Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Witaminy w mango

Witaminy w mango
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Antyzapalny dar niebios
  2. Skąd właściwości lecznicze mango?
  3. Bogaty owoc

Jakie witaminy ma mango? To jeden z najsmaczniejszych owoców egzotycznych, który jest coraz bardziej doceniany w naszym kraju. Ale nadal mało wiemy o tym, co zawiera mango i jak wpływa na zdrowie. Wbrew pozorom, to nie tylko egzotyczny owoc, ale też remedium na wiele dolegliwości, a jego prozdrowotne właściwości są wykorzystywane już od dawien dawna.

Antyzapalny dar niebios

Mango to inaczej owoc mangostanu, wiecznie zielonego drzewa tropikalnego, rosnącego w strefie podzwrotnikowej i rejonach tropikalnych. Już w medycynie naturalnej, starożytnej ludzie mieli świadomość tego, co zawiera mango i jaki wpływa ma na zdrowie. Stosowano je w celu poprawy trawienia, przeciwko utracie wody z organizmu z moczem, a także przeciwbiegunkowo i antyzapalnie. Legenda głosi, że Budda przemierzając tropikalne dżungle, spróbował owocu mangostanu, odczuł jego dobroczynny wpływ i pobłogosławił. W ten sposób mangostan stał się dla Azjatów darem niebios. Dlatego owoc ten jest postrzegany w tamtym rejonie świata jako jeden z najbardziej świętych i cennych.

Skąd właściwości lecznicze mango?

Czy to witaminy w mango, czy jakieś inne substancje? Owoc mangostanu jest przede wszystkim cennym źródłem przeciwutleniaczy, obniżających wpływ wolnych rodników – związków działających prostarzeniowo. Antyoksydacyjnie (przeciwutleniająco) działają związki obecne w mango: kwercetyna, antocyjaniny, mangiferyna, kwas askorbinowy i beta karoten oraz związki fenolowe. Co jeszcze zawiera mango? Błonnik, garbniki, węglowodany, biopierwiastki, aminokwasy, lipidy i sterole roślinne.

Wszystkie wymienione składniki owoców mangostanu sprawiają, że mango = zdrowie. Na przykład wspomniane garbniki mogą wchodzić w skład środków działających ściągająco i wspomagających leczenie stanów zapalnych. Korzystne tłuszcze mogą działać nawilżająco i nawadniająco, szczególnie na komórki skóry. Z kolei przeciwutleniacze przyczyniają się do ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu, tym samym oddalając od nas widmo raka skóry. Do tego niektórym składnikom mango przypisuje się ochronę przeciwbakteryjną oraz przeciwwirusową, na przykład działają hamująco na rozwój wirusa HIV! Odkryto, że obecne w mango związki bioaktywne mogą wspierać leczenie hipercholesterolemii, bólów reumatycznych, depresji, nadciśnienia tętniczego, bakteryjnych zakażeń jamy ustnej, a nawet pośrednio – otyłości. A więc żeby schudnąć – warto włączyć do diety mango, oczywiście w rozsądnych ilościach. Dobrym rozwiązaniem może być przyrządzenie np. mango lassi.

Bogaty owoc

Jeśli chodzi o witaminy zawarte w mango, to w owocach mangostanu stwierdzono stosunkowo dużą ilość witamin z grupy B – tiaminy, ryboflawiny. Te witaminy odpowiedzialne są przede wszystkim za utrzymywanie odpowiedniej funkcjonalności komórek nerwowych, bez których nie byłoby możliwe wykonanie przez ciało jakiejkolwiek czynności. Ponadto mango zawiera witaminę A i E – znane przeciwutleniacze oraz trochę witaminy C, również działającej antyoksydacyjnie. Obecność tych akurat witamin sprawia, że opisywany owoc jest uznawany jako jedno z najbogatszych naturalnych źródeł przeciwutleniaczy w środowisku!

Jak widać warto włączyć mango do swojej codziennej diety. By było to jeszcze prostsze, sprawdź jak szybko obrać mango.