Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak prawidłowo trzymać pałeczki, jak jeść pałeczkami?

Jak prawidłowo trzymać pałeczki, jak jeść pałeczkami?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Pałeczki – najpopularniejsze sztućce na świecie
  2. Rodzaje pałeczek, różnice między pałeczkami chińskimi a japońskimi
  3. Jak dobrać pałeczki pod siebie?
  4. Jak trzymać pałeczki?
  5. Jak jeść pałeczkami?
  6. Pałeczki złączone, jak nimi jeść? Czy są łatwiejsze dla początkujących?
  7. Uwielbiasz japońską kuchnię? Trenuj jedzenie pałeczkami

Jak trzymać i jeść pałeczkami sushi, ryż, makaron i zupę? Czy pałeczki chińskie i japońskie są takie same? Jakie są rodzaje pałeczek?

Pałeczki – najpopularniejsze sztućce na świecie

Nieodłącznym elementem kuchni azjatyckiej są pałeczki. Korzystają z nich mieszkańcy takich krajów, jak Chiny czy Japonia. A jaka jest ich historia? Podobno sięga 3 tys. lat przed naszą erą i głosi, że pierwsze pałeczki mogły być dwoma patykami używanymi do przygotowywania potraw na otwartym ogniu. Obecnie pałeczki wykonane są zwykle z drewna, szlifowane, czasem pokrywane innym tworzywem i zdobione.

Rodzaje pałeczek, różnice między pałeczkami chińskimi a japońskimi

Wyróżniamy pałeczki chińskie i japońskie. Czym się różnią? Japońskie pałeczki mają zwykle 23 cm i zwężają się do zaostrzonego końca.  Wykonane są z lakierowanego drewna lub bambusa. Chińskie pałeczki są zwykle wykonane z oszlifowanego drewna lub bambusa, mają około 26 cm długości oraz zwężają się do tępego końca.

Jak dobrać pałeczki pod siebie?

Ważne jest, aby dobrze dobrać dla siebie odpowiednie pałeczki. Należy zmierzyć odległość kciuka od czubka palca wskazującego. W tym celu ustaw kciuk pod kątem 90º. Zmierz odległość czubka kciuka i czubka palca wskazującego. Otrzymaną wartość pomnóż razy 1,5. I tak otrzymasz długość pałeczek jakich powinieneś używać.

Jak trzymać pałeczki?

Do nauki jedzenia pałeczkami najlepiej wybrać pałeczki drewniane lub bambusowe (jedzenie będzie w mniejszym stopniu wyślizgiwało się z pałeczek). Jedzenie pałeczkami nie jest trudne i łatwo się go nauczyć, przestrzegając kilku prostych wskazówek. Oto jak poprawnie trzymać pałeczki:

  • Koniec jednej pałeczki umieść w zagłębieniu dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Pałeczkę przytrzymaj w miejscu opierając środek pałeczki o palec serdeczny.

  • Drugą, ruchomą pałeczkę umieść równolegle do nieruchomej i przytrzymaj ją kciukiem oraz palcem wskazującym.

  • Chwytając jedzenie pałeczkami, dolna pozostaje w miejscu, a cały ruch wykonywany jest przy pomocy górnej pałeczki.

Jak jeść pałeczkami?

Japończycy bardzo dużą wagę przywiązują nie tylko do samej techniki spożywania posiłków, ale także do etykiety. Nie przestrzeganie pewnych zasad przy stole może być odebrane jako nietakt. Czego nie wolno robić przy stole? Nie powinniśmy zatem bawić się ani wymachiwać pałeczkami, uderzać pałeczkami o siebie lub inne naczynie czy wbijać ich w jedzenie. Niemile widziane jest także mieszanie zupy pałeczkami, podawanie jedzenia innym osobom za pomocą pałeczek, machanie pałeczkami nad daniem podczas zastanawiania się, co wybrać. Pałeczek nie odkładaj bezpośrednio na stole – użyj w tym celu podpórek lub połóż je na miseczce.

Jak trzymać i jeść pałeczkami sushi

Prawidłowym sposobem jedzenia sushi jest zanurzenie kawałka potrawy w sosie (niektóre rodzaje nigiri sushi spożywa się bez dodatku sosu sojowego). Do ich jedzenia używa się pałeczek, a każdy kawałek jest jednym kęsem. Niedopuszczalne jest ich krojenie, czy pozostawianie rozdziobanych kawałków sushi na talerzu.

Jak trzymać i jeść pałeczkami ryż

W jednej ręce umieść miseczkę z ryżem, a w drugiej trzymaj pałeczki. Jedną pałeczkę umieść tak, aby spoczywała w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym. U dołu powinna znaleźć się między opuszkami palca serdecznego i środkowego. Drugą pałeczkę umieść między opuszkiem kciuka i palca wskazującego w ten sposób, aby można było wykonywać nią swobodne ruchy. W taki sam sposób możesz jeść makaron.

Jak trzymać i jeść pałeczkami zupę

Zupę możesz pić bezpośrednio z miski tak jak z kubka. A dodatki pozostałe na dnie zjedz przy pomocy pałeczek. Czasami do spożywania zupy podawane są ceramiczne łyżeczki.

Pałeczki złączone, jak nimi jeść? Czy są łatwiejsze dla początkujących?

Bardzo popularne są pałeczki zrobione z jednego kawałka drewna (zwane waribashi). Łatwo można je przełamać wzdłuż na dwie części. Takie pałeczki są jednorazowe i bardzo wygodne w użyciu. Często stosuje się je dużych restauracjach czy innych punktach zbiorowego żywienia.

Uwielbiasz japońską kuchnię? Trenuj jedzenie pałeczkami

Kuchnia japońska zyskuje coraz większą liczbę fanów na całym świecie. Zagościła na stałe w kulturze europejskiej. To wyjątkowe smaku połączenia produktów, które zaskakują z każdym kolejnym kęsem. Najbardziej popularne dania to oczywiście sushi, ramen czy miso. Sprawdź co jeszcze do zaoferowania ma kuchnia japońska.

Nieodłącznym elementem tej kuchni są właśnie pałeczki. Przestrzegając powyższych wskazówek z powodzeniem powinniśmy zjeść posiłek używając “azjatyckich sztućców”.