Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić ogórki małosolne?

Jak zrobić ogórki małosolne?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zrobić ogórki małosolne?
  2. W czym zrobić ogórki małosolne?

Lubisz przetwory, ale nie wiesz, jak je zrobić? Nie masz czasu na siedzenie w kuchni? Wbrew pozorom nie wszystkie przetwory warzywne są trudne i czasochłonne. Czasem wystarczy tylko kilka składników i trochę cierpliwości, by móc się nimi delektować.

Jak zrobić ogórki małosolne?

To najprostsze i najszybsze w przygotowaniu przetwory z ogórków. Ogórki małosolne są gotowe w ciągu 2-3 dni. Podczas przygotowywania zalewy najważniejsza jest proporcja między ilością wody a soli. Do 1,5 litra wody należy dodać 2 łyżki soli. Ilość ta jest niezmienna. Z kolei ilość ogórków zależy od ich wielkości oraz rozmiarów naczynia.  Do zalewy trzeba dodać jeszcze składniki, które nadadzą ogórkom wyjątkowego smaku. Wśród dodatków nie może zabraknąć koperku, ząbków czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych oraz chrzanu. Ten ostatni możesz dodać zarówno w postaci korzenia, jak i liści. Podobnie koperek możesz dodać wraz z korzonkami. Oprócz wymienionych składników zalewę możesz wzbogacić gorczycą, liśćmi malin, czarnej porzeczki lub wiśni. Mają one intensywny aromat, którym przejdą ogórki. Jeśli robisz ogórki małosolne po raz pierwszy zrezygnuj z nie dodaj ich w ogóle lub w niewielkiej ilości. Pozwoli to stwierdzić, czy dany smak Ci odpowiada.  Możesz również przygotować słoiki w różnych wersjach i do każdego dodać inną ilość aromatycznych dodatków.

Ogórki ułóż w naczyniu wraz z dodatkami i zalej ciepłą zalewą. Następnie należy lekko obciążyć ogórki, by cały czas były zanurzone w zalewie. W tym celu możesz posłużyć się małym talerzykiem. Jeśli ogórki będą wystawały z zalewy mogą się zepsuć.

W czym zrobić ogórki małosolne?

Dla wielu osób odpowiedź jest oczywista - w kamionkowym naczyniu lub beczułce. Tak samo, jak to kiedyś robiły nasze babcie. Ogórki z kamionki lepiej i szybciej się kiszą,  a ich smak jest intensywniejszy. Co zrobić, jeśli nie masz naczynia kamionkowego? Możesz przygotować ogórki w dużym szklanym słoiku. Będą równie smaczne, ale mogą potrzebować trochę więcej czasu, by osiągnąć właściwy smak.

Ogórki małosolne są ciekawym urozmaiceniem posiłku, a także pyszną przekąską. Dzięki temu, że szybko są gotowe, można je zrobić, gdy tylko przyjdzie nam na nie ochota.