Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak ugotować parówki? I co z nich zrobić?

Jak ugotować parówki? I co z nich zrobić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie parówki wybrać?
  2. Jak ugotować parówki?
  3. Dania z parówek
  4. Jak zrobić parówki – podsumowanie

Parówki to dobry pomysł na ciepłe śniadanie i kolację lub imprezową przekąskę. Jak wybrać te najlepsze? Czy warto stawiać na wegańskie zamienniki? Jak ugotować parówki? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule. Podrzucamy też przepisy na parówki w cieście francuskim. Sprawdźcie!

Jakie parówki wybrać?

Na dobry początek weźmy pod lupę ich skład. Parówki to kiełbaski wykonane z rozdrobnionego mięsa i innych składników, przyprawione, a następnie poddane obróbce cieplnej. Najzdrowsze są parówki drobiowe, ale nawet przy ich wyborze warto też czytać całe etykiety i stawiać na produkty o prostym składzie, bez wzmacniaczy i fosforanów. W ich zawartości nie powinno być również MOM-u, czyli mięsa oddzielonego mechanicznie, w skład którego wchodzą np. ścięgna, chrząstki, tłuszcz. Takie dodatki nie brzmią zbyt apetycznie, prawda?

Parówki należą do grupy produktów wysokoprzetworzonych, dlatego nie można ich jeść codziennie. Jednak, jak podkreślają dietetycy, od czasu do czasu mogą być elementem zbilansowanej diety.

Wskazówka: Jeśli jesteś na diecie roślinnej, postaw na parówki wegańskie, które są dostępne w wielu supermarketach. Wybierając je, zwracaj uwagę na maksymalnie prosty skład. Im mniej na etykiecie, tym zdrowiej!

Jak ugotować parówki?

Pytanie „jak ugotować parówki?” wydaje Ci się banalne? Wbrew pozorom nawet przy tak prostej czynności możesz powielić kilka błędów. Przedstawiamy Ci najlepszy przepis na gotowanie parówek, który rekomendują też znani kucharze. Bo nawet szefowie kuchni od czasu do czasu zjadają takie przekąski ;).

  1. Nigdy nie gotuj zimnych parówek. Wyciągnij je z lodówki minimalnie 15 minut przed ugotowaniem. Dzięki temu wydobędziesz najlepszy smak.
  2. Jeśli parówki mają niejadalną osłonkę, ściągnij ją.
  3. Nie wrzucaj parówek bezpośrednio do zimnej wody. Doprowadź ją do wrzenia, a następnie gotuj je na małym ogniu maksymalnie przez 5 minut. Niektórzy zalecają, by wrzątek ściągnąć z ognia i dopiero wówczas wrzucić parówki na kilka minut.
  4. Aby wzbogacić smak, dodaj ziarenka ziela angielskiego do wody, w której gotują się parówki.
  5. Wyjmij parówki z garnka i pozbądź się nadmiaru wody za pomocą ręcznika papierowego.
  6. Podawaj kiełbaski z ulubionymi dodatkami – najlepiej (i najzdrowiej) z dużą ilością warzyw oraz pełnoziarnistym pieczywem.

Sprawdź: Płyty grzewcze – typy modeli

Dania z parówek

Jak ugotować parówki? I co z nich zrobić? - 1

Wybrałeś już dobrej jakości parówki z dużą zawartością mięsa? Pamiętaj, że nie musisz zawsze podawać ich w wersji solo. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać ugotowane parówki i stworzyć na ich bazie pyszne dania oraz przekąski:

  • Hot dogi ugotuj dobrej jakości parówki, sam wypiecz bułeczki z lekką nutą słodkości, przygotuj sałatkę coleslaw i ulubione sosy. Takie domowe hot-dogi Twoi goście zapamiętają na długo.

Wskazówka: Najlepszy przepis na sałatkę coleslaw? Jej oryginalny smak tkwi w pysznym sosie przygotowanym na bazie: majonezu, octu z białego wina, musztardy, jogurtu i odrobiony cukru.

