Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Lista zakupów – co warto zawsze mieć w lodówce?

Lista zakupów – co warto zawsze mieć w lodówce?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Lista zakupów – czy warto ją robić?
  2. Jak zaplanować zakupy spożywcze?
  3. Co warto mieć w lodówce?
  4. Listy zakupów przy okazji świąt
  5. Codzienne zakupy
  6. Zdrowe zakupy na cały tydzień

Chodzisz na zakupy z gotową listą zawierającą spis potrzebnych artykułów, czy może spontanicznie wchodzisz do sklepu i bez przemyślenia bierzesz to, na co masz ochotę? Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i przemyśl, czy dobrze robisz – być może zjadasz za dużo i jesteś w grupie ryzyka otyłości i innych chorób. A jeżeli już korzystasz z listy zakupów, mimo to przeczytaj ten tekst – może jeszcze bardziej usprawnisz swoje decyzje zakupowe.

Lista zakupów – czy warto ją robić?

Lista zakupów to oszczędność. Czasu – bo nie biegasz po sklepie między alejkami, zastanawiając się, czy masz wszystko, co potrzebne. Nie wracasz raz po raz do miejsca, w którym już byłeś, bo nagle przypomniało Ci się coś jeszcze. Jedyny czas, jaki poświęcasz, to ten podczas przygotowywania listy zakupów i podjechania do sklepu po konkretne produkty. Zrobienie listy sprawi, że kupisz wszystko, co potrzebne i nic więcej.

Oto druga korzyść z robienia listy zakupów – ekonomiczna. Kupujesz to, czego Ci potrzeba, czego akurat w domu zabrakło – nie kuszą Cię promocje i rabaty, które atakują z każdej strony. Dzięki liście zakupów po wyjściu ze sklepu nie masz ani niedosytu, ani wyrzutów sumienia z powodu kupienia zbyt wielu produktów. Nie kupisz także dodatkowych słodyczy, które potem będą wołać do Ciebie z szafki.

Po trzecie, lista zakupów to spokojna głowa – nasze mózgi i tak już są dość przeciążone codziennie napływającymi do nich w nadmiarze informacjami. Tam, gdzie masz możliwość – odciążaj układ nerwowy, a zredukujesz poziom stresu.

Jak zaplanować zakupy spożywcze?

Najlepszym sposobem na zrobienie przemyślanych zakupów spożywczych jest przede wszystkim rozplanowanie najbliższych dni pod kątem posiłków. Jeśli wiesz, co będziesz jeść i co chcesz ugotować – lista „tworzy” się sama. Wystarczy tylko spisać produkty, których potrzebujesz, a których nie masz w domu albo które już się kończą – wówczas nic Cię nie zaskoczy podczas gotowania. Na listę zakupów możesz też wpisać produkty dodatkowe, które co prawda nie przydadzą się w najbliższym czasie (kilku dni), ale być może okażą się być w promocji, a będą i tak potrzebne niebawem. Jeśli masz gdzie przechować takie produkty i nie ma ryzyka, że się przeterminują – warto mieć je zanotowane i w razie okazji od razu je zakupić. Najważniejsze są jednak bieżące potrzeby i na tych warto się skupić podczas tworzenia listy zakupów.

Co warto mieć w lodówce?

W lodówce przechowujemy najwięcej produktów spożywczych, a szczególnie te, które na co dzień wykorzystujemy. Warto więc odpowiednio podejść do zakupów i ich organizacji w lodówce. Zacznijmy od tego, co trzymamy w lodówce. Są to przede wszystkim mięsa i ich przetwory, produkty mleczne, czasami soki i napoje, a także owoce i warzywa. Podstawową zasadą dotyczącą organizacji artykułów spożywczych w lodówce jest sprawdzanie daty ich ważności. Róbmy to przynajmniej raz w tygodniu, a jeszcze lepiej raz na kilka dni. Sprawdzajmy daty przydatności produktów do spożycia już w sklepie, ale także kontrolujmy je na produktach, które już mamy w lodówce. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wyrzucenia żywności i zmarnowania jej oraz pieniędzy. Jak jeszcze można zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności? Utrzymywać czystość w lodówce!

