Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Śniadaniowe inspiracje na diecie ketogenicznej

Śniadaniowe inspiracje na diecie ketogenicznej
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Na czym polega dieta ketogeniczna?
  2. Najważniejsze zalety diety ketogennnej
  3. Co jeść na diecie keto?
  4. Keto śniadanie – o czym należy pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu żywienia na zgodny z zasadami diety ketogenicznej. Jej zwolennicy rekomendują ją ze względu na wysoką sytość posiłków, co ułatwia utrzymanie deficytu energetycznego, a tym samym redukcję masy ciała. Ze względu na liczne restrykcje, osoby zmieniające dietę mogą mieć problem ze skomponowaniem odpowiedniego menu. Sprawdź, jakie dania doskonale sprawdzą się w roli keto śniadania.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Podstawowym źródłem energii dla organizmu są węglowodany. W przypadku diety ketogenicznej węglowodany ograniczane są do niezbędnego minimum, a tłuszcze stają się głównym źródłem energii (nawet do 80%). Zmiana „paliwa” wymaga zmian w szlakach metabolicznych – organizm przechodzi w stan ketozy, by efektywnie pozyskiwać energię z kwasów tłuszczowych.

Najważniejsze zalety diety ketogennnej

Śniadaniowe inspiracje na diecie ketogenicznej 1

Jedna z największych zalet, na którą zwracają uwagę osoby stosujące keto, jest zmniejszone uczucie głodu. Pozwala to lepiej przestrzegać diety, unikać podjadania i w efekcie zredukować masę ciała. Podczas stosowania diety ketogenicznej wiele osób obserwuje również poprawę samopoczucia, zmniejszone uczucie zmęczenia oraz więcej energii do działania.

Dieta ketogeniczna stosowana jest jako element leczenia w przypadku padaczki lekoopornej. Jednocześnie pojawia się coraz więcej przesłanek naukowych o zasadności stosowania tej diety u pacjentów z chorobami neurologicznymi takimi jak choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Stosowanie diety ketogennnej u tych pacjentów może spowalniać zmiany neurodegeneracyjne w mózgu.

Co jeść na diecie keto?  

Skoro dieta opiera się na tłuszczach, w posiłkach na keto powinny pojawiać się produkty takie jak jaja, tłuste ryby, mięso oraz nabiał. Są one zarówno źródłem tłuszczu, jak i białka. Poza produktami pochodzenia zwierzęcego, należy uwzględniać tłuszcze roślinne – oleje, orzechy, masło orzechowe, różnego rodzaju nasiona (sezam, siemię lniane, słonecznik, pestki dyni), oliwki, awokado czy pesto. Co jakiś czas do posiłku można dodać wędliny, podroby i przetwory mięsne, np. pasztet. Poza wymienionymi wyżej produktami dobrym źródłem białka będą również nasiona roślin strączkowych.

Głównym źródłem węglowodanów w diecie ketogenicznej są warzywa. Jednocześnie warto zadbać, by w ciągu dnia uwzględniać minimum jedną porcję owoców. Pozostałą ilość węglowodanów można uzupełnić produktami zbożowymi (mąka, makaron, kasza, ryż, pieczywo) lub pseudozbożami – komosą ryżową czy amarantusem.

Śniadaniowe inspiracje na diecie ketogenicznej 2

Keto śniadanie – o czym należy pamiętać?   

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To nie jest slogan. Dodaje ono energii do działania, pozwala się lepiej skupić na wykonywanych zadaniach i ułatwia utrzymanie stosowanej diety. Udowodniono, że pomijanie śniadań wiąże się z częstszym podjadaniem różnych przekąsek w ciągu dnia.

Objętość pierwszego posiłku należy dopasować do indywidualnych preferencji. Ważne jest, by śniadanie było sycące na długo i nie powodowało spadków energii do kolejnego posiłku. Śniadania białkowo-tłuszczowe charakteryzują się długim uczuciem sytości odczuwanym w ciągu dnia. Pozwala to na unikanie zbędnych przekąsek i lepsza kontrolę masy ciała.

Wytrawne śniadanie keto    

Jednym z klasycznych przepisów diety ketogenicznej jest jajecznica na boczku. Dla urozmaicenia można dodać do niej awokado oraz warzywa jak papryka, pomidor, rzodkiewka.

Jako sycące śniadanie sprawdzą się także omlety z dodatkiem łososia wędzonego, oliwek, sera halloumi czy camembert. Gotowego omleta możesz dodatkowo ozdobić liśćmi rukoli i posypać pestkami dyni.

Zamiast tradycyjnego chleba do kanapek, wykorzystaj liście sałaty rzymskiej lub lodowej. Po ułożeniu składników, złóż lub zwiń liść podobnie jak placek tortilli. Inną opcją będzie chleb z nasion, np. z mielonego siemienia lnianego. Nie zawiera mąki, więc może być spożywany na diecie keto.

Keto śniadanie na słodko    

Mogłoby się wydawać, że naleśniki czy placuszki nie idą w parze z keto. Otóż nic bardziej mylnego. Jak najbardziej można delektować się ulubionymi słodkimi śniadaniami. Mąkę pszenną lub żytnią z powodzeniem zamienisz na mąkę migdałową, kokosową czy z ciecierzycy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieszać ze sobą różne rodzaje mąk dla uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta. Naleśniki można także przygotować na bazie serka śmietankowego lub mascarpone z dodatkiem jaj.

Podobnie jak ciasto na naleśniki, możesz zrobić ciasto na puszyste i lekkie gofry keto. Wystarczy ozdobić je bitą śmietaną, wiórkami kokosowymi, ciemnym kakao lub pastą orzechową.         

Keto śniadanie do pracy

Zamiast jajecznicy zrób szybkie muffiny jajeczne z dodatkiem szynki, pesto, pieczarek, fasoli czy sera. Jako dodatek do muffin sprawdzą się także plastry awokado lub warzywa pokrojone w słupki. Ciekawym zamiennikiem dla placków tortilli będą wrapy przygotowanie na bazie jajek i śmietany kremówki z ulubionym farszem.

Dzień wcześniej na śniadanie do pudełka przygotujesz faszerowane warzywa np. pomidory, pieczarki czy cukinię. Taka forma podania będzie ciekawym urozmaiceniem oraz prostym sposobem na wykorzystanie resztek z obiadu.

Jak w prosty sposób możesz przygotować zamiennik kanapek idealny do przechowywania w lunchboxie? Zamiast pieczywa wykorzystaj paprykę pokrojoną w ćwiartki. Do zagłębień dodaj kremowy serek z łososiem/wędliną i oliwkami. Innymi warzywnymi alternatywami będą liście sałaty lodowej lub pieczone plastry batata.

Mimo restrykcji związanych z założeniami diety ketogenicznej, bez większego wysiłku możesz przygotować wiele ciekawych posiłków. Spróbuj nowych połączeń smakowych i alternatyw dla produktów węglowodanowych.