Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Powidła gruszkowe

Powidła gruszkowe
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Powidła gruszkowe bez cukru
  2. Powidła gruszkowe z imbirem
  3. Powidła śliwkowo-gruszkowe

Powidła gruszkowe możesz zrobić na wiele sposobów: bez cukru, z dodatkiem szafranu. Do konfitury z gruszek pasować będą także śliwki oraz imbir. Wypróbuj przepisy na wariacje na temat powideł gruszkowych.

Powidła gruszkowe bez cukru

Do przygotowania powideł gruszkowych bez cukru potrzebujesz jedynie:

  • 1 kg dojrzałych gruszek,
  • szczypty szafranu.

Umyj i obierz gruszki. Usuń z nich gniazda nasienne i pokrój w niewielką kostkę. Duś owoce na małym ogniu. Wykorzystaj do tego garnek z grubym dnem, aby gruszki się nie przypaliły. Po tym, jak puszczą sok, dodaj szafran. Możesz smażyć powidła jednego dnia lub rozłożyć ten proces na kilka dni, np. godzinę dziennie.

Pamiętaj, aby nie przykrywać gruszek na noc. Powidła możesz przełożyć do słoików, kiedy nabiorą odpowiedniej gęstości. Przed nałożeniem przetworów, dokładnie umyj i wyparz słoiki. Zakręć je i postaw do góry dnem. Możesz zapasteryzować powidła. W tym celu włóż słoiki do garnka z wodą do 2/3 ich wysokości. Gotuj około 20 minut.

Powidła gruszkowe z imbirem

Aby zrobić powidła gruszkowe z imbirem, przygotuj:

  • 1 kg gruszek,
  • 2 cytryny,
  • 1 łyżkę tartego na drobnych oczkach tarki imbiru,
  • 200 g cukru.

Umyj gruszki i pokrój je w kostkę o średniej wielkości. Wrzuć owoce do garnka i dosyp do nich cukier.

Cytryny sparz wrzątkiem i zetrzyj z nich skórkę. Wyciśnij sok z jednej cytryny do garnka z gruszkami i cukrem. Dodaj też imbir. Wymieszaj wszystkie składniki. Pozostaw je na kilka, a nawet kilkanaście godzin, do puszczenia soku. Najlepiej odstawić gruszki na noc.

Na drugi dzień smaż owoce z dodatkami na średnim ogniu. Mieszaj powidła co jakiś czas, do uzyskania pożądanej gęstości. Gorące powidła włóż do umytych i wyparzonych słoików. Dobrze, aby były jeszcze ciepłe. Zakręć słoiki i pasteryzuj je przez 30 minut w garnku wypełnionym wodą.

Powidła śliwkowo-gruszkowe

Do zrobienia powideł śliwkowo-gruszkowych potrzebujesz:

  • 1,5 kg słodkich gruszek,
  • 2,5 kg dojrzałych śliwek węgierek,
  • 1 czubatą łyżeczkę kardamonu, 
  • 1 czubatą łyżeczkę mięty
  • 1 czubatą łyżeczkę goździków,
  • nieco skórki cytrynowej,
  • 2 łyżeczek cynamonu.

Umyj i obierz gruszki. Wytnij z nich gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Opłucz śliwki i usuń z nich pestki. Pokrój na ćwiartki. Włóż owoce do garnka i dolej kilka łyżek wody. Gotuj 30 minut pod przykryciem, dotąd aż puszczą sok. Potem smaż na mniejszym ogniu przez 3-4 godziny. Mieszaj od czasu do czasu.

Pozostaw owoce na noc do ostygnięcia i odparowania. Nie przykrywaj garnka. Na drugi dzień znów smaż powidła 3-4 godziny. Pozostaw do ostudzenia na kolejną noc. Trzeciego dnia smaż owoce na bardzo małym ogniu dotąd, aż będą miały pożądaną gęstość. Pod koniec smażenia dodaj przyprawy i smaż powidła przez około 10 minut.

Przełóż je do umytych i wyparzonych słoików. Zakręć je - możesz pozostawić do ostygnięcia układając do góry dnem bądź pasteryzować przez 20-30 minut.

Zobacz także: Polskie owoce. Super owoce znad Wisły