Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Dla wielu osób picie tego czarnego napoju to codzienny rytuał, a także sposób aby dodać energii, pobudzić mózg do pracy oraz poprawić koncentrację. Jak się okazuje, spożywanie kawy ma dobroczynny wpływ na organizm.

Kawa jest źródłem antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i spowalniających procesy starzenia się organizmu. A dzięki zawartej w niej kofeinie przyspiesza metabolizm, wspomagając tym samym odchudzanie, a nawet może ograniczać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Pobudza także wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia, pozytywnie wpływa też na nastrój.

Myśląc o kawie masz pewnie przed oczami filiżankę espresso lub popularne latte. A przecież sposobów podania kawy jest tak wiele. 

Czy wiesz, co to kawa kuloodporna (Bulletproof coffee)?

Bulletproof coffee to kawa z dodatkiem masła. Jej propagatorem jest David Asprey, amerykański bloger piszący o zdrowym odżywianiu. Przeniósł on na nasz grunt zwyczaj picia herbaty z dodatkiem masła z mleka jaków. Zamiast herbaty użył jednak kawy, a masło z mleka jaków zastąpił zwykłym krowim mlekiem z dodatkiem zdrowych tłuszczów (np. oleju kokosowego). Autor sugeruje aby taką kawę spożywać zamiast śniadania.

Czym wyróżnia się kawa kuloodporna?

Kawa jest bardzo smaczna a do tego połączenie kofeiny i tłuszczów w niej zawartych może poprawiać koncentrację bardziej niż zwykła kawa. Taki napój zamiast śniadania hamuje uczucie głodu, a tłuszcze zawarte w maśle i oleju przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. 

Jak przygotować bulletproof coffee?

Do przygotowania takiego napoju potrzebna jest mocna czarna kawa, masło i olej kokosowy. Do kawy dodaj 2 łyżeczki masła (najlepiej klarowanego, nie solone) oraz 1-2 łyżeczki oleju kokosowego. Całość zmiksuj i gotowe. Smak kawy możesz urozmaicić przez dodatek kardamonu czy cynamonu.