Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak gotować białą kiełbasę?

Jak gotować białą kiełbasę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Ile gotować białą kiełbasę?
  2. Unikaj wrzenia
  3. Jak poznać, że biała kiełbasa jest już gotowa?
  4. Jak zapobiegać pękaniu kiełbasy podczas gotowania?

Jak ugotować białą kiełbasę, by była smakowita? Skąd wiedzieć, że biała kiełbasa jest już gotowa? Jakie są domowe sposoby, aby kiełbasa nie popękała? Wbrew pozorom jej obróbka termiczna wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać.

Ile gotować białą kiełbasę?

Czas gotowania białej kiełbasy nie jest długi, ale jej obróbka termiczna wymaga przetrzegania pewnych zasad. Nie wystarczy wrzucenie jej do wody i odczekanie kilku chwil, tak jak w przypadku parówek. Zazwyczaj jest to ok. pół godziny. Przeczytaj dokładne wskazówki.

Unikaj wrzenia

Biała kiełbasa nie lubi być mocno gotowana. Jej obróbka termiczna powinna przypominać bardziej parzenie niż typowe gotowanie. Woda powinna być na granicy wrzenia. Płomień lub moc grzania kuchenki powinny być jak najniższe. W taki sposób gotuj kiełbasę około 20-25 minut. Innym sposobem jest doprowadzenie wody z kiełbasą do wrzenia i w momencie pojawienia się pierwszych bąbelków powietrza, wyłączenia grzania oraz pozostawienie przykrytego garnka na około 20–30 minut.

Kiełbasę możesz przyrządzić korzystając z parowaru. W tym przypadku kiełbasa również będzie potrzebowała około 30 minut.

Jak poznać, że biała kiełbasa jest już gotowa?

Przed gotowaniem zwróć uwagę na otoczkę kiełbasy. Wykorzystane do jej produkcji jelito powinno być przezroczyste. Podczas gotowania, w wyniku działania temperatury, zmienia ono swoją barwę. Skórka otaczająca kiełbasę, po zakończeniu gotowania,  powinna być biała. Koniecznie zwróć uwagę na kolor mięsa. Po ugotowaniu powinno zmienić ono swój odcień na lekko szarawy. Miejsca z tłuszczykiem pozostaną białe. Różowe zabarwienie kiełbaski świadczy o dodaniu substancji konserwujących np. soli peklującej.

Jak zapobiegać pękaniu kiełbasy podczas gotowania?

Często zdarza się, że podczas gotowania osłonka kiełbasy pęka i mięso zaczyna wypadać. Można temu w prosty sposób zaradzić. Przy pomocy wykałaczki ponakłuwaj kiełbasę. Postaraj się zrobić to równomiernie na całej powierzchni. Pilnuj także temperatury wody. Nie dopuszczaj, by woda w której gotujesz białą kiełbasę mocno wrzała i wręcz wyskakiwała z garnka. Podczas intensywnego gotowania osłonki nie wytrzymują ciśnienia i pękają.

Mogłoby się wydawać, że gotowanie białej kiełbasy to nic trudnego. Faktycznie jest ono banalnie proste, o ile znasz podstawowe zasady jej gotowania.  Dzięki ich przestrzeganiu gotowa kiełbasa będzie niezwykle delikatna i aromatyczna, a także będzie ozdobą barszczu lub żurku wielkanocnego.