Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Ocet jabłkowy – właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy – właściwości i zastosowanie
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym jest ocet jabłkowy?
  2. Co zawiera ocet jabłkowy?
  3. Ocet jabłkowy – właściwości

Ocet jabłkowy można wykorzystać nie tylko w kuchni. Z powodzeniem jest stosowany również w kosmetyce i medycynie ludowej. Co sprawia, że jest on tak wszechstronnym produktem? Jakie składniki zawiera i jakie są jego właściwości? Jak go stosować, by czerpać z niego wszystkie korzyści?

Czym jest ocet jabłkowy?       

Ocet jabłkowy powstaje podczas naturalnego procesu fermentacji octowej rozdrobnionych jabłek zalanych wodą. Cukry proste (zawarte w owocach, z miodu lub cukru) oraz stały dostęp do tlenu odpowiadają za rozpoczęcie i prawidłowy przebieg fermentacji. Cały proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.

Gotowy ocet jabłkowy ma łagodny kwaśny smak i wyróżnia się wyraźnie wyczuwalnym aromatem jabłek. Ma żółty lub bursztynowy kolor, podobny do soku jabłkowego. Jest również naturalnie mętny. Klarowność i przejrzystość octu świadczą o tym, że producent dodatkowo poddał go filtracji.

Co zawiera ocet jabłkowy?

Podczas fermentacji do octu przechodzą związki zawarte w miąższu jabłek. Dzięki temu w jego składzie znajdują się między innymi pektyny, enzymy, aminokwasy i polifenole. Te związki odpowiadają ze prozdrowotne właściwości octu jabłkowego.

Jednocześnie w occie występują witaminy z grupy B (w tym biotyna i kwas foliowy), witamina C oraz beta karoten. Zawiera on również składniki mineralne takie jak potas, magnez, siarka, krzem, miedź i wapń.

Ocet jabłkowy 1

Ocet jabłkowy – właściwości

Najczęstszy powód stosowania octu jabłkowego to wsparcie procesów trawiennych. Wykazuje on jednak również inne prozdrowotne właściwości, dzięki czemu może być stosowany w ramach profilaktyki lub jako wsparcie leczenia części schorzeń.

Ocet jabłkowy pity regularnie odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu, reguluje poziom glukozy we krwi oraz przyspiesza leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo ocet z jabłek działa probiotycznie, wpływa na ograniczenie łaknienia i może być cennym wsparciem podczas redukcji masy ciała.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ocet jabłkowy ma zastosowanie również w kosmetyce. Najczęściej stosuje się go na twarz lub włosy. Nakłada się go na skórę po rozcieńczeniu wodą, miodem lub jogurtem. Możesz go stosować jako tonik lub przygotować maseczkę z jego zawartością. Najlepiej sprawdzi się do skóry mieszanej i tłustej.

Ocet z jabłek dzięki zawartości witaminy C oraz innych antyoksydantów skutecznie rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza stany zapalne skóry, neutralizuje wolne rodniki, zmniejsza trądzik, działa złuszczająco, odżywia komórki oraz spowalnia procesy starzenia. W przypadku pielęgnacji włosów przygotuj płukankę z octu jabłkowego. Jej regularne stosowanie ułatwia rozczesywanie włosów oraz sprawia, że stają się one mocne i pełne blasku.

Ocet jabłkowy – jak pić?

Najwięcej korzyści daje picie octu jabłkowego na czczo. Pobudza on układ pokarmowy, korzystnie wpływa na przemianę materii oraz pomaga regulować gospodarkę węglowodanową. W przypadku problemów trawiennych lub z nadmiernym apetytem zdecyduj się na picie niewielkich ilości octu również przed głównymi posiłkami.

Pijąc ocet z jabłek, pamiętaj, że nie spożywa się go nalanego prosto z butelki. Przed wypiciem rozcieńcz go w wodzie. Optymalne proporcje takiej mieszanki to jedna łyżka octu na jedną szklankę wody. Picie nierozcieńczonego octu może negatywnie wpłynąć na szkliwo zębów, a nawet powodować poparzenia gardła.

Jaki ocet jabłkowy wybrać?

Przy regularnym piciu octu jabłkowego ważny jest wybór odpowiedniego. Najlepszy będzie niepasteryzowany ocet. Zachowuje on najwięcej właściwości. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, by pochodził on z ekologicznych źródeł.

Ocet jabłkowy możesz także przygotować samodzielnie w domu. Przepis jest bardzo prosty i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Wystarczy tylko trochę cierpliwości. Do przygotowania octu wykorzystasz 3 składniki: jabłka, wodę oraz miód. Dodatkowo lub zamiast całych owoców możesz użyć też resztki jabłek – skórki lub ogryzki.

Do czego wykorzystasz gotowy ocet z jabłek?