Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kimchi – co to jest i jak je przygotować?

Kimchi – co to jest i jak je przygotować?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym jest kimchi?
  2. Właściwości zdrowotne kimchi
  3. Jak jeść kimchi?
  4. Jak zrobić kimchi?

Kimchi to potrawa kuchni koreańskiej zyskująca coraz większą popularność w Polsce. Przypomina naszą kapustę kiszoną, ale w pikantnej wersji. Podstawowym jej składnikiem jest kapusta pekińska. Dzięki procesowi fermentacji kimchi charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi. Kimchi to nie tylko kapusta – można do niej dodać także inne warzywa, modyfikując jej smak i właściwości. Przekonaj się, jak łatwo można przygotować własną kiszonkę.         

Czym jest kimchi?      

Kimchi wywodzi się z kuchni koreańskiej. Wyróżnia się ostrym i lekko kwaśnym smakiem. Podaje się je jako samodzielną przekąskę lub wykorzystuje jako dodatek do dań.

Bazą kimchi jest kapusta pekińska oraz chilli. Pozostałe składniki to cebula dymka, mąka ryżowa, marchewka, czosnek, imbir, sos sojowy, sól oraz cukier. Całość poddaje się fermentacji lub kiszeniu, by uzyskać charakterystyczny smak i właściwości.

Dla urozmaicenia smaku, poza wymienionymi warzywami, do kimchi można dodać także inne rodzaje kapusty, rzodkiew japońską, rzeżuchę czy ogórka.

Kimchi - 1

Właściwości zdrowotne kimchi  

Właściwości kimchi wynikają z wykorzystanych warzyw oraz procesu fermentacji/kiszenia. Zawiera ono:

  • witaminy A, C, B6 i K,
  • składniki mineralne jak magnez, wapń, żelazo,
  • dużo błonnika pokarmowego,
  • bakterie probiotyczne.

Regularne jedzenie kimchi przekłada się na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego i trawiennego. Wysoka zawartość błonnika wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu.

Aby jak najdłużej zachować właściwości i składniki prozdrowotne ważne jest odpowiednie przechowywanie kimchi. Powinno się je przechowywać w chłodnym, przewiewnym i zacienionym miejscu.

Jak jeść kimchi?

Kimchi jest na tyle aromatyczne i wyraziste, że samo w sobie może być przekąską. Można je także podawać w daniach zarówno na zimno, jak i na ciepło. Na zimno sprawdzi się jako dodatek do kanapek, sałatek czy wrapów. Z kolei na ciepło najlepiej sprawdzi się do zup, potrawek, sosów, pierogów, naleśników, makaronów, burgerów oraz jajecznicy lub omleta.

Mimo zdecydowanego smaku kimchi bardzo dobrze komponuje się z wieloma produktami, co pozwala na wszechstronne wykorzystanie w posiłkach. Dzięki dodatkowi kimchi dobrze znane nam potrawy jak np. bigos, łazanki, curry czy leczo zyskają całkowicie nowy smak. Podobnie będzie z pierogami, mieloną wołowiną czy kanapkami. Wypróbuj kimchi jako dodatek do wszystkiego, na co przyjdzie Ci ochota.

Jak zrobić kimchi?      

Samodzielne przygotowanie kimchi jest bardzo proste.

  1. Pokrój lub porwij kapustę pekińską na mniejsze kawałki i zalej osoloną wodą.
  2. W osobnym garnku zagotuj wodę z mąką ryżową oraz cukrem. Po zgęstnieniu odstaw wywar do przestudzenia. Powstanie mieszanina o konsystencji pasty.
  3. Gdy będzie już chłodna, dodaj się do niej przyprawy, drobno posiekany czosnek i dymkę oraz słupki marchewki.
  4. Całość wymieszaj z odsączoną kapustą i umieść w słoiku na 2 do 4 dni. W tym czasie powinien zajść proces fermentacji.
  5. Po upływie 2 dni możesz jeden lub dwa razy dziennie próbować, jak smakuje kimchi. Gdy osiągnie ono odpowiedni i satysfakcjonujący smak, przełóż słoik do lodówki, by zatrzymać proces fermentacji.

Jeśli lubisz kulinarne eksperymenty, dodaj do kimchi rzodkwi, rzodkiewek, rzepy, kalarepy, bakłażana lub ogórka. Urozmaicą one smak potrawy.

Gdzie kupić kimchi?         

Jeżeli nie wiesz, czy kimchi Ci zasmakuje lub czy uda Ci się wykonać je samodzielnie, na początek możesz kupić gotowy przysmak. Znajdziesz je na pewno w sklepach z azjatycką żywnością. Coraz częściej jest ono dostępne również w popularnych dyskontach podczas tygodni tematycznych. Kimchi bardzo często jest serwowane jako przystawka lub dodatek do dań w restauracjach i food truckach z kuchnią azjatycką. Również w tych miejscach warto go spróbować.

Jeśli lubisz kiszonki i pikantne dania, kimchi powinno idealnie trafić w Twój gust. Ciekawy smak, lekko chrupiąca kapusta i przyjemna ostrość ­– to wszystko komponuje się doskonałą całość. Co najważniejsze, kimchi dobrze łączy się z innymi produktami, co pozwala na eksperymenty w kuchni i szukanie własnych połączeń smakowych.