Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchnia japońska

Kuchnia japońska
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Kuchnia japońska – co warto o niej wiedzieć?
  2. Najsłynniejsze japońskie potrawy
  3. Przydatne wskazówki

Sushi, ramen, a może coś jeszcze? Azjatycka prostota i bogactwo smaku to filary japońskiej kuchni, w której wisienką na torcie jest tempura.

Kuchnia japońska – co warto o niej wiedzieć?

Kuchnia japońska kojarzona jest dziś przede wszystkim z sushi, które zyskując coraz większą liczbę fanów, zagościło na stałe w kulturze europejskiej. W ostatnim czasie popularny stał się też ramen, czyli japoński rosół z makaronem. Restauracje, w których można skosztować tych dań, mnożą się niczym grzyby po deszczu w największych polskich miastach. Czy jednak to w nich zamyka się kwintesencja kuchni japońskiej?

Japońskie potrawy charakteryzuje przede wszystkim prostota. Z założenia japońska kuchnia jest zdrowa i szybka w wykonaniu, ale dużą wagę przykłada się również do wyglądu dań, które oprócz swoich właściwości odżywczych mają być przyjemne dla oka. W kuchni japońskiej wykorzystuje się dużo ryb, owoców morza oraz warzyw i wodorostów (glonów). Spotyka się w niej także wołowinę i drób.

Składniki w kuchni japońskiej spożywane są nie tylko w formie surowej, jak w przypadku sushi, ale też poddaje się je obróbce: gotowaniu i smażeniu. Amatorów dań z woka, tak charakterystycznych dla kuchni azjatyckiej, z pewnością ucieszy fakt, że płyty grzewcze marki Bosch umożliwią im odwzorowanie azjatyckich dań niemal 1:1 we własnej kuchni. Dlaczego? A to za sprawą dedykowanego palnika z otwartym płomieniem gazowym, przeznaczonego do wspomnianego typu patelni.

Specyfiką kuchni japońskiej jest tempura – ciasto z mąki pszennej smażone na głębokim oleju. W tempurze można przyrządzić szereg produktów – wszelkiego rodzaju warzywa, np. marchew, cebulę, brokuł, cukinię, paprykę czy seler naciowy, a także ryby i owoce morza, np. krewetki. Podstawę wielu zup – w tym ramenu – stanowi natomiast bulion dashi. Ma on delikatny morski aromat dzięki wodorostom kombu i wiórkom suszonej ryby bonito, choć istnieje również jego wegańska wersja bez dodatku ryby. Zupę ramen można zjeść w Japonii w tzw. ramen shopach. Są to bary, gdzie danie spożywa się szybko i w samotności, nie przedłużając wizyty ze względu na kolejkę oczekujących. Japonia posiada też rozwiniętą kuchnię typu fast food, sprzedawaną na ulicach. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się:

·       takoyaki – kawałki smażonej na specjalnej patelni ośmiornicy, otoczone w cieście,

·       okonomiyaki – rodzaj naleśnika z dodatkami, zwany japońską pizzą,

·       tayaki – słodka przekąska w formie ryby, przypominająca polskiego gofra.

Kultura kuchni ulicznej jest w Japonii silnie zakorzeniona. Stragany zazwyczaj posiadają po kilka miejsc do siedzenia, by można było przystanąć i spożyć posiłek. W samym Tokyo do niedawna znajdował się największy targ rybny świata – Tsukiji, gdzie każdego dnia sprzedawano 2 tysiące ton (!) świeżych ryb najwyższej jakości. Ze względu na olbrzymie ilości osób odwiedzających to miejsce, targ został przeniesiony do nowoczesnej, większej hali w innej części miasta i jest obecnie znany jako Toyosu Market.

Mówiąc o kuchni japońskiej, nie można zapomnieć o jeszcze jednym bardzo ważnym elemencie – ryżu. Uprawa ryżu wymaga odpowiednich warunków klimatycznych i dużych nakładów pracy. Japończycy jednak z tej niełatwej praktyki uczynili prawdziwą sztukę. Japońskie pola ryżowe częściowo przybierają formę podświetlonych nocą tarasów lub obrazów, tworzących się z różnych gatunków ryżu zasianych odpowiednio obok siebie – powstałe wzory przedstawiają narodowych bohaterów i postacie z kreskówek.

Najsłynniejsze japońskie potrawy

Do najsłynniejszych japońskich potraw należy oczywiście sushi. Wypełnia się je takimi warzywami, jak: ogórek, awokado, tykwa, karczoch, pędy bambusa oraz wieloma gatunkami ryb (m.in. tuńczyk, łosoś, miecznik, węgorz, kawior) i owocami morza (krewetki, surimi). Ryż na sushi musi być odpowiednio lepki, a doprawiany jest octem ryżowym, nadającym charakterystyczny kwaskowy smak. Jakie są najsłynniejsze rodzaje sushi?

