Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Właściwości czosnku, do czego dodawać czosnek?

Właściwości czosnku, do czego dodawać czosnek?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Właściwości lecznicze czosnku
  2. Jak przechowywać czosnek?
  3. Jak wykorzystać czosnek w kuchni?

Właściwości lecznicze czosnku

Czosnek to prawdziwa skarbnica składników mineralnych, witamin oraz związków o działaniu prozdrowotnym. Zawiera m.in. magnez, potas, żelazo, witaminę C, witaminy z grupy B, antyoksydanty, flawonoidy oraz organiczne związki siarki (szczególnie allicynę).

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów oraz allicyny czosnek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Dzięki temu jest cennym wsparciem odporności. W przypadku wystąpienia infekcji lub przeziębienia będzie istotnym podczas eczenia. Aby allicyna mogła działać w organizmie, koniecznie pokrój lub przeciśnij czosnek przez praskę. Bardzo ważne jest odstawienie tak rozdrobnionego czosnku na 10 minut, by wytworzyła się maksymalna ilość allicyny.

Związki zawarte w czosnku wykazują również działanie przeciwzakrzepowe i wspierają układ krwionośny, zwiększając elastyczność naczyń, a jednocześnie zmniejszając zmiany miażdżycowe. Przekłada się to na zminimalizowanie ryzyku wystąpienia udaru czy zawału serca. Jednocześnie czosnek wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu.

Byś mógł czerpać korzyści ze związków zawartych w czosnku, ważne jest regularne jego spożywanie. (około 1–2 ząbki czosnku dziennie).

Właściwości czosnku - infografikaPrzeczytaj więcej: Właściwości czosnku niedźwiedziego

Jak przechowywać czosnek?

Sposób przechowywania czosnku ma wpływ na jego smak oraz trwałość. Niestety wiele osób trzyma czosnek w lodówce. To błąd! Niska temperatura i wysoka wilgotność w lodówce mogą przyspieszać psucie się czosnku.

Czosnek przechowuj w temperaturze pokojowej w ciemnym i suchym miejscu. Najlepiej umieść go w koszyku lub pudełku/puszce z otworami wentylacyjnymi, a następnie włóż do szafki lub połóż na półce, gdzie nie dociera bezpośrednio światło słoneczne. Bardzo ważne jest zadbanie o swobodny przepływ powietrza. Dlatego unikaj pozostawiania czosnku w plastikowych torbach lub szczelnie zamykanych pojemnikach.

Czosnek przechowuj w całych główkach. W ten sposób zachowasz świeżość oraz intensywny smak i aromat na dłużej. Ząbki czosnku odrywaj i obieraj tuż przed wykorzystaniem. Łupinka chroni czosnek przed wysuszeniem oraz utratą smaku.

Jak wykorzystać czosnek w kuchni?

Czosnek to niezwykle uniwersalna przyprawa, która nadaje potrawom wyjątkowego aromatu i smaku. Z tego względu zdecydowanie warto zawsze mieć w kuchni główkę czosnku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można go wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosuje się przeciśnięty przez praskę lub posiekany świeży czosnek jako dodatek do sosów, dipów czy marynat. Oczywiście możesz go również podsmażyć na oleju lub oliwie i wykorzystać do przygotowania aromatycznej zupy czy potrawki. Jednak to nie wszystkie sposoby na użycie go w kuchni.

Dodatek posiekanego czosnku wzbogaci smak ziemniaczanego lub warzywnego puree. Z kolei razem ze szczypiorkiem sprawdzi się jako składnik twarożku na kanapki.

Pokrojony w cienkie plasterki ząbek czosnku możesz wykorzystać nie tylko jako przyprawę, ale również jako dekorację dania. Zaraz po pokrojeniu można skropić plasterki oliwą. Makaron czy sałatka posypane płatkami czosnku będą wyglądały niezwykle apetycznie.

Całe ząbki czosnku możesz użyć do aromatyzowania oliwy lub oleju. Wystarczy, że do szklanej butelki wrzucisz kilka obranych, rozgniecionych ząbków i zalejesz je wybranym olejem. Już po dwóch dniach aromat czosnku będzie wyczuwalny. Po około dwóch tygodniach możesz przecedzić olej, jednak nie jest to konieczne. Tak przygotowane olej lub oliwę można używaj do smażenia, gotowania czy jako dressing. Oliwą czosnkową wykorzystaj do skropienia makaronu, zupy lub hummusu.

Ząbkami czosnku naciera się również ciepłe grzanki. Wysoka temperatura sprawia, że aromat łatwiej przenosi się na pieczywo. Przy okazji pieczywa nie możesz zapomnieć o niezwykle smacznym i aromatycznym maśle czosnkowym. Jego przygotowanie jest banalnie proste, a jednocześnie gwarantuje zachwyt wśród domowników czy zaproszonych gości.

Zdecydowanie polecamy również spróbowanie pieczonego czosnku. Podczas pieczenia w piekarniku nabiera on bogatszego, ale zarazem łagodniejszego smaku oraz kremowej i smarownej konsystencji. Możesz wykorzystać go podczas przygotowywania bruschetty lub grzanek do zupy i rozsmarować czosnek na pieczywie. Pieczony czosnek znakomicie sprawdzi się jako dodatek do wędlin, mięsa, zup, kremów warzywnych czy nadzienia do tarty lub naleśników, ale również jako omasta do pierogów.

Przepis na sos czosnkowy

Sos czosnkowy sprawdzi się jako dodatek do sałatek, wytrawnych wypieków, frytek, pizzy, grillowanego mięsa i ryb a nawet do kanapek. Jest bardzo prosty w przygotowaniu – wystarczy tylko kilka składników, a jego smak jest wyborny.

Składniki:

  • 0,5 szklanki jogurtu naturalnego,
  • 3–4 łyżki majonezu,
  • 1 łyżka musztardy,
  • 3–4 ząbki czosnku,

Wykonanie:

Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą w misce. Czosnek obierz i drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę. Liczba ząbków czosnku zależy od indywidualnych preferencji. Najlepiej dodawaj je stopniowo i oceniaj intensywność smaku. Sos dopraw solą, pieprzem oraz koperkiem lub innymi ulubionymi ziołami.

Czosnek to podstawowa przyprawa wielu dań. Nic w tym dziwnego - jego charakterystyczny i mocny aromat oraz smak znakomicie komponuje się z większością produktów. Dodatkową zaletą są jego cenne właściwości prozdrowotne i lecznicze.