów.

Jak myć warzywa i owoce - zdjęcie 2

Ozonowanie warzyw i owoców – czy to ma sens?

Ozonowanie żywności to kolejne rozwiązanie, by pozbyć się z ich powierzchni niechcianych bakterii, wirusów, pleśni, zarodników grzybów, roztoczy, pestycydów oraz konserwantów. Proces ozonowania polega na oczyszczaniu produktów aktywnym tlenem i można z łatwością przeprowadzić go w swoim domu przy użyciu ozonatora. Całość potrwa zaledwie kilka minut. Ozonować można praktycznie wszystkie produkty spożywcze. To bardzo skuteczny proces, jednak wystarczy ocet, aby dobrze wysterylizować owoce i warzywa. Następnie należy wytrzeć je za pomocą papierowego ręcznika, nie trzeba kupować specjalnego urządzenia. 

Ogólne zasady dotyczące mycia owoców i warzyw

Warzywa i owoce są źródłem witamin i składników mineralnych. To niezbędne elementy zdrowej i zbilansowanej diety. Aby cieszyć się w pełni zdrowymi produktami, warto zadbać o ich czystość. Przed ich spożyciem należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny:

 • Krok 1: opłucz warzywa i owoce pod zimną, bieżącą wodą,

 • Krok 2: nie ma potrzeby używania płynów do ich mycia – wystarczy wspomniany ocet.

 • Krok 3: można ewentualnie wspomóc się szczotkami do mycia warzyw.

Jak myć warzywa i owoce - zdjęcie 3

Najbezpieczniej byłoby sięgać po własne warzywa i owoce prosto z ogródka lub robić zakupy u lokalnych dostawców czy w ekologicznych sklepach. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego dokładnie myj owoce i warzywa, aby były pozbawione wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest wyrabianie nawyku mycia przekąsek przed ich zjedzeniem już od najmłodszych lat. Pamiętaj, że czyste warzywa i owoce to zdrowe warzywa i owoce.