- Organizacja dnia i posiłków przy pracy zdalnej
- Pomysły na szybkie śniadania dla dzieci i nie tylko
- Zdrowe przekąski na drugie śniadanie
- Ekspresowe obiady dla dzieci szkolnych i przedszkolnych
- Organizacja dnia i posiłków przy pracy zdalnej
- Pomysły na szybkie śniadania dla dzieci i nie tylko
- Zdrowe przekąski na drugie śniadanie
- Ekspresowe obiady dla dzieci szkolnych i przedszkolnych
Pomysły na szybkie, zdrowe, a przede wszystkim smakujące naszym dzieciom śniadania, przekąski i obiady są pożądane zawsze. Jednak w obecnej sytuacji tymczasowej pracy zdalnej okazują się wręcz niezbędne. Jak w kilkanaście, a nawet kilka minut przygotować posiłek dla dzieci i jednocześnie nie odrywać się na długo od pracy?
Organizacja dnia i posiłków przy pracy zdalnej
Obecna sytuacja stanowi wyzwanie dla wielu rodziców – trzeba łączyć konieczność pracy zdalnej z opieką nad dziećmi. Często zastanawiamy się, jak pogodzić te obowiązki i nie zaniedbać ani dzieci, ani pracy?
Ten czas wymaga od rodziców większych pokładów energii, kreatywności i zaangażowania, jednak warto pamiętać, że praca zdalna i możliwość stałych dochodów obecnie jest przywilejem – nie ryzykujemy zarażenia wirusem i nie musimy martwić się o płynność finansową.
Codziennie wieczorem warto zaplanować dzieciom atrakcje na kolejny dzień – kolorowanki, zabawy kreatywne, a także oglądanie bajki czy programu edukacyjnego. Podobnie sytuacja wygląda z posiłkami – śniadaniem, przekąską oraz obiadem. W obecnej sytuacji, gdy ograniczenie kontaktu z innymi jest podstawową zasadą bezpieczeństwa, wcześniejsze planowanie posiłków staje się sprawą nie tylko ważną, ale wręcz kluczową dla naszego zdrowia. Ułożenie jadłospisu np. na cały tydzień jest związane przede wszystkim ze zmianą częstotliwości robienia zakupów – staramy się je robić na co najmniej kilka dni, aby jak najrzadziej wychodzić z domu. Kolejnym dobrym rozwiązaniem byłoby przygotowanie bardziej czasochłonnych elementów posiłku wieczorem (np. ciasta na gofry, mięsa na obiad, podsmażenie mięsa do tortilli) lub chociażby zrobienie planu, co przygotujemy na poszczególne posiłki wraz ze sprawdzeniem potrzebnych składników.
Przeczytaj: Lista zakupów – co warto zawsze mieć w lodówce?
Pomysły na szybkie śniadania dla dzieci i nie tylko
Każdy rodzic wie, co dziecku smakuje najbardziej i jakie dania można przygotować szybko. Do ulubionych śniadań dzieci można zaliczyć płatki z mlekiem, jogurty, tosty, kanapki czy naleśniki. Jednak z czasem menu śniadaniowe może okazać się monotonne i zniechęcić dziecko do konsumpcji. Nie należy w tym wypadku zmuszać dziecka do spożywania nielubianych składników. Można za to spróbować wprowadzić te składniki w nieco innej formie niż były podawane do tej pory, np. jogurt w postaci koktajlu z owocami, kanapki z kolorowymi dodatkami czy serek wiejski jako element omletu. Na Akademii Smaku można wybrać przepisy na potrawy ze względu na porę dnia, a następnie na poziom trudności i czas przygotowania. Taka wyszukiwarka pozwala na wybór szybkich dań na każdą porę dnia oraz dla każdego – od początkującego kucharza do tego wprawionego. Możesz także wybrać podstronę z przepisami dedykowanymi specjalnie dla dzieci i wyczarować coś pysznego!
Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na kilkuminutowe pyszne śniadania.
