Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak usmażyć, a jak upiec bakłażana?

Jak usmażyć, a jak upiec bakłażana?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Bakłażan, dlaczego warto go jeść?
  2. Jak przyrządzić bakłażana?
  3. Jak zrobić bakłażana, żeby nie był gorzki?

Bakłażan to wciąż niedoceniane w Polsce warzywo (a właściwie formalnie owoc), niskokaloryczne i bogate w cenne składniki odżywcze, które popularne jest zarówno w krajach Wschodu jak również w basenie Morza Śródziemnego, często spotykane np. w kuchni greckiej czy gruzińskiej. Szybkie w przygotowaniu, może być wykorzystane w kuchni na różne sposoby.

Zobacz także: Kuchnia grecka

Bakłażan, dlaczego warto go jeść?

Bakłażan, inaczej określany jako oberżyna, gruszka miłości czy psianka podłużna to mięsiste warzywo o fioletowej, błyszczącej skórce i podłużnym kształcie, które przez botaników zaliczane jest do owoców. W wielu krajach uważany za silny afrodyzjak, między innymi ze względu na swój korzystny wpływ na potencję. W 100 g tego smacznego warzywa znajduje się zaledwie 30 kalorii, a przy tym ogromna ilość błonnika i cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów, w tym między innymi:

•       witamin z grupy B,

•       witaminy A,

•       witaminy C,

•       żelaza,

•       magnezu,

•       potasu,

•       wapnia.

Warto również wspomnieć, że bakłażan wykazuje działanie antyangiogeniczne, przez co wspiera prawidłową pracę naszego serca. Oprócz tego zawiera duże ilości antyoksydantów, chroniących przed wolnymi rodnikami i obniżających ciśnienie krwi, a także cenne dla naszego organizmu związki fenolowe.

Pomysły na dania z jego wykorzystaniem znajdziesz tutaj: Bakłażan

Jak przyrządzić bakłażana?

Jak wykorzystać bakłażan w kuchni? Możliwości jest naprawdę wiele, bowiem doskonale nadaje się on nie tylko do wszelkiego rodzaju zapiekanek warzywnych, ale również sałatek czy dań z makaronu. Z powodzeniem również możemy przyrządzić z niego pełnowartościowe danie, np. przygotowując go w wersji faszerowanej.

Najpopularniejszym sposobem na jego przyrządzenie jest bakłażan pieczony w piekarniku czy grillowany. Równie dobrze smakować będzie także bakłażan z patelni. W tym przypadku pamiętajmy jednak, że bakłażan to jedno z warzyw, które chłonie tłuszcz w trakcie obróbki cieplnej, dlatego po jego usmażeniu należy go dobrze odcisnąć z nadmiaru tłuszczu.

Bakłażan z patelni – jak smażyć?

Smażony bakłażan to jedno z najprostszych, a zarazem wyjątkowo smacznych dań i przekąsek warzywnych, które możemy przygotować w swojej kuchni. Doskonale smakuje zarówno solo, jak również z dodatkiem innych warzyw czy mięs, stanowiąc dla nich atrakcyjny dodatek.

Jak smażyć bakłażan, by nie ociekał tłuszczem? Pamiętajmy, że im wyższa temperatura oleju i większa jego ilość, tym mniej bakłażan go wchłonie. Co więcej, najlepiej przed smażeniem kroić go wzdłuż, a nie w poprzek – wtedy również wchłonie zdecydowanie mniej tłuszczu.

Jak przyrządzić smażony bakłażan krok po kroku?

1.     Umyj i osusz bakłażan.

2.     Pokrój go w cienkie plastry, mniej więcej 1cm grubości.

3.     Posól go i pozostaw na kilkanaście minut, by sól wyciągnęła goryczkę. Spłucz i osusz ponownie.

4.     Na patelni rozgrzej kilka łyżek oleju.

5.     Na dobrze rozgrzanym oleju układał plastry bakłażana i smaż krótko do zrumienienia z obu stron.

6.     Odłóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i odciśnij z nadmiaru tłuszczu.

Innym sposobem na to, by smażony bakłażan nie był tłusty, jest obustronne posmarowanie plastrów warzywa oliwą z oliwek i smażenie na dobrze rozgrzanej, suchej patelni.

Bakłażan z piekarnika – jak upiec bakłażana?

Jeżeli chcemy przyrządzić bakłażan z piekarnika, przed jego pieczeniem powinniśmy pamiętać o tych samych elementach jak w przypadku bakłażana smażonego, a więc przede wszystkim umyciu i posoleniu. Bakłażan pieczony możemy przygotować w całości, jednak najczęściej wybieranym i najszybszym sposobem jest przypieczenie go w plastrach.

Jak upiec bakłażana w piekarniku?

1.     Umyj i osusz bakłażana. Pokrój wzdłuż w plastry.

2.     Posyp każdy plaster solą i odczekaj 30 minut, a następnie ponownie spłucz i osusz.

3.     Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia plastry bakłażana, a następnie posmaruj je oliwą z oliwek wymieszaną z ulubionymi przyprawami (doskonale do tego nadają się suszone zioła).

4.     Rozgrzej piekarnik do temperatury około 180 stopni Celsjusza (możesz również użyć funkcji grill) i umieść bakłażany w piekarniku.

5.     Piecz około 7 minut, a następnie odwróć na drugą stronę i piecz kolejne 7 minut.

Popularny jest również bakłażan pieczony w piekarniku całości lub w wersji faszerowanej kaszą, ryżem lub mięsem mielonym.

Niezawodny piekarnik? Sprawdź ofertę Bosch: Piekarniki Bosch

Jak zrobić bakłażana, żeby nie był gorzki?

Niektórzy z nas boją się samodzielnie przygotowywać bakłażana, ze względu na fakt, iż często nawet po obróbce cieplnej wyczuwalny jest jego lekko gorzkawy posmak. Jest na to jednak sposób. Wystarczy surowe plastry bakłażana posypać obficie solą i pozostawić na minimum 30 minut, a następnie dokładnie opłukać. Sól wyciąga zawarte w bakłażanie soki, a wraz z nimi charakterystyczną gorycz.

Obecnie jednak bakłażany w sklepach rzadko są wybitnie gorzkie. Warto wybierać nieduże, ale dojrzałe okazy. Najczęściej bowiem gorycz wyczuwalna jest albo w niedojrzałych bakłażanach, albo tych mocno przerośniętych