Jak przechowywać banany, żeby opóźnić lub przyśpieszyć ich dojrzewanie?
- Dlaczego banany czernieją?
- Jak przechowywać banany?
- Jak opóźnić dojrzewanie bananów? Jest na to prosty sposób
- A jak przyśpieszyć dojrzewanie bananów?
Banany to jedne z najpopularniejszych owoców, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Stanowią nie tylko doskonałą przekąskę w ciągu dnia, ale mogą być również składnikiem wielu deserów, wypieków, a nawet dań obiadowych. Czy warto jeść banany? Oczywiście, że tak! Pod ich skórką kryje się sycący, słodki miąższ, stanowiący doskonałe źródło substancji odżywczych, witamin i mikroelementów. Choć są dość kaloryczne, (ok. 90 kcal na 100 g) to są także doskonałym źródłem potasu (aż 360 mg w 100 g!), magnezu, wapnia, fosforu, a także witaminy A, C, E i K.
W sklepach możemy spotkać zarówno banany zielone, jak i te o żółtej skórce z licznymi plamkami. Które z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego mamy zamiar je wykorzystać, a także jak długo chcemy je przechowywać. Ciemne banany są zdecydowanie słodsze, jednak są produktem krótkotrwałym. Decydując się z kolei na zielone banany, musimy liczyć się z oczekiwaniem na ich pełne dojrzewanie.
Szukasz pomysłów na wykorzystanie bananów? Sprawdź koniecznie: Banany
Dlaczego banany czernieją?
Dostępne w Polsce na sklepowych półkach banany pochodzą zazwyczaj z krajów Ameryki Południowej. Tam są zbierane niedojrzałe, jeszcze zielone, po czym są schładzane, dzięki czemu bez problemu mogą być transportowane drogą morską. Do naszej kuchni mogą trafić w trzech postaciach:
- zielonej – uznawanej za niedojrzałą,
- żółtej z lekkimi, brązowymi plamkami – dojrzały banan gotowy do zjedzenia,
- brązowej – tzw. przejrzałej.
Dlaczego banany ciemnieją? Odpowiedzialny jest za to etylen, który wytwarza końcówka banana. To hormon roślinny stymulujący dojrzewanie, wydzielany przez wiele owoców i warzyw, w tym między innymi: jabłka, awokado, pomidory czy morele. Jeżeli jednak nawet nieco się zapomnieliśmy i zamiast żółtych, mamy już ciemne banany, nie oznacza to, że trzeba je wyrzucić. Takie sczerniałe banany nie tylko są nadal źródłem cennych witamin i minerałów, ale również są wyjątkowo słodkie, przez co doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju wypieków, koktajli czy deserów.
Należy jednak rozróżnić banany, które sczerniały w naturalny sposób, od tych, które zostały zgniecione lub uszkodzone. Jeżeli nie tylko skórka, ale również miąższ jest czarny, oznacza to, że rozpoczęły się procesy gnilne i banan nie nadaje się do spożycia.
Jak przechowywać banany?
Co zrobić, jeśli po zakupie bananów nie wiemy, jak je przechowywać? By jak najdłużej zachować ich świeżość, najlepiej umieścić je w zaciemnionym, przewiewnym miejscu. Temperatura przechowywania bananów powinna być zbliżona do temperatury pokojowej. Czy można trzymać banany w lodówce? Odpowiedź brzmi: NIE. Tracą one wtedy cenne witaminy i wartości odżywcze, a poza tym wbrew pozorom szybciej ciemnieją.
Szukasz lodówki? Sprawdź ofertę Bosch: Chłodziarko-zamrażarki Bosch
Czytaj także: Jedzenie owoców na noc. Jakie można, a jakich lepiej unikać?
Jak opóźnić dojrzewanie bananów? Jest na to prosty sposób
Aby opóźnić dojrzewanie bananów, przede wszystkim należy je trzymać w suchych, przewiewnych miejscach, z dala od innych owoców i warzyw, które mogłyby wydzielać etylen. Warto też rozdzielić same banany, dzięki czemu nie tylko rozproszymy wydzielany przez nie etylen, ale również unikniemy ich wzajemnego zgniatania.
Dodatkowo można zastosować prosty trick z folią aluminiową lub spożywczą. Wystarczy owinąć szczelnie końcówkę banana, aby zahamować wydzielanie etylenu i opóźnić dojrzewanie owoców.
A jak przyśpieszyć dojrzewanie bananów?
Choć zazwyczaj zależy nam na tym, żeby banany jak najdłużej zachowały świeżość, to czasem zdarza się, że potrzebujemy przyspieszyć ich dojrzewanie. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy w sklepie dostępne są jedynie zielonkawe, a my potrzebujemy wykorzystać je natychmiast, np. do przygotowania ciasta czy deseru. Jak przyspieszyć dojrzewanie bananów? Najlepiej umieścić je w papierowej, szczelnie zawiniętej torbie. W ten sposób stężenie etylenu w ich bezpośrednim otoczeniu ulegnie gwałtownemu wzrostowi i w ciągu 24 godzin banany staną się słodkie i miękkie.
Jeżeli jednak nie możemy czekać nawet dobę, umieśćmy je w piekarniku w temperaturze około 110 stopni Celsjusza na kilkanaście minut. W ten sposób oczywiście nie sprawimy, że staną się one dojrzałe, ale przynajmniej zmiękną na tyle, by można je było wykorzystać w kuchni.
Wyposażasz kuchnię? Koniecznie sprawdź ofertę Bosch: Piekarniki do zabudowy Bosch
Sprawdź przepisy na obiady z bananami: Proste przepisy na słodki obiad z bananami