Jak zrobić kluski lane?
Lane kluski to klasyka polskiej kuchni. Są one idealnym dodatkiem do rosołu, zupy pomidorowej czy barszczu, a nawet do mleka. Przygotowanie lanych klusek jest banalnie proste i zajmuje tylko kilka minut. Wystarczą trzy podstawowe składniki, które zazwyczaj każdy z nas ma w domu, odrobina wprawy i delikatne, pyszne kluski już gotowe!
Kluski lane – przepis
Kluski lane do rosołu lub innej potrawy przyrządzisz w zaledwie kilka minut i to przy ograniczonej liczbie potrzebnych składników. Nie wymagają one też dużo wysiłku czy umiejętności kulinarnych. Niezbędnymi składnikami do klusek lanych są:
- 1 jajko;
- 2–3 łyżki mąki pszennej;
- szczypta soli;
- opcjonalnie woda.
Sam przepis na lane kluski wygląda następująco. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a zyskasz smakowity dodatek do różnych dań.
- Wbij jajko do miseczki. Dodaj szczyptę soli i roztrzep całość widelcem.
- Stopniowo dodawaj mąkę, ciągle mieszając. Rób to do momentu, aż uzyskasz gładkie i lejące się ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Jeśli jednak będzie zbyt gęste, dodaj odrobinę wody.
- Zagotuj wodę lub bulion w garnku. Nie zapomnij o dodaniu soli do smaku.
- Nabieraj porcje ciasta łyżeczką i wlewaj do gotującej się wody. Gotuj kluski przez 1–2 minuty, aż wypłyną na powierzchnię.
- Wyjmij kluski lane za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż do miseczki.
Podczas gotowania wypróbuj indukcyjne i elektryczne płyty grzewcze marki Bosch. Urządzenia są dostępne w różnych wersjach, by jeszcze lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby, posiadaną przestrzeń oraz budżet.
Lane kluski na mleku czy na wodzie?
Kluski lane na mleku czy kluski lane na wodzie? Jeśli nie wiesz, którą opcję wybrać, śpieszymy z podpowiedzią! Wybór zależy przede wszystkim od preferencji smakowych i przeznaczenia danego dania. Czym się różnią?
- Kluseczki lane na wodzie są dość neutralne w smaku, a przez to bardziej uniwersalne. Użyjesz ich do większej liczby dań.
- Z kolei kluseczki lane na mleku mają kremową i bogatszą strukturę, więc pasują do słodkich dań.
Wypróbuj przepis: Kluski do zupy z kaszy manny.
Kluski lane przez sito
Jak zrobić lane kluski przez sito? To alternatywny sposób na przygotowanie omawianego dodatku do wielu dań. Kluczowy będzie wybór odpowiedniego sita, czyli takiego o grubych oczkach. Dlaczego to tak ważne? Ciasto przelewa się przez sito prosto do gotującej się wody, co pozwala uzyskać kluski o nieregularnych kształtach i o różnej wielkości. Ten sposób przygotowania klusek lanych przez sito przydaje się szczególnie wtedy, gdy masz zamiar przyrządzić ich większą ilość. Oszczędzasz czas i energię podczas gotowania, a kluski prezentują się jeszcze lepiej wizualnie.
Kluski lane do rosołu i do czego jeszcze?
Szczególnie jesienią i zimą, ale nie tylko, z przyjemnością zajadamy się sycącymi, treściwymi oraz rozgrzewającymi daniami. Do tej kategorii należy na pewno aromatyczny bulion z warzywami, z którym kluski lane idealnie się komponują. Sprawdzają się one także w przypadku innych zup. Mamy tu na myśli zwłaszcza:
- pomidorową,
- krupnik,
- barszcz,
- jarzynową.
Kluski lane do rosołu to niejedyne rozwiązanie. Neutralne bądź bardziej kremowe kluseczki mogą pojawić się na talerzu również jako samodzielne danie. Wystarczy, że polejesz je masłem i posypiesz bułką tartą czy zrumienioną cebulką. A może wypróbujesz przepis na kluski lane z miętowo–kolendrowym pesto? To apetyczna wariacja tradycyjnych kluseczek przygotowywanych przez mamę czy babcię. Oprócz samych klusek na talerzu zagości pesto (z mięty, kolendry, oliwy, odrobiny soli oraz migdałów) posypane startym serem.
Dobór odpowiednich proporcji składników oraz wiedza na temat tego, jak formować i gotować dodatek do dań – to na tych kulinarnych filarach opierają się smaczne lane kluski. Nawet początkujący kucharze odniosą w ten sposób sukces, a domownicy będą cieszyć się rosołem, pomidorową czy barszczem z lanymi kluseczkami.