Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czy wiesz, co to kawa kuloodporna (Bulletproof coffee)?
  2. Czym wyróżnia się kawa kuloodporna?
  3. Jak przygotować bulletproof coffee?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Dla wielu osób picie tego czarnego napoju to codzienny rytuał, a także sposób aby dodać energii, pobudzić mózg do pracy oraz poprawić koncentrację. Jak się okazuje, spożywanie kawy ma dobroczynny wpływ na organizm.

Kawa jest źródłem antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i spowalniających procesy starzenia się organizmu. A dzięki zawartej w niej kofeinie przyspiesza metabolizm, wspomagając tym samym odchudzanie, a nawet może ograniczać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Pobudza także wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia, pozytywnie wpływa też na nastrój.

Myśląc o kawie masz pewnie przed oczami filiżankę espresso lub popularne latte. A przecież sposobów podania kawy jest tak wiele. 

Czy wiesz, co to kawa kuloodporna (Bulletproof coffee)?

Bulletproof coffee to kawa z dodatkiem masła. Jej propagatorem jest David Asprey, amerykański bloger piszący o zdrowym odżywianiu. Przeniósł on na nasz grunt zwyczaj picia herbaty z dodatkiem masła z mleka jaków. Zamiast herbaty użył jednak kawy, a masło z mleka jaków zastąpił zwykłym krowim mlekiem z dodatkiem zdrowych tłuszczów (np. oleju kokosowego). Autor sugeruje aby taką kawę spożywać zamiast śniadania.

Czym wyróżnia się kawa kuloodporna?

Kawa jest bardzo smaczna a do tego połączenie kofeiny i tłuszczów w niej zawartych może poprawiać koncentrację bardziej niż zwykła kawa. Taki napój zamiast śniadania hamuje uczucie głodu, a tłuszcze zawarte w maśle i oleju przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. 

Jak przygotować bulletproof coffee?

Do przygotowania takiego napoju potrzebna jest mocna czarna kawa, masło i olej kokosowy. Do kawy dodaj 2 łyżeczki masła (najlepiej klarowanego, nie solone) oraz 1-2 łyżeczki oleju kokosowego. Całość zmiksuj i gotowe. Smak kawy możesz urozmaicić przez dodatek kardamonu czy cynamonu.