Po co cytryna do ryby?
Ryba z cytryną to dla wielu tak oczywiste połączenie, że większość nie zastanawia się, jakie jest jego źródło. Okazuje się, że to nie tylko świetna kompozycja smakowa, ale również praktyczne rozwiązanie.. Po co dodawać cytrynę do ryby i co możemy dodać zamiast niej? Odpowiadamy na te istotne pytania!
Cytryna i jej zastosowanie w kuchni
Cytryna w kuchni ma wszechstronne zastosowanie, nie tylko jako aromatyczny dodatek do różnego rodzaju dań, ale również jako środek do czyszczenia czy sposób na utrzymanie w kuchni świeżego zapachu. Te kilka tricków z wykorzystaniem cytryny warto znać.
- Oczyszczacz powietrza – po smażeniu w kuchni pozostał nieprzyjemny aromat? Umieść kilka plasterków cytryny w garnku z wodą i zagotuj bez przykrycia, a cytrusowy zapach w mig rozniesie się po całej kuchni.
- Środek do czyszczenia mikrofalówki – wystarczy umieścić w niej pokrojoną cytrynę w misce z wodą i zagotować. Wnętrze mikrofalówki nie tylko będzie lśnić czystością, ale również pięknie pachnieć.
- Utrwalacz koloru – przygotowywane przez Ciebie przetwory czy koktajle z owoców tracą swój intensywny kolor? Dodaj do nich odrobinę soku z cytryny. Zawarty w nim kwas zatrzyma proces utleniania i zachowa kolor owoców (i warzyw) na dłużej.
- Dodatek do ryżu – dodając odrobinę soku z cytryny do gotującego się ryżu lub kaszy, sprawimy, że pozostaną one sypkie i nie będą się ze sobą sklejać.
Wypróbuj pomysły na wykorzystanie cytryny w kuchni: Cytryny
Dlaczego skrapiać rybę cytryną?
Po co cytryna do ryby? Głównie po to, by pozbyć się smaku i zapachu amin. Ich wydzielanie rozpoczyna się natychmiast po zabiciu ryby, kiedy rozpoczynają się niezauważalne jeszcze procesy rozkładu mięsa. Aminy mają zasadowe pH, a więc dodając do nich sok z cytryny, zobojętniamy je, dzięki czemu stają się kompletnie niewyczuwalne.
Oprócz tego ryba z cytryną to doskonałe połączenie smakowe, zwłaszcza jeżeli skropimy nią chude, białe mięso ryb o delikatnym smaku.
Kiedy dodawać cytrynę do ryby?
Kiedy skropić rybę cytryną? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy zrobimy to przed jej smażeniem, czy już po jej przygotowaniu, bezpośrednio na talerzu. Zdecydowanie częściej w przypadku ryb smażonych stosujemy to drugie rozwiązanie. Jeżeli natomiast chodzi o ryby pieczone w folii, z powodzeniem możemy dodać do niej kilka plasterków cytryny, dzięki czemu nabierze cytrusowego aromatu, a skórka będzie bardziej chrupiąca.
Jeżeli przygotowujemy filety rybne, które są dość delikatne i często w trakcie smażenia rozpadają się, warto dodać parę kropli soku z cytryny do rozgrzanego oleju. Dzięki temu białko szybciej się zetnie, a filet pozostanie w całości.
Przeczytaj także: Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania?
Czym można zastąpić cytrynę?
Cytryna to wszechstronny i uniwersalny dodatek nie tylko do ryb, ale również innych potraw. Czasem jednak chcemy spróbować czegoś nowego lub nie mamy akurat tego żółtego owocu pod ręką. Co zamiast cytryny do ryby? Wśród polecanych zamienników są:
- sok z limonki – jeden z najczęściej stosowanych zamienników, ze względu na podobny poziom kwasowości i zbliżony smak, choć o nieco bardziej orzeźwiającym charakterze. Zastępujemy w stosunku 1:1.
- sok pomarańczowy – również popularny zamiennik cytryny, nadaje potrawom nieco słodszego, łagodniejszego,mniej kwaśnego smaku i aromatu.
- Ocet winny – polecany jako zamiennik w przypadku, gdy przygotowujemy rybę gotowaną lub pieczoną. Należy pamiętać, że jest on dość ostry w smaku, dlatego należy go dodawać w niewielkich ilościach.
- Kwasek cytrynowy – to substancja naturalnie występująca w soku cytrynowym, jest więc dość oczywistym zamiennikiem. Dużo bardziej skoncentrowany, do stosowania w minimalnej ilości.
- Białe wino – zamiennik soku z cytryny polecany zwłaszcza do dań duszonych lub gotowanych, rzadziej do smażenia czy pieczenia. Dzięki wysokiej temperaturze zawarty w nim alkohol odparowuje, pozostawiając delikatny aromat i intensyfikując pikantność przygotowywanych potraw.
Sprawdź najlepsze przepisy na ryby: Ryby