Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Grochówka

Grochówka

Grochówka jest gęstą zupą, przygotowaną na grochu łupanym z dodatkiem ziemniaków, wędzonego mięsa, kiełbasy lub żeberek. Przyprawiona jest aromatycznymi ziołami, np. majerankiem i czosnkiem. Zupa podawana jest jako grochówka...

Czytaj więcej
Grochówka
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
Grochówka
Ilośc porcji

4

Czas wykonywania

40 min

Poziom trudności

Średnie

Ocena

5

Zupa grochowa
Ilośc porcji

6

Czas wykonywania

60 min

Poziom trudności

Łatwe

Ocena

5

Grochówka
Ilośc porcji

4

Poziom trudności

Średnie

 

Grochówka jest gęstą zupą, przygotowaną na grochu łupanym z dodatkiem ziemniaków, wędzonego mięsa, kiełbasy lub żeberek. Przyprawiona jest aromatycznymi ziołami, np. majerankiem i czosnkiem. Zupa podawana jest jako grochówka domowa, ale swoją największą popularność zdobyła jako grochówka wojskowa na masowych imprezach i w formie wojskowego posiłku.

Różnice w grochówkach

Zupa grochowa w różnych krajach serwowana jest inaczej. Tradycyjna polska grochówka podawana jest z dodatkiem dużych, pokrojonych części ziemniaków, kiełbasy oraz z kawałkami grochu. W Anglii grochówka przybiera barwę zieloną i posiada kremową konsystencję. Podobnie jest w kuchni fińskiej, ale kolor grochówki jest zbliżony do tradycyjnej. W Austrii natomiast do grochówki podawane są parówki, a zupa posypana jest szczypiorkiem i podsmażoną cebulką.

Mięso w grochówce

Grochówka z kiełbasą czy zupa grochowa na żeberkach różnią się nieco od siebie smakiem. Przy grochówce z kiełbasą należy pokroić wszystkie składniki w kostkę i po prostu zagotować, a aromat rozchodzi się po całej zupie. Przy żeberkach można najpierw zagotować bulion lub podsmażyć żeberka, a następnie uzupełnić zupę resztą składników, z którymi będą się dalej gotować. Bez względu na wybór i rodzaj przygotowania, grochówka to jedna z ulubionych zup Polaków – pożywna, szybka do zrobienia i z dużą liczbą sycących składników.