Ile waży szklanka mąki, wody czy cukru? O kuchennych miarach

Ile waży szklanka mąki, wody czy cukru? O kuchennych miarach

Proporcje produktów w przepisach często podawane są w gramach, co może być sporym utrudnieniem. Jeśli nie posiadasz wagi kuchennej, z pomocą przyjdzie Ci podręczny przelicznik miar kuchennych. Zobacz, jak łatwo przeliczyć podane miary kuchenne i ułatwić sobie pracę w kuchni.

Jak przeliczać produkty spożywcze z szklanek na gramy?

To często pojawiające się pytanie przy przepisach, gdzie proporcje odmierzane są przy pomocy różnych przyborów kuchennych. To ile gramów mąki, cukru czy wody mieści się w szklance zależy oczywiście od jej rozmiaru. Szklanki bywają mniejsze i większe. Na rynku dostępne są szklanki w wielu rozmiarach. Najczęściej spotykane są szklanki o pojemności od 150 do 330 ml. W przepisach przyjmuje się zazwyczaj, że szklanki mają pojemność standardową, czyli 250 ml.

Ile wody mieści się w szklance?

Zakładając, że szklanka ma pojemność 250 ml, czyli 0.25 l i wiedząc, że 1 litr wody waży 1 kilogram, to woda w szklance waży 0.25 kilograma, czyli 250 gramów.

Popularne miary kuchenne

Najczęściej stosowanymi miarami kuchennymi są: łyżka, łyżeczka i szklanka, więc przybory które każdy znajdzie w swojej kuchni. Bardzo małe ilości sypkich produktów, podawane są czasem w szczyptach. Ogólnie przyjmuje się, że szklanka ma 250 ml, łyżka 15 ml, a łyżeczka 5 ml. Warto jednak pamiętać, że miary te mają charakter orientacyjny.

Ile waży szklanka mąki i cukru?

Szklanka cukru waży 220 g, a cukru pudru 170 g. Stosowanie się do przelicznika jest bardzo ważne w przypadku, gdy przygotowujesz ciasto. Nieprawidłowe przeliczanie cukru może zaburzyć proporcje, co przekłada się na efekt końcowy Twojego deseru.

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa mąki:

  • szklanka mąki pszennej waży 170 g,

  • ziemniaczanej 200 g,

  • krupczatki 210 g,

  • mąki graham 160 g,

  • pszennej razowej i żytniej chlebowej 145 g,

  • orkiszowej razowej 150 g,  

  • żytniej razowej 120 g.

Ile mililitrów ma szklanka?

Przyjmuje się, że standardowa szklanka ma pojemność 250 ml. Ale warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są szklanki w zakresie od 150 do 300 ml i zweryfikować, jaką dokładnie pojemność ma szklanka, której używamy do kuchennych pomiarów.

Ile waży łyżka cukru?

Łyżka kryształków cukru waży 13 g, a nieco lżejszego cukru pudru pomieści się na tej samej, standardowej łyżce 12 g.

Przelicznik miar kuchennych

Przeliczanie miar kuchennych może mniej doświadczonym sprawić nieco kłopotu, ale na szczęście z pomocą przychodzą liczne, łatwo dostępne przeliczniki i kalkulatory online. Dzięki nim w kilka chwil otrzymasz informację o potrzebnej ilości składnika potrzebnego do przyrządzanej potrawy.

Roboty kuchenne z wagą

Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są też nowoczesne roboty kuchenne (np. Bosch OptiMUM i MUM 5) posiadające zintegrowaną wagę. Umożliwia to precyzyjne ważenie składników w misie robota lub kielichu blendera.