Sos bolognese
Podstawą włoskiej kuchni są aromatyczne sosy. Jednym z nich jest właśnie sos bolognese, pochodzący z Bolonii. Aby uzyskać intensywny aromat i smak typowy dla tradycyjnego sosu, konieczne jest długie...
Czytaj więcej
Podstawą włoskiej kuchni są aromatyczne sosy. Jednym z nich jest właśnie sos bolognese, pochodzący z Bolonii. Aby uzyskać intensywny aromat i smak typowy dla tradycyjnego sosu, konieczne jest długie gotowanie na małym ogniu. Może trwać ono od 2 do nawet 4 godzin. Tak długi czas gotowania sprawia, że smaki dobrze łączą się ze sobą, a gotowy sos ma harmonijny i wyrazisty smak. Doskonały do wszelkiego rodzaju makaronów. Utarło się, że sos bolognese podaje się do spaghetti. Jednak cienkie nitki są zbyt delikatne to gęstego sosu. Znacznie lepszym wyborem będzie makaron taglitelle oraz pappardelle.
Sos bolognese – przepis
Bazą sosu, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są pomidory, a różne rodzaje mięs. Do przygotowania sosu bolońskiego wykorzystuje się mięso mielone wołowe lub wołowo-wieprzowe. Według tradycyjnego przepisu na sos bolognese, dodaje się jeszcze boczek wędzony oraz kiełbasę. Wśród pozostałych składników sosu nie może zabraknąć oliwy, cebuli, czosnku, marchewki, selera naciowego, pietruszki, mleka, pomidorów oraz czerwonego wina.
W pierwszej kolejności na patelni podsmaża się cebulę oraz mięso. Następnie marchew i seler, a gdy zmiękną, całość zalewa się mlekiem. Gdy mleko lekko odparuje dodaje się do sosu wino i ponownie redukuje. Kolejno do sosu dodaje się pomidory oraz liście laurowe.
Całość cały czas należy gotować na małym ogniu.