Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa

Tradycyjna zupa jarzynowa to potrawa na bazie warzyw, głównie ziemniaków, marchewki, cebuli, kalafiora, fasolki szparagowej, selera, pietruszki i dodatków – bulionu, masła, śmietany oraz przypraw do smaku, takich jak...

Czytaj więcej
Zupa jarzynowa
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Tradycyjna zupa jarzynowa to potrawa na bazie warzyw, głównie ziemniaków, marchewki, cebuli, kalafiora, fasolki szparagowej, selera, pietruszki i dodatków –  bulionu, masła, śmietany oraz przypraw do smaku, takich jak natka pietruszki, koperk, sól i pieprz.

Podawana jest w formie warzyw w wywarze z bulionu lub w postaci kremu.

Przepis na zupę jarzynową

Zupa jarzynowa, poza swoim klasycznym i tradycyjnym przepisem, posiada wiele urozmaiconych odpowiedników. Jej głównym składnikiem są warzywa, ale nie wszyscy stosują do przygotowania zupy cebulę czy śmietanę, zastępując je innymi składnikami, np. brokułem, brukselką, porem czy kapustą, dodając także inne przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie czy sok z cytryny.

Przygotowanie zupy jest bardzo proste. Jarzyny na zupę wystarczy pokroić i ugotować na wywarze z bulionu, który dodaje się w momencie, kiedy warzywa zaczynają być miękkie. Bulion na zupę jarzynową można przygotować oddzielnie i wlewając wywar do gotujących się warzyw lub dodać kostkę rosołową do wody, w której warzywa nabrały miękkości. Aromat bulionu nasyci zupę podczas dalszego gotowania.

Popularnym rodzajem zupy jarzynowej jest krem jarzynowy. Przygotowywany w ten sam sposób co wersja z warzywami w pełnych kawałkach – na koniec jednak zupa zostaje zmiksowana blenderem na jednolitą masę. Krem jest zazwyczaj zjadany przez dzieci, które niechętnie zjadają duże kawałki warzyw, a ich rozdrobnienie nie umniejsza ilości składników pokarmowych, które znajdują się w potrawie.