Pancakes
Pancakes to placuszki, które uwielbiają wszystkie dzieci. Można je podawać bez dodatków lub z syropem klonowym, dżemem, konfiturą, miodem, owocami lub bitą śmietaną. Są szybkie w przygotowaniu i nikogo nie trzeba namawiać do zjedzenia kolejnej porcji.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 jajka
- 1,5 szklanki mleka
- 75 g masła
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki płynnego miodu (np. akacjowego)
- 1 cukier waniliowy
- szczypta soli
- olej do smażenia
Przygotowanie
-
Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia i wymieszaj ze szczyptą soli.
-
Żółtka oddziel od białek i utrzyj z cukrem waniliowym na gładką masę. Dodaj miód, roztopione (nie gorące!) masło i dalej ucieraj.
-
Do miski z mąką dodaj mokre składniki (mleko i masę jajeczną), wymieszaj całość. Masa powinna być gładka i pozbawiona grudek.
-
Białka ubij z odrobiną soli na sztywną pianę. Delikatnie przełóż do pozostałych składników i wymieszaj łyżką.
-
Na rozgrzaną patelnię wlej niewielką ilość oleju. Ciasto uformuj w niewielkie placuszki (o średnicy około 10) i smaż na średnim ogniu po obu stronach, aż się zarumienią.
Omlet na słodko lub wytrawny
Omlet może być w wersji na słodko lub wytrawny – wszystko zależy od preferencji dzieci. Niektóre zjedzą tylko omleta na słodko, a niektóre z chęcią sięgają po wytrawne z różnymi dodatkami – mięsnymi i warzywnymi. Poniżej przepis na omlet w wersji na słodko.
Składniki:
-
2 jajka
-
4 łyżki mleka
-
3 łyżki mąki
-
1 łyżka cukru
-
1 łyżka masła do smażenia / opcjonalnie olej
-
1 łyżeczka cukru waniliowego
Przygotowanie
-
Oddziel białka od żółtek.
-
Żółtka wymieszaj z cukrem, cukrem waniliowym, mlekiem i mąką pszenną za pomocą trzepaczki/miksera.
-
Białka ubij mikserem na sztywną pianę, a następnie delikatnie wymieszaj z masą.
-
Masło/olej rozgrzej na patelni i wlej masę. Smaż na małym ogniu 3-4 minuty, po czym przewróć i smaż 2 minuty. Podawaj z ulubionymi dodatkami, np. syropem klonowym, dżemem, konfiturą, miodem czy owocami.
W przypadku omletów wytrawnych najpierw smaż sam omlet z jajek, a później, gdy masa jajeczna jest już ścięta, wrzuć dodatki. W wersji wytrawnej można dodać cebulę, szynkę, ser, paprykę, szpinak czy pieczarki.
Przeczytaj: Dieta dla dzieci – jadłospis przedszkolaka
Tosty i zapiekane kanapki
Tosty to pojedyncze grzanki, na które można położyć słodki lub wytrawny dodatek (wędlinę, ser, warzywa). Obie wersje są lubiane przez dzieci i rodziców, którzy mają pewność, że dziecko zje szybki, a przy okazji pożywny posiłek. W Akademii Smaku znajdziesz mnóstwo inspiracji na szybkie tosty.
Najszybsza wersja tosta na słodko to przygrzanie kromek w tosterze lub na patelni i posmarowanie dżemem czy miodem lub położenie pokrojonego banana. Z kolei szybki tost wytrawny to posmarowanie pieczywa niewielką ilością masła, położenie ulubionej wędliny i kawałka sera, a następnie włożenie kanapki na 5 minut do rozgrzanego do temperatury 180°C piekarnika (opcja góra-dół). Po wyciągnięciu, na wierzchu można położyć plasterek pomidora, szczypiorek czy inny dodatek.
Zapiekane kanapki to dwa tosty zgrzane z dodatkami w opiekaczu lub w zamykanym grillu, ale wyjdą także na patelni. Zewnętrzne strony tosta posmaruj odrobiną masła, na jednej kromce (strona bez masła) połóż wędlinę, ser i opcjonalnie dodatek warzywny (świeży/suszony pomidor, cebulka, ogórek konserwowy) przykryj drugą kromką. Zapiekaj. Opcji jest mnóstwo. Zapiekane kanapki wyjdą równie dobrze z chleba czy bułki. Warto jedynie pamiętać, aby kromki nie były zbyt grube.
