Kiszone buraki
Wiele mówi się o tym, jak korzystny wpływ na nasze zdrowie mają kiszonki. Jedną z ciekawych alternatyw dla kiszonych ogórków czy kapusty są kiszone buraki. Dzięki dużej zawartości kwasu...
Czytaj więcej
Wiele mówi się o tym, jak korzystny wpływ na nasze zdrowie mają kiszonki. Jedną z ciekawych alternatyw dla kiszonych ogórków czy kapusty są kiszone buraki. Dzięki dużej zawartości kwasu mlekowego, mają działanie probiotyczne. Można je wykorzystać do obiadu w formie surówki, jako składnik sałatki, a także do przygotowania barszczu. Warto pić również sok z kiszonych buraków.
Kiszone buraki – przepis
Jak zrobić kiszone buraki? Przepisów jest wiele. Ten najprostszy wymaga od nas kilograma czerwonych buraków, litra wody, dwóch ząbków czosnku, dwóch liści laurowych, łyżeczki soli kamiennej, korzenia chrzanu, ziela angielskiego i opcjonalnie kilku ziarenek pieprzu.
Buraki należy umyć, obrać i pokroić w plasterki, a następnie włożyć do słoja wraz z czosnkiem i przyprawami, tak by zajmowały ok. 2/3 objętości. Całość zalewamy przestudzoną solanką i zakręcamy słoik, zostawiając buraki w temperaturze pokojowej i przynajmniej raz dziennie mieszając je drewnianą łyżką. Po ośmiu dniach przekładamy do chłodnego miejsca i tam przechowujemy.
Kiszone buraki – właściwości
Na co są dobre kiszone buraki? Przede wszystkim zwiększają odporność organizmu i pomagają w walce z przeziębieniem. Ułatwiają też trawienie, obniżają poziom cholesterolu i korzystnie wpływają na jelita. Kiszone buraki warto spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.