  • Parówki w cieście francuskim – tę przekąskę przygotujesz błyskawicznie, a jeszcze szybciej zostanie zjedzona podczas przyjęcia urodzinowego, sylwestra czy innej imprezy.
  • Parówki z jajkiem, frytkami i warzywami – takie zestawienie brzmi jak smaczny posiłek dla całej rodziny. Może to być również Twoja wersja angielskiego śniadania.
  • Sałatka z parówkami – pokrojone parówki, listki świeżego szpinaku, pomidor, papryka, lekko podsmażone krążki cebuli i sos winegret. To świetna opcja śniadaniowa lub obiadowa na ciepłe dni.
  • Spaghetti z parówkami – jeśli chcesz zrobić bolognese, ale nie masz mięsa mielonego, zastosuj parówki jako alternatywę. To szybki i prosty przepis dla fanów włoskiej kuchni.

Zainspiruj się: Pyszne i szybkie menu na sylwestrowy stół

Przepis na parówki w cieście francuskim

Jak ugotować parówki? I co z nich zrobić? - 2

Jak zrobić parówki w cieście francuskim? Na początek zgromadź potrzebne składniki, czyli: parówki, gotowe ciasto francuskie, plastry sera żółtego, jajko, ulubione przyprawy, arkusz papieru do pieczenia. Następnie pokrój ciasto francuskie na paski o szerokości 2 cm. Na koniec zawiń parówkę w plaster sera żółtego i owiń paskami ciasta francuskiego, zostawiając odsłonięte końce. W ten sposób przygotuj wszystkie parówki.

Kolejny krok to posmarowanie górnej części ciasta roztrzepanym jajkiem i posypianie jej ulubionymi przyprawami. Przygotowane w ten sposób parówki ułóż na blasze wyłożonej papierem i piecz około 20 minut w temperaturze 200℃. Podawaj z ulubionymi sosami.

Wskazówka: Parówka w cieście świetnie smakuje z sosem czosnkowym, majonezowym lub tysiąca wysp.

Bardziej czasochłonną wersją tego dania są parówki w cieście drożdżowym. Dlaczego? Otóż ciasto drożdżowe musisz wykonać samodzielnie. Przetestuj taki przepis, kiedy będziesz miał trochę więcej czasu.

Sprawdź też ten przepis: Parówki w cieście francuskim

Przepis na naleśniki z parówkami

Naleśniki z parówką i pieczarkami to kolejna ciekawa obiadowa propozycja, która przyda się, gdy np. Twoja lodówka świeci pustkami. Oto wskazówki, jak krok po kroku wykonać to danie.

  1. Usmaż naleśniki według ulubionego przepisu.
  2. Pokrój pieczarki, podsmaż je na maśle i dopraw do smaku.
  3. Rozłożony placek posmaruj pieczarkowym farszem, ułóż parówkę, posyp całość startym serem, a następnie zawiń w rulon. Przygotuj tak każdy naleśnik.
  4. Włóż do piekarnika i piecz w temperaturze 180 ℃ przez około 15. minut.
  5. Serwuj z lekką sałatką na bazie zielonych warzyw polaną sosem winegret.

Wskazówka: Szukasz alternatywy do mąki pszennej, by przygotować zdrowsze ciasto naleśnikowe? Wypróbuj mąkę orkiszową, która świetnie nadaje się do tego typu placków.

Jak zrobić parówki – podsumowanie

Dobrej jakości parówki możesz kupić niemal wszędzie, a ich właściwe ugotowanie jest banalnie proste (pod warunkiem, że zastosujesz się do naszych wskazówek). Warto więc od czasu do czasu wprowadzić je do swojej diety w różnych odsłonach: od parówek wraz z lekką sałatką z zielonymi warzywami po parówki w cieście francuskim czy drożdżowym.

A może parówki staną się inspiracją do Twoich własnych kulinarnych poszukiwań? Daj się ponieść fantazji i stwórz pyszne dania z tym popularnym produktem spożywczym. Smacznego!