Parówka
Parówka jest od jakiegoś czasu okryta złą sławą, ze względu na kiepski skład. Na szczęście coraz więcej producentów wędlin robi parówki z dobrym składem. Dlatego jeśli nasze dzieci lubią parówki, to lepiej zapłacić więcej, ale podać im dobry produkt. Parówkę można jeść na wiele sposobów:
-
gotowana i podawana z ketchupem/musztardą i kanapką/tostem,
-
zawiniętą w podgrzany na patelni placek tortilli, na którym można położyć trochę startego sera i polać ketchupem – taka inna wersja hot-doga,
-
w formie hot doga – obecnie w sklepach można kupić bułki do hot-dogów. Warto zwrócić uwagę na skład, bo można kupić bułki z bardzo dobrym składem lub pełne chemii, a cena często jest identyczna.
Kolorowe kanapki
Kanapki nie zawsze są lubiane przez dzieci, chyba że rodzice wyczarują jakieś wzorki z dodatków czy ketchupu. Warto ustalać z dzieckiem, jakie składniki na kanapkach lubi – począwszy od wędliny, sera i warzyw. Dzięki temu przyrządzimy kanapkę pełną zdrowych produktów, które nasza pociecha lubi i zje ze smakiem. Zainspiruj się pomysłami Akademii Smaku na kolorowe kanapki.
Ryż na mleku z jabłkami
Ryż czy kasza jaglana na mleku to szybka, pożywna i smaczna potrawa na śniadanie. Może być z dodatkiem podsmażonych jabłek czy bananów lub po prostu z konfiturą. Wypróbuj przepis na budyń jaglany z jabłkami i migdałami oraz jaglankę z jogurtem i karmelizowanym jabłkiem.
Zdrowe przekąski na drugie śniadanie
Przekąska w postaci owoców na drugie śniadanie dla dziecka to najprostszy sposób zaspokajania małego głodu. Ulubione owoce zapewnią dziecku porcję energii i witamin. Wygodnym wyborem będą kawałki jabłka, gruszki, banana, cząstki mandarynek lub pomarańczy, a także borówki amerykańskie. Warto sięgnąć najpierw po owoce polskich producentów, aby wspierać rodzimych przedsiębiorców. Najlepiej wybierać te, na które jest obecnie sezon.
Sałatka owocowa
Sałatka owocowa to nic innego jak pokrojone w kostki lub cząstki ulubione owoce dzieci lub takie, które obecnie mamy w domu. Mogą być to także rozmrożone owoce. W wersji bogatszej można dodać orzechy i polać syropem klonowym czy odrobiną miodu.
Szaszłyki owocowe
Szaszłyki owocowe to inna wersja sałatki owocowej, traktowana jako urozmaicenie, które dzieci uwielbiają. Potrzebne będą oczywiście patyczki do szaszłyków.
Jogurt z musli i owocami lub owsianka
Większość dzieci lubi nabiał, więc warto z tego korzystać. Nabiał (dobrej jakości, bez syropu glukozowo-fruktozowego i skrobi modyfikowanej) jest potrzebny do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Proponujemy podać dzieciom serek/jogurt owocowy z musli lub z jogurt naturalny z ulubionymi owocami. Jeśli chcesz serwować dzieciom domowy jogurt, to najlepiej przygotuj go dzień wcześniej, gdyż przepis ten wymaga czasu i uwagi, ale nie jest trudny do wykonania. Alternatywą jest owsianka z owocami – równie smaczne i szybkie śniadanie. Potrzebne będą płatki owsiane (najlepiej górskie), woda, ulubione owoce, ewentualnie miód lub syrop klonowy.
