Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak przygotować krewetki?

Jak przygotować krewetki?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Rodzaje krewetek
  2. Właściwości i wartości odżywcze krewetek
  3. Jak kupować dobrej jakości krewetki?
  4. Przygotowanie krewetek
  5. Przepisy na krewetki

Krewetki to najbardziej znane i lubiane owoce morza. Są pyszne! Ich mięso jest delikatne i sprężyste, a do tego wbrew pozorom są łatwe do przygotowania. Krewetki są cenione nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale również wartości odżywcze.

Rodzaje krewetek

Na rynku znaleźć można różne odmiany. Szacuje się, że istnieje 2500 rodzajów krewetek. Różnią się od siebie pod względem barwy, wielkości i kształtu. Krewetki najczęściej występują w kolorze czerwonym lub szarym, ale można także spotkać żółte, brązowe lub kremowe. Po poddaniu obróbce termicznej krewetki zmieniają kolor na pomarańczowy. Najpopularniejsze są krewetki: tygrysie, królewskie i koktajlowe.

Krewetki tygrysie znane także pod nazwą "Black Tiger”. Wyróżniają się zielono-szarą barwą oraz dużym rozmiarem. Mięso tych skorupiaków jest jędrne i soczyste. Mięso o barwie niebieskawej, a po obróbce termicznej różowe.

Krewetki koktajlowe to jeden z popularniejszych rodzajów krewetek dostępnych w sklepach. Są mniejsze od królewskich i tygrysich, dlatego idealnie sprawdzą się w sałatkach i jako składnik sosów. W smaku krewetki koktajlowe przypominają mięso drobiowe.

Jak przygotować krewetki? - zdjęcie 1

Krewetki królewskie nazywane są także krewetkami olbrzymimi. Jest to największa odmiana skorupiaków. Spodnia część ciała jest biała, pancerz - szarobrązowy. Doskonale nadają się do marynowania, smażenia w cieście, grillowania.

Właściwości i wartości odżywcze krewetek

Krewetki, podobnie jak większość owoców morza, są bogate w szereg składników odżywczych. Dostarczają do organizmu dobrze przyswajalne białko oraz witaminy z grupy B. Są źródłem kwasów omega-3, selenu, jodu, fluoru, potasu i miedzi. Pomagają chronić serce, zapobiegają powstawaniu zmian nowotworowych i wzmacniają układ odpornościowy. Krewetki mają niską zawartość tłuszczu, są lekkostrawne i niskokaloryczne.

Jak kupować dobrej jakości krewetki?

Skorupiaki docierają do naszego kraju z daleka, zazwyczaj z Tajlandii czy Japonii. Podczas ich zakupów należy być ostrożnym. Na co zwrócić szczególną uwagę? W pierwszej kolejności na zapach. Jeśli jest nieprzyjemny, zrezygnuj z zakupów krewetek. Wybieraj krewetki w całości, nieobrane. Masz wówczas możliwość oceny całego skorupiaka, szczególnie przyjrzyj się główce. To po barwie głowy można rozpoznać, czy krewetka jest świeża (czarna główka oznacza zepsutą krewetkę). Przebarwienia na skorupkach również świadczą o tym, że produkt nie jest pierwszej świeżości. Mięso krewetki musi być jędrne i elastyczne, a podczas obierania powinno łatwo odchodzić od pancerza.

Przygotowanie krewetek

Krewetki dostępne w sprzedaży zwykle są obrane z pancerzy. Jeśli jednak skorupiaki są w pancerzach, należy je obrać. Najważniejsze jest usunięcie przewodu pokarmowego. Jednym ze sposobów jest ściągnięcie głowy, otworzenie pancerza, nacięcie tułowia i usunięcie czarnej nitki, czyli przewodu pokarmowego. Drugim sposobem jest usunięcie przewodu pokarmowego bez rozcinania krewetki, należy oderwać głowę i pozbyć się pancerza, a krewetkę delikatnie wyprostować, aby usunąć przewód jednym pociągnięciem. Innym sposobem jest nacięcie wzdłuż górnej części krewetki bardzo ostrym nożem. Teraz w łatwy sposób można wyczyścić wnętrze krewetki. W tym przypadku nie usuwa się głowy ani końcówki. W takiej formie najczęściej podawane są krewetki w restauracji.

Jak przygotować krewetki? - zdjęcie 2

Przepisy na krewetki

Krewetki pasują do wielu dań. Mogą być podawane solo, ale także komponują się z innymi dodatkami. Z ich udziałem przygotujesz łatwe, a jednocześnie wykwintne dania.

Sałatka z krewetkami

To świetny pomysł na przystawkę albo lekką kolację. Krewetki należy krótko obsmażyć z dodatkiem czosnku (zbyt długie smażenie spowoduje, że krewetki będą niesmaczne). Wystarczy 1-2 minuty na patelni. Do sałatki dodaj ulubioną zieleninę, np. rukolę i pomidorki koktajlowe. Całość skrop oliwą z oliwek i gotowe.

Makaron z krewetkami

Połączenie ulubionego makaronu, np. tagliatelle czy pappardelle z krewetkami (duszonymi z białym winem) oraz dodatkami – pomidorami, czosnkiem i świeżymi ziołami. Makaron z krewetkami to świetna propozycja obiadowa dla wszystkich miłośników niebanalnych smaków.

Jak przygotować krewetki? - zdjęcie 3

Krewetki w tempurze

To danie, które śmiało możesz przygotować zarówno na kolację, jak i zaserwować jako przekąskę na imprezie. Przygotuj ciasto (tak jak na naleśniki, jednak bardziej gęste) i zanurz w nim krewetki, tak aby były całe pokryte tempurą. Następnie smaż w oleju. Podawaj zaraz po usmażeniu.

Zupa z krewetkami

Krewetki można też dodawać do makaronów, risotto oraz zup. Proponuję przygotować pyszną, orientalną zupę na bazie bulionu, pomidorów, mleka kokosowego z dodatkiem pikantnych dodatków i porcją podsmażonych krewetek.