Sos holenderski
Jeden z tzw. sosów bazowych, stworzonych przez XIX-wiecznego francuskiego szefa kuchni Antonin Carême’a. W zestawieniu znajduje się zaraz obok demi-glace, beszamelowego, velouté i pomidorowego. Jest to prosty sos majonezowy,...
Czytaj więcej
Jeden z tzw. sosów bazowych, stworzonych przez XIX-wiecznego francuskiego szefa kuchni Antonin Carême’a. W zestawieniu znajduje się zaraz obok demi-glace, beszamelowego, velouté i pomidorowego. Jest to prosty sos majonezowy, ubijany na bazie masła i żółtek jaj. Stanowi podstawę do takich sosów jak sos maltański (z dodatkiem soku z pomarańczy i musztardy dijon), sos bearneński (z dodatkiem charakterystycznego estragonu), sos choron czy sos muślinowy.
Do czego pasuje sos holenderski?
Sos holenderski, ze względu na swój emulsyjny, majonezowy charakter znakomicie komponuje się z jajkami, podawanymi np. po benedyktyńsku, florentyńsku lub w koszulce. Inne produkty dobrze komponujące się dania z sosem holenderskim to szparagi, wędzony łosoś, a także młode warzywa, sałaty czy mięsa z rusztu.
Sos holenderski – przepis
Sos składa się dosłownie z trzech podstawowych składników, niemniej – występuje w kilku wersjach. Bazę stanowi masło oraz żółtka jaj, trzecim składnikiem jest sok z cytryny lub białe wino bądź ocet winny. Sos doprawia się solą oraz białym pieprzem. Jak zrobić sos holenderski? Żółtka z dodatkiem soku z cytryny lub wina oraz soli i białego pieprzu należy ubić na puszysto, stopniowo dodając do nich roztopione, gorące masło. Sos powinien być gęsty i mieć konsystencję majonezu.