Przelicznik wartośći

Chce przeliczyć na

Kiszone buraki

Opis wykonania

Kiszonki to nie tylko kapusta i ogórki. Do kiszenia nadaje się większość warzyw: papryka, cebula, szparagi, dynia, cukinia. Świetnie sprawdzą się także warzywa korzeniowe, np. buraki. Warzywa w takiej formie odznaczają się niezwykłymi walorami smakowymi, a do tego zawierają sporo cennych dla naszego zdrowia minerałów, witamin i bakterii. Kiszonki cieszą coraz większą popularnością ze względu na swoje zdrowotne walory. O odporność dbamy szczególnie jesienią i zimą, dlatego wtedy warto mieć pod ręką samodzielnie przygotowane kiszonki. Dzięki temu zyskamy nie tylko zastrzyk zdrowia, ale także pewność co do jakości wykorzystanych składników. Kiszonki są niskokaloryczne, ale jednocześnie potrafią zaspokoić głód. Dlatego tak często znajdują miejsce w diecie osób dbających o linię lub odchudzających się. Zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit. Są także cennym źródłem magnezu, wapnia, potasu i żelaza i witamin z grup B, A, K, C, E.

Kiszone buraki - krok 1

Słoik dokładnie umyj i wyparz. Zagotuj wodę z 1 łyżką soli i przestudź. Buraki umyj i obierz ze skóry (czynność najlepiej wykonywać w gumowych rękawiczkach, bo buraki mocno barwią ręce).

Kiszone buraki - krok 2

Buraki pokrój na kawałki i umieść w słoiku. Dodaj liście laurowe, ziarenka pieprzu, ząbki czosnku i sok z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków. Zawartość słoika zalej przestudzoną solanką. 

Kiszone buraki - krok 3

Wszystkie składniki powinny znaleźć się pod powierzchnią wody. Słoik zakręć i postaw w temperaturze pokojowej na kilka dni, by ruszyła fermentacja. Proces kiszenia trwa od 5-7 dni.

Bosch do kuchni