Najczęściej spotykane to maki, z charakterystyczną czarną obwódką ze sprasowanych alg morskich, czyli nori. Maki to sushi zawijane, formowane przy pomocy maty bambusowej w rolkę, która następnie krojona jest na kawałki. Wyróżniamy tu:

·       hosomaki – cienkie kawałki,

·       futomaki – kawałki grube,

·       uramaki – maki odwrócone.

O ile w dwóch pierwszych ryż kładziony jest na algi, o tyle w ostatnim przypadku ryż układa się początkowo jako spodnią warstwę, która następnie staje się otoczką. Charakterystycznego wyglądu uramaki nadają ziarna sezamu, widoczne na wierzchu każdego kawałka.

Kuchnia japońska - zdjęcie 1

Znaną odmianą sushi jest też nigri, będąca najprostszą formą tego dania. To nic innego jak ugnieciony i odpowiednio uformowany ryż, na którym układa się kawałek ryby, owoce morza lub tamagoyaki, czyli omlet. Jeszcze innym rodzajem sushi jest temaki, w swojej formie przypominające małe lodowe rożki, do których wkłada się pokrojone w słupki warzywa i kawałki ryby. Ponieważ Japończycy są także amatorami soi w różnej postaci, w tym tofu, warto wspomnieć o inarizushi – wypełnionych ryżem sakiewkach z cienko krojonego tofu, smażonego w głębokim tłuszczu. 

Innymi popularnymi japońskimi daniami są zupy – ramen i miso. Obie bazują na bulionie dashi. Tradycyjną zupę ramen podaje się z dużą ilością pszennego makaronu ramen, w towarzystwie odpowiednich dodatków. Należą do nich grzybki shitake, jajko, pędy bambusa, a także rodzaje mięsa (drób, wieprzowina) czy owoce morza. Na dnie miski znajduje się tare – aromatyczna, słona esencja. Nie ma jednego przepisu na ramen. Na przestrzeni lat powstało wiele jego wariacji, a każdy kucharz urozmaica zupę według własnych smaków i pomysłów. Występuje na przykład wariant z makaronem ryżowym.

Kuchnia japońska - zdjęcie 2

Bazę zupy miso natomiast stanowi, oprócz bulionu dashi, sfermentowana pasta sojowa o tej samej nazwie – miso. Zupa miso najczęściej spożywana jest jako dodatek do posiłków. Podobnie jak ramen – urozmaicana jest o najróżniejsze składniki, w zależności od upodobań. Często podaje się ją z tofu, rybami czy wodorostami wakame. Według tradycji japońskiej, dodatkowe składniki powinny odzwierciedlać aktualną porę roku.

Japońskie desery są bardzo słodkie. Wśród nich znajdują się m.in. dorayaki, czyli ciastka ze słodką pastą z fasoli anko czy namagashi – rodzaj przekąski serwowanej podczas ceremonii herbacianej. Najczęściej zawiera żelatynę lub słodką pastę z fasoli i przybiera piękne, roślinne kształty.

Przydatne wskazówki

Jak zrobić sushi?

Przygotowując sushi samemu, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ryż – krótkoziarnisty i lepiący się. Zaprawę do ryżu przygotowujemy z octu ryżowego, cukru i szczypty soli. Składniki do sushi muszą być świeże, dobre i osuszone. Nie kupujmy ryb w marketach. Nie jedzmy na surowo ryb słodkowodnych i unikajmy węgorza – to ryba, która może zatruć, jeśli nie jest profesjonalnie przygotowana! Alternatywą jest sushi wegetariańskie. Bambusową matę i wodorosty potrzebne do zawijania maków znajdziemy w większości marketów.

Kuchnia japońska - zdjęcie 3

Jak przygotować dobry ryż na sushi?

Specjalny ryż do sushi to podstawa, obecnie dostępny jest w większości marketów. Po pierwsze – należy go kilkakrotnie wypłukać, aż do uzyskania przejrzystej wody. Następnie zostawiamy go w wodzie na 30 minut i płuczemy ostatni raz. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut i zostawiamy na kolejne 15. Do zaprawy na 0,5 kg ryżu potrzebujemy 7 łyżek octu ryżowego, 3-4 łyżki cukru i szczyptę soli. Dodajemy i mieszamy. Przed przystąpieniem do dalszego etapu, ryż musi całkowicie ostygnąć.

Jak jeść pałeczkami?

Kuchnia japońska - zdjęcie 4

Jedna z pałeczek stanowił nieruchomą „podstawę”. Opieramy ją na palcu serdecznym i kciuku. Drugą pałeczkę, ruchomą, umieszczamy między palcem środkowym i wskazującym, przytrzymując kciukiem. Po kawałki jedzenia sięgamy dwoma pałeczkami, utrzymując jedną z nich w stałej pozycji i manewrując drugą. Powodzenia!

Kuchnia japońska to wyjątkowe smaku i połączenia produktów, które zaskakują z każdym kolejnym kęsem. Warto choć raz przejść się do miejsca, gdzie serwowane są tego typu dania lub spróbować przygotować je samodzielnie. To wcale nie takie trudne!