Lista zakupów – co warto zawsze mieć w lodówce? - zdjęcie 1

Przeczytaj artykuł: Jak utrzymać czystość w lodówce.

Warto pamiętać, że dzięki planowaniu i nierobieniu dużych zapasów także możemy zmniejszyć marnotrawienie jedzenia. Jeśli nie masz pewności, czy zaplanowaną skomplikowaną potrawę uda Ci się ugotować w ciągu kolejnych trzech dni, nie kupuj do niej produktów – zrób to wtedy, gdy będziesz na pewno mieć czas.

Sprawdź jak trzykrotnie przedłużyć świeżość owoców i warzyw!

Na koniec – pomyśl o nowoczesnych technologiach. Aplikacja do zakupów albo specjalna kamera do zamontowania w lodówce – to wcale nie informacje z przyszłości, te ułatwienia już są w zasięgu Twojej ręki!

Listy zakupów przy okazji świąt

Jak powinno wyglądać przygotowywanie listy zakupów na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc? Bardzo podobnie, jak w dni powszednie! Przede wszystkim musimy zaplanować świąteczne potrawy, które mają pojawić się na stole. Gdy już będziesz mieć ukończoną listę planowanych potraw, spójrz na przepisy na te dania. Porównaj składniki w przepisach z tym, co już masz w domu i nanieś na listę brakujące produkty. Kup tyle, ile będziesz potrzebować, ewentualnie z minimalną nadwyżką. Nie ma potrzeby robić tu dużych zapasów, ponieważ dostęp do produktów spożywczych jest obecnie niemal nieograniczony.

Codzienne zakupy

Są pewne produkty, które niemal z dnia na dzień są wykorzystywane i które trzeba kupować w zasadzie codziennie. Tych nie musisz nanosić na listę, skoro kupujesz je regularnie i będziesz o nich pamiętać. Ale może warto wypracować w ich kwestii także pewien nawyk – na przykład kupowania zawsze w tym samym miejscu (przykładowo – chleb w ulubionej piekarni, wędliny czy ryby u zaufanego dostawcy, który zapewnia wysoką jakość). Dzięki temu, że będziesz wiedzieć, w którym miejscu konkretnie i kiedy są świeże dostawy – będziesz mieć pewność, że wykorzystasz świeży produkt do końca.

Lista zakupów – co warto zawsze mieć w lodówce? - zdjęcie 2

Zdrowe zakupy na cały tydzień

To część artykułu przeznaczona dla osób, które nie mają czasu na robienie zakupów codziennie lub co drugi dzień i kupują raz w tygodniu. Takie duże tygodniowe zakupy także wymagają pewnej logistyki i przemyślenia. Jednak tutaj zasady są bardzo podobne do tych wcześniejszych. Zaplanuj przynajmniej główne posiłki, które będziesz przygotowywać na przestrzeni tygodnia. Ustal składniki do tych dań i nanieś na listę zakupów to, czego Ci brakuje.

Kup zdrowe przekąski, które możesz długo przechowywać, np. orzechy lub batony proteinowe. Najważniejsze jednak to kontrolowanie dat przydatności produktów do spożycia – rób to już na etapie zakupów, w sklepie. Sięgaj po różne opakowania produktu i porównaj daty – często artykuły z nowszej partii są ułożone za pierwszym rzędem danego produktu w sklepie, podczas gdy jeśli sięgniesz po pierwsze opakowanie z półki – może się okazać, że jest bliskie terminu przydatności do spożycia. Kontroluj daty także w domu, na przykład w połowie tygodnia.

Podchodź do planowania i kupowania odpowiedzialnie – nie trać niepotrzebnie pieniędzy na żywność, która się zmarnuje. Nie trać też zdrowia przez nieprzemyślane działania, bowiem stara żywność może jeszcze gorzej wpłynąć na Twój organizm niż jedzenie wysoko przetwo