Kisiel domowy
Kisiel to szybka i lekka przekąska. W związku z tym, że jest bardzo prosta do przygotowania w domu bez gotowych proszków, warto robić go właśnie w ten sposób. Do domowego kisielu potrzebne są owoce, mąka ziemniaczana, woda i cukier. Sprawdź na Akademii Smaku jak przygotować kisiel. Można także użyć innych owoców niż w przepisie.
Ekspresowe obiady dla dzieci szkolnych i przedszkolnych
Szybkie obiady nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny, są teraz bardzo potrzebne. Dzieci przedszkolne czy szkolne mają obiady między 12 a 14, dlatego w domu mogą odczuwać głód o tej porze, dlatego warto znać szybkie przepisy na sycące i smaczne obiady.
Zupa krem
Zupy krem na bazie wywaru z warzyw są jednymi z najszybszych do zrobienia. Można je przygotować w ciągu 30 minut i pozwalają wykorzystać warzywa, które aktualnie mamy w domu. Przy szybkich zupach świetnie sprawdza się gotowa kostka – wywar wcześniej przygotowany na bazie rosołu i włoszczyzny, który później umożliwia przygotowanie właściwie każdej zupy.
Przeczytaj: Domowa kostka rosołowa – jak ją zrobić?
Zachęcamy do skorzystania z propozycji na pyszne zupy w Akademii Smaku:
Warto też sięgnąć do klasycznych zup domowych.
Przeczytaj: Zupy bez mięsa – na czym zrobić bulion?
Spaghetti bolognese
Spaghetti bolognese to jeden z najbardziej lubianych przez dzieci makaronów. Nie wymaga wiele czasu i pracy. Ponadto sos z mięsem mielonym można przygotować wcześniej, a następnego dnia tylko ugotować makaron.
Składniki niezbędne do przygotowania spaghetti bolognese to:
-
makaron spaghetti,
-
mięso mielone,
-
pomidory,
-
parmezan,
-
cebula,
-
czosnek.
Parmezan można zastąpić żółtym serem, a świeże pomidory tymi w puszce lub passatą. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji niepożądanym jest szybkie wyjście do sklepu po brakujące składniki. Kuchnia dnia dzisiejszego wymaga zastępowania tych standardowych składników tym, co mamy obecnie w lodówce – może to pobudzić naszą kulinarną kreatywność.
Spaghetti carbonara
Spaghetti carbonara również jest lubiane przez dzieci. Nie jest czasochłonne i nie wymaga dużej ilości składników.
Niezbędne do przygotowania spaghetti carbonara będą:
-
makaron spaghetti,
-
boczek,
-
śmietana.
-
jajko,
-
parmezan.
Wersja zmodyfikowana może zawierać inne mięso niż boczek, np. dobrej jakości kiełbasę (jeśli akurat nie mamy boczku).
Naleśniki z serem
Naleśniki to danie obiadowe, które można przygotować na wiele sposobów – zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Wszystko zależy od preferencji kulinarnych oraz składników dostępnych w domu. Wiele inspiracji na naleśniki z serem (i nie tylko) można znaleźć w Akademii Smaku.
Do przygotowania klasycznych naleśników potrzebne będą takie składniki jak:
-
mąka pszenna,
-
mleko,
-
jajko,
-
szczypta cukru i soli,
-
olej.
Naleśniki można zrobić wcześniej, a w późniejszym czasie przygotować tylko słodki lub wytrawny farsz. Ważne jest, by gotowe placki naleśnikowe przechowywać w zamkniętym pojemniku – dzięki temu nie staną się suche. Równie szybko można przygotować naleśniki ryżowe czy dyniowe.
Zdrowy kebab
Kebab kojarzy się nam z dość niezdrowym jedzeniem z budki. Jednak w warunkach domowych można zrobić zdrową wersję kebabu, która zasmakuje domownikom i nie zajmie wiele czasu.
