Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rodzaje drożdży piekarskich

Rodzaje drożdży piekarskich
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Świeże drożdże
  2. Drożdże instant
  3. Drożdże suszone

Drożdże – grzyby, które czynią nasze ciastko smakowicie pulchnym. Bez nich nie byłoby wspaniałych wypieków. Jak jednak spośród różnych rodzajów, wybrać te najlepsze?

Świeże drożdże

Będą wymagały najwięcej pracy ale i efekt zadowoli nawet tych najbardziej wymagających. Zapewnią lepszy zapach niż ich suszone odmiany. Jednak aby odpowiednio spulchniły nasze ciasto, niezbędne jest przygotowanie specjalnego rozczynu. Mają jasnobeżową barwę i dość zbitą konsystencją. Najważniejsze jest sprawdzenie czy rzeczywiście są świeże. Najprostszym sposobem jest dodanie do nich cieplej wody lub mleka i posypanie odrobiną cukru. Jeśli w przeciągu kilki minut zaczną się pienić, to znak że rzeczywiście są świeże.

Drożdże instant

Nie wymagają rozczynu, wystarczy wymieszać je z suchymi składnikami podanymi w przepisie. Dopiero wtedy dolewa się do nich wodę lub mleko. Kluczowa jest tutaj temperatura płynu, która powinna wynosić ok 45 stopni. To właśnie niewłaściwa temperatura (za wysoka lub za niska) odpowiada za nieudane wypieki.

Drożdże suszone

Są mniej skoncentrowane niż instant. Występują w postaci granulek. Przed użyciem wymagają uaktywnienia przez dodanie ciepłej wody i odstawienie na jakiś czas. Gdy rozczyn będzie gotowy, na jego powierzchni pojawią się bąbelki.
Drożdże świeże lepiej sprawdzą się przy przygotowywaniu cięższych ciast, które zawierają dużo jajek, masła czy bakalii. W przypadku ciast lekkich, w których zawartość cukru nie przekracza 5% lepiej sprawdzą się drożdże instant.