Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Sezonowe owoce, z których warto przygotować przetwory na zimę

Sezonowe owoce, z których warto przygotować przetwory na zimę
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czereśnie – przetwory na zimę
  2. Przepis na przetwory z wiśni na zimę
  3. Jak zrobić kompot z jabłek?
  4. Przepis na truskawki

Pewnie czytacie ten artykuł na wakacjach, na plaży albo w innych równie przyjemnych i ciepłych warunkach. I nikt z Was nawet nie myśli o zimie. Ale przyznajmy się – kto z nas podczas zimowych miesięcy nie przeklinał siebie choć raz za to, że latem nie pomyślał o wykonaniu zapasów na okres zimy?

Korzystając z uroków gorącego lata i wakacyjnego leniuchowania często zbyt późno myślimy o tym, że sezon na owoce trwa bardzo krótko i… trzeba go maksymalnie wykorzystać. Do wyboru mamy wiele rodzimych owoców: truskawki, maliny, czereśnie, wiśnie, potem także gruszki, jabłka, pigwę czy aronię oraz borówki, żurawinę i porzeczki. Grzechem byłoby nie zamknąć ich smaków w słoikach, które w dowolnym momencie zimy możemy wyjąć ze spiżarki i wrócić wspomnieniami do lata. Jakie domowe przetwory na zimę z sezonowych owoców warto przygotować?

Czereśnie – przetwory na zimę

Zacznijmy od tego, co można zrobić z czereśni. Przetwory z czereśni to przede wszystkim kompoty i dżemy. Jak wykonać najprostszy dżem z czereśni? Potrzebujemy: 3 kg wydrylowanych owoców, 2 i ½ szklanki cukru oraz 3 opakowania żelfixu lub innego typu pektyny do dżemów. Przygotowanie dżemu z czereśni jest bardzo proste: w dużym garnku doprowadzamy do zagotowania owoce z dodatkiem pektyny, dodajemy cukier i znów zagotowujemy, cały czas mieszając. Po zagotowaniu wyłączamy palnik i po chwili przelewamy dżem do czystych, wyparzonych słoików po czym mocno je zakręcamy. Dżem można dodatkowo pasteryzować przez kilkanaście minut, a jeżeli chcemy ten etap pominąć – stawiamy przygotowane słoiki do góry dnem na co najmniej kilka minut. Gotowe!

Przepis na przetwory z wiśni na zimę

W podobny sposób można przygotować aromatyczne przetwory z wiśni na zimę. Wydrylowane owoce warto wykorzystać do zrobienia syropu - doskonałego dodatku do deserów. Potrzebujemy do tego około 2 kg wiśni bez pestek oraz 2,5 kg cukru – nieco ponad 1 kg cukru na 1 kg owoców. Wiśnie umieszczamy w garnku i zasypujemy około 1,5 kg cukru, po czym na wolnym ogniu gotujemy do wrzenia cały czas mieszając. Wówczas należy odstawić tak przygotowany produkt do ostygnięcia, najlepiej na całą noc. Po tym czasie dodajemy pozostały kilogram cukru i ponownie doprowadzamy owoce do wrzenia. Kiedy całość wystygnie, sok zlewamy do buteleczek, a owoce w syropie pozostawiamy na jeden dzień w garnku, w temperaturze pokojowej. Następnie – to już ostatni etap – owoce w syropie gotujemy do wrzenia i przekładamy do przygotowanych słoiczków. Wiśnie w syropie, w przeciwieństwie do dżemu z czereśni, trzeba koniecznie pasteryzować.

Jak zrobić kompot z jabłek?

Przetwory z jabłek na zimę to przede wszystkim kawałki owoców zanurzone w konfiturze, które możemy wykorzystać do naleśników czy szarlotki. Mało kto wykonuje na zimę z kompot z jabłek. A jest on bardzo prosty do zrobienia: 2 kg jabłek myjemy, kroimy w ćwiartki (lub drobniej), usuwając gniazda nasienne. Tak przygotowane owoce wrzucamy do czystych, wyparzonych słoików. W międzyczasie 2 litry wody mieszamy z 7-8 łyżkami cukru i taką mieszanką zalewamy jabłka w słoikach. Naczynia dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy około 20 minut. W taki sam sposób możemy zrobić przetwory z moreli na zimę, a także przetwory na zimę z pigwy.

Przepis na truskawki

A teraz królowe lata – truskawki! Nie ma chyba popularniejszych przetworów niż te z truskawek. Jeśli chcemy, by nasza spiżarnia także w nie obfitowała i jednocześnie wiemy, że to właśnie po nie będziemy często sięgać – warto przygotować prosty dżem. Ale uwaga, nie jest to typowy przepis! Ten dżem pozbawiony jest cukru i wszelkich substancji dodatkowych np. żelfixu. Wytrzymałość tak przetworzonych owoców gwarantuje nie cukier, a… sól! Potrzebujemy zatem 2 kg umytych, wyszypułkowanych truskawek oraz szczyptę soli. Składniki umieszczamy w garnku i gotujemy na niewielkim ogniu cały czas mieszając przez 30-60 minut. Następnie gorący dżem przelewamy do czystych słoiczków i odstawiamy je do góry dnem. Ten sposób, zwany janginizacją, doskonale sprawdzi się też, jeśli chcemy przygotować przetwory z żurawiny na zimę czy aromatyczne przetwory z malin. Świetnie sprawdzi się także borówka amerykańska – z niej też wykonamy takie przetwory na zimę. Voila!