Składniki:
-
bułka pita lub placek tortilli,
-
mięso z piersi kurczaka lub indyka, podsmażone na niewielkiej ilości oliwy lub masła z ulubionymi przyprawami (mieszanka lub papryka słodka, sól, pieprz, zioła prowansalskie czy curry),
-
warzywa (opcjonalnie – wiele dzieci niestety nie przepada za warzywami): sałata, pomidor, ogórek świeży, konserwowy lub kiszony, papryka, cebula czerwona,
-
starty żółty ser,
-
sos jogurtowy z ziołami i odrobiną świeżo wyciśniętego czosnku; wersja bardziej kaloryczna to ta na bazie śmietany lub/i majonezu z przyprawami; Ostrość można uzyskać dodając odrobinę musztardy,
-
ketchup (dla większości dzieci wystarczy tylko ketchup).
Przygotowanie:
-
Sos jogurtowy najlepiej przygotować 30 min. przed podaniem, aby składniki zdążyły się przegryźć.
-
Jeśli mamy bułkę pita, to wkładamy ją do nagrzanego do temperatury 180°C piekarnika (opcja góra-dół) na 3-5 minut. Po 3 minutach warto dodać ser, aby trochę się rozpuścił.
-
Jeśli mamy tortillę, wkładamy ją albo do piekarnika lub na patelnię, dodając od razu starty ser. Należy kierować się czasem i temperaturą podaną na opakowaniu, aby nie „przeciągnąć” tortilli, gdyż stanie się bardzo krucha.
-
Na ciepłą pitę lub tortillę dodajemy składniki, zaczynając od warzywnych, potem dodając sosy i na końcu mięso.
Kluski z serem
Kluski z serem twarogowym to znane i szybkie danie. Wbrew pozorom, dzieci lubią to proste danie, które także często podawane jest w przedszkolach i szkołach. Do przygotowania tej potrawy potrzebny będzie makaron (np. świderki) oraz ser twarogowy półtłusty, który idealnie komponuje się z ugotowanym, ciepłym makaronem.
Nuggetsy z frytkami
Nuggetsy rybne z frytkami to niezastąpiony duet. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy nie mamy czasu lub jesteśmy zmęczeni, a dzieci muszą coś zjeść. Wówczas z pomocą przychodzą gotowe nuggetsy oraz gotowe frytki. Obecnie jest coraz większy wybór nuggetsów (mięsne, rybne) oraz frytek – warto sprawdzać skład i wybierać te najlepsze produkty.
Zalecane jest pieczenie w piekarniku na papierze do pieczenia, aby nie dodawać tłuszczu do produktów, które zawierają go już na etapie przygotowania przed mrożeniem. Ponadto pieczenie sprawia, że nuggetsy i frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Należy stosować się do sposobu przygotowania opisanych na opakowaniu produktów.
Pizza domowa
Domowa pizza nie jest czasochłonna, jedynie oczekiwanie na wyrośnięcie zajmuje trochę czasu – około 1-2 godz. Ciasto można przygotować dzień wcześniej i włożyć do lodówki, a potem tylko wyciągnąć, rozciągnąć na blasze i nałożyć ulubione składniki.
Do przygotowania ciasta potrzebne będą:
-
mąka pszenna,
-
drożdże świeże lub instant,
-
ciepła woda,
-
olej roślinny,
-
odrobina soli i cukru.
Wypróbuj propozycje Akademii Smaku: pizzę dla dzieci i ostrą pizzę z salami. W obecnej sytuacji może zabraknąć drożdży w sklepach – nie martw się tym! Mamy także przepisy na pizzę bez drożdży oraz w wersji na patelnię. Miłośnikom słodkości polecamy specjalną wersję pizzy na słodko – proponujemy ją jako posiłek na śniadanie lub przekąskę.
Kluski leniwe / kopytka
Kluski i kopytka – kto z nas ich nie lubi? Większość z nas z chęcią zje domowe kopytka czy kluseczki leniwe. Nasze dzieci także je lubią. Aby przygotować kopytka, wystarczą ziemniaki, mąka pszenna i jajko. Do zrobienia klusek leniwych niezbędne będą mąka, twaróg oraz jajko.
Praca zdalna, gdy dzieci zostają w domu to prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza, że w tak zwanym „międzyczasie” trzeba przygotować posiłki dla całej rodziny. Z naszymi poradami i przepisami to już nie będzie problem.