Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Agrest

Agrest

Botanicznie agrest jest porzeczką. Jednak nie tworzy on charakterystycznych kiści owoców – rosną one pojedynczo. Wśród krzaczków agrestu wyróżnia się odmiany o zielonych i czerwonych owocach. Sezon na owoce...

Czytaj więcej
Agrest
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
Zupa owocowa
Ilośc porcji

6

Czas wykonywania

120 min

Poziom trudności

Łatwe

Ocena

5

Kompot z agrestu
Ilośc porcji

8

Czas wykonywania

60 min

Poziom trudności

Łatwe

Ocena

4

 

Botanicznie agrest jest porzeczką. Jednak nie tworzy on charakterystycznych kiści owoców – rosną one pojedynczo. Wśród krzaczków agrestu wyróżnia się odmiany o zielonych i czerwonych owocach. Sezon na owoce przypada na okres od końca czerwca aż do początku sierpnia.

Agrest – właściwości

Miąższ agrestu charakteryzuje się przyjemnym słodko-kwaśnym smakiem. W zależności od odmiany kwaśna lub słodka nuta może przeważać. U niektórych odmian pojawia się lekki winny aromat i smak. 100 g agrestu dostarcza 46 kcal.

Dodatkowo owoce są bogate w błonnik oraz luteinę, która wspomaga pracę oczu. Owoc ten wspomaga trawienie, a także działa moczopędnie. Zawiera witaminę C, A, E i B6, a także wapń, żelazo magnez i fosfor.

Co zrobić z agrestu?

Urocze zielone owoce kojarzą się głównie z przetworami. Najczęściej z agrestu przygotowuje się kompoty, dżemy i konfitury. Mniej popularne są soki oraz nalewki agrestowe. To jednak nie wszystko, co można zrobić z agrestu. Te okrągłe owoce doskonałe nadają się do owsianek, puddingów, koktajli, lemoniad, sałatek owocowych, galaretek oraz słodkich wypieków. Warto spróbować szarlotki z agrestem czy agrestu z malinami pod kruszonką.

Agrest sprawdzi się również w wersji na słono. Będzie ciekawym przełamaniem sałatek makaronowych oraz tych z dodatkiem mięsa drobiowego, krewetek lub wędlin. Agrest można wykorzystać także do przygotowania aromatycznego i orzeźwiającego sosu do mięs. Pasuje on zwłaszcza do wieprzowiny, drobiu i owoców morza.