Drożdże
Zobaczcie sami, jak zrobić idealny rozczyn z drożdży i przygotujcie wypieki, które zrobią furorę na stole! Perfekcyjne ciasto drożdżowe jest kulinarnym celem niejednego z nas. Koniecznie miękkie, nie za suche i rozpływające się w ustach. Jeśli więc macie ochotę na pyszny placek drożdżowy, albo pizzę, zacznijcie od przygotowania rozczynu z drożdży.
Jak zrobić idealny rozczyn z drożdży?
Jak go zrobić i na co zwrócić uwagę? Obecnie możemy wybierać spośród trzech rodzajów drożdży:
-
świeże
-
suszone
-
instant
Najszybszym rozwiązaniem są drożdże instant, występujące w postaci granulek. Nie wymagają one zrobienia rozczynu i wystarczy, że wymieszacie je z mąką oraz innymi suchymi składnikami. Można je z powodzeniem wykorzystać przy ciastach lekkich, z niewielką ilością tłuszczu.
Jeśli zdecydujecie się na wybór drożdży suszonych, przechowujcie je w szczelnych pojemnikach w chłodnym miejscu. Należy je zaktywizować, a więc przygotować rozczyn, którego wszystkie składniki koniecznie muszą być ciepłe.
Niesłabnącą popularnością w kuchni, zwłaszcza w przypadku ciast z dużą ilością jajek, bakalii i masła, wciąż cieszą się drożdże świeże. Sporządzenie rozczynu jest niezwykle ważne w całym procesie przygotowania ciasta drożdżowego, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Przede wszystkim na świeżość drożdży, która w tym wypadku jest gwarancją udanego wypieku. Pamiętajcie również o tym, że przed ich użyciem, powinny osiągnąć temperaturę pokojową.
Przeczytaj poradę Para buch, drożdże w ruch i poznaj sekret perfekcyjnego pieczywa dzięki piekarnikom z funkcją pary.
Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży?
Pokruszcie drożdże do miseczki, a następnie wsypcie do nich odrobinę cukru. Na 25g drożdży potrzebne będą 2 łyżeczki cukru. Zamiast cukru, możecie użyć miodu, który pomaga rosnąć drożdżom w siłę i ciasto lepiej wyrasta. Następny krok, to zalanie drożdży mlekiem lub wodą w ilości 100-150 ml na 25g drożdży. Bardzo ważna jest temperatura mleka – nie może być ani za zimne, ani za gorące. Jeśli zdecydujecie się na dodanie wody do drożdży, idealną temperaturą do ich rozpuszczenia będzie 36 stopni Celsjusza. Dzięki temu ciasto będzie delikatniejsze.
Po dokładnym wymieszaniu drożdży z płynem, dodajcie 2 łyżki mąki i ponownie wymieszajcie. Następny krok to przykrycie naczynia ściereczką i odstawienie rozczynu w ciepłe miejsce na czas 25- 40 minut. Po wyrośnięciu pamiętajcie o tym, aby od ilości składników potrzebnych do wykonania ciasta odjąć te, których użyliście do wyrobienia rozczynu.
Teraz pozostaje już tylko wypiekać! Na przykład chleb orkiszowy mojego przepisu. Powodzenia!