Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Idealny chleb na drożdżach

Idealny chleb na drożdżach
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Składniki na chleb pszenny razowy z ziarnami:
  2. Jak zrobić idealny chleb na drożdżach? Oto najważniejsze wskazówki!

Chleb na drożdżach przepis

Do upieczenia chleba potrzeba nam tylko mąki, wody, drożdży i soli. Po pierwsze i najważniejsze, chleby pieczone na drożdżach nie wymagają dodawania dużych ilości drożdży - takie chleby tylko tracą na smaku. Na 600 g mąki wystarczające jest 10 g drożdży. Waro pamiętać, że większej ilości drożdży wymagają za to wypieki, które zawierają w swoich składnikach np. masło.

Składniki na chleb pszenny razowy z ziarnami:

  • 400 ml letniej wody

  • 10 g drożdży

  • 500 g mąki pszennej chlebowej typ 750

  • 100 g mąki pszennej razowej typ 2000

  • 150 g ziaren (np. siemię lniane, dynia i słonecznik)

  • 10 g soli

Jak zrobić idealny chleb na drożdżach? Oto najważniejsze wskazówki!

Przy pieczeniu chlebów na drożdżach znaczenie ma również mąka, bo różni się ona zawartością glutenu. Najgorzej wypada tutaj mąka żytnia. Żeby upiec z niej chleb, potrzebny jest zakwas lub należy ją wymieszać z inną mąką, która zawiera gluten. Najprościej upiec chleb na mące pszennej chlebowej typ 750. Jest ona idealnie chłonna i zawiera gluten. Można również zrobić chleby mieszane.

Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie zaczynu. Wystarczy w tym celu rozpuścić drożdże w wodzie, dodać mąkę (np. 10 g drożdży + 100 ml wody + 100 g mąki), wymieszać i odstawić na 30-60 minut.

Mając już aktywny zaczyn, pora na wyrobienie ciasta, co uaktywni gluten. Wystarczy połączyć zaczyn z pozostałymi składnikami i wyrobić ciasto (w razie konieczności dosypując mąki). Żeby ciasto nie lepiło się nadmiernie do rąk, warto oprószyć je mąką. Gotowe ciasto należy przełożyć do miski, przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do pierwszego wyrastania na 2-3 godziny. Po tym czasie na podsypanej mąką stolnicy można uformować bochenek chleba, przełożyć go na blachę oprószona mąką, przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do ponownego wyrastania na godzinę.

Chleb najlepiej piec 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220°C. Żeby był lepiej upieczony, warto zaparować piekarnik. Wystarczy, że po włożeniu chleba do piekarnika, spryskamy jego wnętrze przez lekko uchylone drzwiczki, żeby para nie uciekła (można w tym celu wykorzystać np. spryskiwacz do kwiatów).

To jednak nie wszystko. Aby nasz chleb miał chrupiącą skórkę, musimy koniecznie studzić go na kratce (dzięki temu odpowiednio odparuje).

Jeśli nie masz w domu drożdży, nie martw się! Sprawdź nasz przepis na chleb bez drożdży - do jego przygotowania potrzebujesz tylko trzech prostych składników oraz blendera.