Naleśniki ze szpinakiem
Naleśniki – czyli cienkie placki smażone na patelni – zdobyły podniebienia wielu kultur na całym świecie. Trudno jednoznacznie określić ich pochodzenie, jednak najczęściej jako ich kolebkę podaje się starożytną...
Czytaj więcej
Naleśniki – czyli cienkie placki smażone na patelni – zdobyły podniebienia wielu kultur na całym świecie. Trudno jednoznacznie określić ich pochodzenie, jednak najczęściej jako ich kolebkę podaje się starożytną Grecję. Pewne jest natomiast to, że są daniem bardzo praktycznym, gdyż łatwo można je adaptować do swoich potrzeb i gustów. Dotyczy to zarówno samego ciasta, jak i dodatków.
Jedną z popularniejszych wersji są naleśniki na słono ze szpinakiem lub naleśniki ze szpinakiem i fetą. Takie połączenia czynią z nich sycące i odżywcze danie. Sam szpinak, często niechlubnie kojarzony z kulinarnym koszmarem dzieci, jest prawdziwym skarbem dla zdrowia. Jego liście wykazują właściwości antynowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Zawartość witaminy C i luteiny czyni z niego świetny przeciwutleniacz i tym samym stoi na straży młodego wyglądu. Uwaga: ze względu na obecność kwasu szczawiowego, powinny z nim jednak uważać osoby chorujące na kamicę nerkową.
Farsz do naleśników ze szpinakiem
Aby przygotować szpinakowy farsz do naleśników, potrzeba:
-
odpowiednio dobranej ilości szpinaku – przy czym w sezonie najlepiej wybierać świeży, a poza sezonem mrożony;
-
trochę soku z cytryny;
-
1 lub 2 łyżki masła (może być klarowane);
-
odrobinę śmietany;
-
parę ząbków czosnku;
-
pieprz i sól
Odpowiednie przyrządzenie farszu zapewnia nam danie, które świetnie się sprawdza przez cały rok. Mrożony szpinak nie traci swoich cennych wartości, choć należy uważać, aby ich nie usunąć w trakcie obróbki termicznej. Sprawdź nasze przepisy, aby zobaczyć jak najlepiej się do tego zabrać!