Ocet jabłkowy
4 porcje
15 min
Łatwe
5 (Ilość ocen: 2)
Ocet jabłkowy to prawdziwy eliksir zdrowia. Możemy dodawać go do wielu potraw, jedną z nich jest na przykład zalewa octowa do ryby.
Składniki
1 kg jabłek
1 l letniej, przegotowanej wody
5 łyżek stołowych cukru
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Ten dostępny w sklepach niestety często jest dość słabej jakości, dlatego też lepiej wykonać go w domu. Tylko wtedy masz gwarancję, że jest prawdziwy, naturalny, bez chemicznych dodatków. W tym filmie pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy.
Opis przygotowania:
- Jabłka dokładnie umyj, osusz i ewentualnie odkrój nadpsute miejsca. Owoce pokrój na mniejsze kawałki (wraz z gniazdami, natomiast zdrewniałe ogonki usuń). Możesz wykorzystać resztki jabłek – skórki z owoców, ogryzki.
- Pokrojone jabłka umieść w dużym słoiku i zalej przegotowaną, letnią i osłodzoną wodą.
- Słoik przykryj gazą i przymocuj gumką lub sznurkiem.
- Następnie odstaw w ciemne, ciepłe miejsce. Bardzo ważne jest, aby jabłka podczas całego procesu znajdowały się pod powierzchnią wody, inaczej może pojawić się pleśń, a taki ocet nadaje się do wyrzucenia. Dlatego najlepiej jest przycisnąć jabłka szklanką lub małym talerzem (niezbędny jest dopływ tlenu dla prawidłowego funkcjonowania bakterii octowych).
- Przygotowanie nastawu to nie więcej niż 15 minut. Natomiast fermentacja trwa od dwóch do pięciu tygodni. Fermentacja kończy się, gdy płyn w słoju przestanie się pienić i nie będą tworzyć się wyraźnie widoczne bąbelki. Wtedy cały płyn zlej przez gazę do wyparzonych butelek. Prawidłowo wykonany ocet powinien mieć przyjemny zapach jabłek i słodko-kwaśny smak.
TIP
-
Ilość cukru zależy od smaku jabłek – słodkie wymagają mniej cukru, natomiast kwaśne więcej. Najczęściej stosuje się jedną stołową łyżkę na 250 ml wody.
Komentarze