Co możesz przyrządzić z jarmużu?
- Jarmuż – właściwości odżywcze i zdrowotne
- Co można zrobić z jarmużu? Ciekawe przepisy na dania obiadowe
- Pomysły na śniadanie, podwieczorek i kolację – chipsy czy koktajl z jarmużem
Jarmuż to warzywo, które warto uwzględnić w domowym menu. Zawiera witaminy i składniki mineralne, które pomagają w profilaktyce wielu chorób. Dlatego też bardzo często możemy spotkać się z jarmużem zastosowanym jako dodatek do shake’ów. Dzisiaj dowiemy się, jakie danie z jarmużu możemy przyrządzić na śniadanie, obiad czy kolację.
Jarmuż – właściwości odżywcze i zdrowotne
Zanim przejdziemy do właściwości zdrowotnych tego ciekawego warzywa, spróbujmy nieco przybliżyć, jak w ogóle ono wygląda. Otóż jest to odmiana kapusty, a charakteryzuje się długimi, zielonymi i nieco pomarszczonymi liśćmi, które są stosunkowo twarde.
Dlaczego warto regularnie spożywać jarmuż? Zawiera on duże ilości białka, błonnika oraz wiele witamin, na przykład C, K oraz grupę B. Ma w sobie wiele makroelementów, takich jak: magnez, żelazo, fosfor, cynk, a także potas i sulforafan, który ma właściwości antyoksydacyjne. Ma on działania przeciwnowotworowe i wspierające profilaktykę przy chorobach nowotworowych oraz tarczycy, chroni układ nerwowy, wspomaga gojenie ran i układ odpornościowy. Dzięki tej mieszance witamin i składników odżywczych, jarmuż jest niezwykle zdrowym warzywem, które powinniśmy spożywać regularnie.
Sprawdź: jarmuż – właściwości i składniki odżywcze.
Co można zrobić z jarmużu? Ciekawe przepisy na dania obiadowe
Jarmuż jest warzywem, które możemy wykorzystać w kuchni bardzo wszechstronnie i – wbrew pozorom – nie musimy się obawiać o sytość tych dań. Podamy kilka przykładów na pyszny obiad z jarmużem.
- Zupa z ziemniakami, jarmużem i kiełbasą wiejską:
Do jej przygotowania będziemy potrzebowali wcześniej przygotowanego bulionu – sprawdzi się zarówno mięsny, jak i warzywny. W garnku na łyżeczce oliwy podsmażamy cebulkę z pokrojoną w kostkę kiełbasą wiejską. Następnie wrzucamy pokrojoną w kostkę marchewkę i selera, po 3 minutach całość zalewamy bulionem. Doprawiamy do smaku słodką papryką w proszku. Po 15 minutach wrzucamy pokrojone w łódeczki ziemniaki i gotujemy do ich miękkości. Teraz czas na dodanie pokrojonych liści jarmużu. Po 3 minutach zupa jest gotowa do podania.
- Zupa soczewicowa z batatami i jarmużem:
Gęsta i sycąca propozycja, do której przygotowania również będzie potrzebny bulion. Gotowanie zaczynamy od podsmażenia w garnku cebulki i czosnku, po czym dodajemy suchą soczewicę i ulubione przyprawy. Całość zalewamy bulionem i dodajemy pokrojone w kostkę bataty, gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania wrzucamy posiekane liście jarmużu i gotujemy 3 minuty. Tę zupę można podawać z łezką śmietany.
Sprawdź: jak przyrządzić jarmuż.
- Risotto z jarmużem i groszkiem:
Ten zestaw możecie traktować jako osobne danie lub dodatek, np. do ryby. Wystarczy przygotować klasyczne risotto i na 3 minuty przed końcem gotowania dodajemy groszek oraz posiekany jarmuż.
- Kotleciki z sezamem i mizuną:
Tak naprawdę są to kotlety mielone w panierce sezamowej. Przepis na ulubione mielone każdy z nas ma swój, dlatego przygotujcie kotleciki według własnych upodobań, a następnie obtoczcie je w panierce z bułki tartej i sezamu. Następnie kotlety smażymy, gotowe przekładamy na talerz, który przybrany jest w liście jarmużu i mizuny.
To tylko kilka przykładów dań obiadowych, które możemy przygotować z użyciem jarmużu. A jak wygląda kwestia śniadania i kolacji? O tym poniżej.
Pomysły na śniadanie, podwieczorek i kolację – chipsy czy koktajl z jarmużem
Co zrobić z jarmużu na śniadanie? Tutaj świetnie sprawdzi się koktajl! Wystarczy nam jeden średni banan, świeżo wyciśnięty sok z dwóch pomarańczy, 4 listki jarmużu i jedno małe jabłko. W ten sposób otrzymamy pełnowartościowy posiłek, który może nam dobrze wejść w dzień.
Jarmużowe chipsy to ciekawy pomysł na przystawkę, bądź przekąskę. Wystarczy, że nasze liście (pamiętajcie – nie mogą być mokre) wymieszamy w dipie, którego podstawą jest olej i ulubione przyprawy, np. papryka i sezam. Tak przygotowany jarmuż pieczemy przez 10 minut w 150 stopniach.
Zapiekanka z jarmużem dobrze sprawdzi się na kolację, my lubimy tę w wersji z ziemniakami. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, w momencie gdy ten nabiera temperatury, przygotowujemy nasze danie. W naczyniu żaroodpornym rozkładamy plastry surowych ziemniaków, na to układamy odparowane wcześniej liście jarmużu i posypujemy parmezanem. Na tę warstwę wylewamy połowę dipu – śmietana, sól, pieprz, gałka muszkatołowa. Na wierzch kładziemy plasterki masła. W ten sam sposób układamy kolejną warstwę. Pieczemy pod przykryciem przez 25 minut, a następnie bez – kolejne 20 minut.
Na koniec przedstawiamy prosty przepis na zdrowe placuszki w wersji na słodko. Blendujemy jajko, banana, jarmuż na gładką masę, do której dodajemy otręby. Smażymy na rozgrzanej patelni z obu stron, aż się zarumienią.
Jarmuż to bardzo zdrowe warzywo, dlatego zachęcamy do jego spożywania. Jak możemy zauważyć, mamy wiele możliwości na wykorzystanie go w kuchni. A Wy – co zrobicie z jarmużu?