Jak zrobić marcepan?
- Co to jest marcepan?
- Domowy marcepan – jak go przyrządzić?
- Ciastka albo sernik z marcepanem – co można zrobić z marcepanu?
Marcepan to idealny dodatek do różnych słodkości, który zachwyci swoim smakiem i aromatem domowników oraz gości. Można go samodzielnie przygotować w domu – wystarczy skorzystać z naszych porad. Dowiedz się, z czego jest marcepan i jak go zrobić.
Co to jest marcepan?
Nie wiesz, z czego jest marcepan? Marcepanem nazywamy masę przygotowaną z prażonych i posiekanych migdałów oraz drobniutkiego, sypkiego cukru w proporcji 1:1. Zamiast białych kryształków do przygotowania domowego marcepanu możesz użyć też miodu. Jak wygląda marcepan? Miękką masę wyróżnia beżowo–żółtawy kolor i słodki zapach. Oryginalny marcepan pochodzi z kuchni arabskiej, ponieważ mieli wymyślić go Persowie.
Marcepan należy do kategorii słodyczy i dodatków cukierniczych, ponieważ w 100 g produktu znajduje się nawet 450 kcal. Z powodu 50% zawartości cukru marcepan nie jest w pełni zdrowy, ponieważ może psuć zęby i sprzyjać rozwojowi cukrzycy. Z drugiej strony połowa masy to pożywne migdały, bogate m.in. w wapń, magnez, witaminy z grupy B, witaminę E oraz kwasy omega–3 i omega–6. Czy istnieje taka opcja jak marcepan bez cukru? Tak! Alternatywą dla cukru pudru jest zdrowszy zamiennik, czyli słodzik erytrol.
Przeczytaj artykuł: Domowe dekoracje do ciast
Chociaż na sklepowych półkach znajdziesz cukierki bądź ciastka z marcepanem, służy on przede wszystkim do ozdabiania innych słodkości. Smakowita masa nadaje się doskonale do tworzenia dość trwałych figurek. Marcepan bywa również ważną częścią tortów czy mazurków, w których wykorzystujemy go do nadziewania i przekładania ciast. Domowy marcepan ma wiele zastosowań. Sprawdź, w jaki sposób możesz go przygotować.
Domowy marcepan – jak go przyrządzić?
Przygotuj 250 g zmielonych migdałów (mąki migdałowej) oraz tyle samo cukru pudru. Podstawową masę marcepanową tworzy się jedynie z dwóch wymienionych składników. Jednak dodanie odrobiny likieru amaretto, rumu lub koniaku (70 ml), a nawet wody różanej (30 g) będzie bardzo przydatne. Wybrany płyn połączy dwa, jakby nie było suche, składniki. Z kolei kilka kropel aromatu migdałowego uwydatni smak klasycznego marcepanu.
Domowy marcepan krok po kroku:
- Jeśli masz pod ręką migdały z łupinami, na początek zblanszuj je na patelni, by pozbyć się brązowej skórki.
- Zmiel migdały za pomocą blendera. Uważaj na to, aby cały proces miksowania nie trwał zbyt długo! W efekcie zamiast mąki migdałowej otrzymasz masło migdałowe.
- Później przesiej cukier puder i dosyp go do miksowanych migdałów.
- Chcesz uzyskać zwartą masę? Dodaj niedużą ilość amaretto lub innego alkoholu, wlewając go ostrożnie do blendera.
- Na samym końcu wzbogać masę, dozując kilka kropel aromatu migdałowego.
- Uformuj ją w dłoniach w kształt kuli lub długiego wałka, owiń pergaminem i zostaw w lodówce do zastygnięcia.
Ciastka albo sernik z marcepanem – co można zrobić z marcepanu?
Wiesz już, z czego robi się marcepan. Czas na konkretne przepisy!
- Zacznijmy od łatwej w przygotowaniu pyszności, jaką jest domowy marcepan w czekoladzie. Po wyciągnięciu gotowej masy z lodówki uformuj z niej kilkanaście–kilkadziesiąt kulek. Nadziej je na wykałaczki i zanurzaj w przygotowanej wcześniej masie czekoladowej (z masła, śmietanki i czekolady rozpuszczonych w kąpieli wodnej). Oblane kulki włóż do szklanki i pozostaw do zastygnięcia. Przechowuj przysmak w lodówce.
- Sprawdzonym przepisem na Wielkanoc jest mazurek z marcepanem – cytrynowy albo makowy. Zapiecz marcepan, masło, mąkę, sporo żurawiny i mielone migdały na kruchym spodzie. Gotowe ciasto posyp płatkami migdałów oraz startym marcepanem.
- Możesz też pobawić się w kuchni i stworzyć lekkie, owocowe angielskie ciasto wielkanocne (Simnel Cake), które jest pieczone z masą marcepanową. Marcepan jest używany jako spód i środek ciasta. Znajduje się również na wierzchu ciasta, ponieważ 11 marcepanowych kul ma symbolizować 11 apostołów (oprócz Judasza).
- Marcepan sprawdzi się także w formie muffinek. Przygotuj w jednej misce składniki suche (mąka, cukier, proszek do pieczenia, starty marcepan), a w drugiej mokre (olej, jajka, mleko, aromat migdałowy) i połącz je w formie do babeczek. Piecz 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C, ozdób migdałowymi płatkami.
- Marcepan może też zostać częścią deseru z poziomkami. Masa marcepanowa wystąpi w nim w roli dekoracji. Dobrze kupić różne barwniki spożywcze, by masa zyskała wiele kolorów i była atrakcyjna dla oka.
A Ty, który z przywołanych przez nas przepisów wykorzystasz jako pierwszy?