Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Co zrobić z pestki awokado?

Co zrobić z pestki awokado?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Dlaczego warto wyhodować awokado z pestki?
  2. Jak zasadzić awokado z pestki i dbać o rozwój drzewka?
  3. Hodujemy awokado z pestki – jakich błędów należy unikać?

Jeśli zastanawiacie się, co można zrobić z pestki awokado, świetnym rozwiązaniem jest użycie jej i zasadzenie drzewka. Warto to zrobić, gdyż owoc zawiera w sobie dobre tłuszcze oraz ma wiele właściwości odżywczych, a nawet leczniczych. Dodatkowo samodzielnie wyhodowane drzewko jest ekologiczne. Dziś z naszego artykułu dowiecie się, jak wyhodować awokado z pestki.

Dlaczego warto wyhodować awokado z pestki?

Regularne spożywanie awokado niesie za sobą liczne prozdrowotne właściwości, które zapobiegają powstawaniu niektórych chorób i dolegliwości. Nienasycone tłuszcze i potas pozytywnie wpływają na nasze ciśnienie. Dodatkowo jedzenie tego owocu obniża, tzw. zły cholesterol, a podwyższa poziom tego dobrego (HDL). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób serca i naczyniowych. Utrzymywany jest prawidłowy poziom ciśnienia oraz struktura naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia w naszym organizmie udaru.

Ponadto awokado wpływa pozytywnie na naszą skórę – dokładniej spowalnia jej starzenie się, a wszystko to dzięki zawartości witamin A, E i C, które są przeciwutleniaczami. Enzymy zawarte w tym owocu, wspomagają wchłanianie się składników odżywczych, co ważne jest dla osób z problemami trawiennymi i z jelitami.

Dowiedz się również: Skąd pochodzi awokado? Jakie są jego właściwości?

Oprócz niewątpliwie ogromnych plusów prozdrowotnych, które przemawiają za hodowaniem i spożywaniem owoców z własnego drzewka awokado, warto zwrócić również uwagę na walory hobbystyczne. Samodzielna hodowla może być również źródłem satysfakcji i spełniania się w wolnym czasie. Może również zachęcić do pielęgnacji  i hodowli innych roślin, czy nawet do eksperymentowania w kuchni.

Jak zasadzić awokado z pestki i dbać o rozwój drzewka?

Z pestki awokado możemy zrobić nie lada hodowlę, której utrzymanie będzie od nas wymagało nieco czasu i wkładu w postaci odpowiedniej ilości pracy. Od czego zacząć własną hodowlę?

CO zrobić z pestki z awokado? 1

Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego owocu. Musi być ono zdrowe i dojrzałe. Jeśli wybierzemy zepsute awokado, to prawie pewne jest, że jego pestka również nie będzie nadawała się do użytku.

Przekrajamy owoc na pół, wyciągamy pestkę, a następnie usuwamy z niej miąższ, od teraz staje się ona naszym ziarenkiem. Kolejnym krokiem jest ukorzenienie pestki. Najpierw wbijamy w środkową część trzy wykałaczki, a potem wkładamy całość do słoika z wodą, tak, aby pestka była zanurzona w 1/3 jej wysokości. Wykałaczki mają opierać się na ściankach słoika. Spiczasta część pestki ma być ustawiona do góry i leżeć w nasłonecznionym miejscu. Proces ukorzeniania trwa około 4 tygodni, przez ten czas musicie pamiętać, aby uzupełniać poziom wody.  

Gdy z pestki wyrosły korzenie z widocznymi pędami i listkami, a ich długość osiągnie około 15 cm, możemy przenieść nasze ziarno do doniczki, po wcześniejszym obcięciu pędów o połowę (ma to zmobilizować korzenie do większego wzrostu).

Jak odpowiednio przygotować podłoże w doniczce? Na dnie warstwa żwiru lub keramzytu, następnie ziemia kompostowa wymieszana z nawozem, a dopiero potem sama ziemia, bogata w próchnicę. Przesadzając pestkę, ważne jest to, aby lekko wystawała ponad ziemię. Następnie możemy ją podlać.

Sprawdź: jak przyspieszyć dojrzewanie awokado.

Powinniście pamiętać o regularnym nawożeniu ziemi, w której rośnie Wasze drzewko. Raz na 2 tygodnie należy uzupełniać ziemię o nawóz bogaty w potas, co umocni korzenie awokado. Gdy drzewko osiągnie kilkadziesiąt centymetrów, warto je podciąć, aby gęściej zarosło. Co 2–3 lata powinno się je przesadzać do większej donicy.

Jak podlewać awokado? Latem potrzebuje ono znacznie więcej wody, właściwie grunt zawsze powinien być mokry. Dlatego należy podlewać je codziennie. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie do 1–2 razy w tygodniu. Jeśli zauważymy, że w tym okresie liście naszego drzewka zaczynają żółknąć, oznacza to, że musi ono odpocząć od wody.

Hodujemy awokado z pestki – jakich błędów należy unikać?

Jeżeli chcemy, aby nasze drzewko rosło duże i zdrowe, nie możemy go przelewać. Ważne są warunki, w których je uprawiamy oraz pora roku. Musimy obserwować, jak roślina zachowuje się po podlaniu i dostosowywać do tego ilości wody. Co ważne – do podlewania nie można używać wody z kranu, gdyż nasza roślinka może zarazić się chorobami grzybiczymi.

CO zrobić z pestki z awokado? 2

Awokado lubi stać w miejscach nasłonecznionych, ale nie lubi zbyt mocnego słońca, dlatego w godzinach południowych lepiej nieco je osłaniać. Drzewko awokado najlepiej rośnie w około 22 stopniach. W temperaturze poniżej 0 obumrze.

Pamiętajcie, że hodowla każdego rodzaju rośliny, wymaga od nas zaangażowania, pracy i – przede wszystkim – cierpliwości. Zwłaszcza przy tak delikatnej roślinie, jaką jest awokado, gdyż jego owoce stosunkowo długo dojrzewają. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż z tego owocu możemy wykonać pyszne potrawy, które na pewno jeszcze lepiej smakują z owoców, które samodzielnie wyhodowaliśmy.

Zobacz: przepis na meksykańskie guacamole.