Jak ugotować brukselkę?
- Gotowanie brukselki
- Pieczona brukselka
- Brukselka z patelni
- Gotowanie brukselki na parze
- Unikanie goryczki w brukselce
- Czas gotowania brukselki
Ta mała kapustka jest dość kontrowersyjnym warzywem. Jedni ją kochają, a drudzy nienawidzą. Doceniana jest ze względu na swoje wartości odżywcze oraz znaczne ilości witamin i składników mineralnych. Jednak zbyt długo gotowana faktycznie może mieć nieprzyjemny zapach oraz wyczuwalną goryczkę. Na szczęście dobrze przyrządzona brukselka smakuje wyśmienicie. Jej listki są przyjemnie chrupiące i z delikatną słodką nutą. Gotowanie to nie jedyny sposób by przygotować brukselkę. Z powodzeniem można ją piec i smażyć. Sprawdź nasze wskazówki, jak zachować pełnię smaku.
Gotowanie brukselki
W pierwszej kolejności musisz zagotować wodę z dodatkiem soli i cukru (po 1 łyżeczce na każdy 1 litr wody). Czekając, aż zacznie wrzeć możesz umyć brukselkę i usunąć wierzchnie liście. Dodatkowo natnij niewielki krzyżyk na końcach główek. Po wrzuceniu kapustek do wody gotuj je przez około 5 minut. Najlepiej wrzucaj je po kolei, by woda nie przestała wrzeć. Gotowa brukselka powinna być al dente.
Zobacz: jak przyrządzić brukselkę.
Pieczona brukselka
Bardzo wysoka temperatura sprawia, że pieczona brukselka jest znacznie bardziej aromatyczna niż ta gotowana. Jednocześnie czas jej przygotowania będzie najdłuższy z wszystkich omówionych. Aby upiec brukselkę, potrzebujesz bowiem zazwyczaj około 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika będzie jednocześnie chrupiąca i rozpływająca się w ustach. Co istotne - można ją wykorzystać na kilka sposobów. Doskonale sprawdzi się jako samodzielna przekąska, dodatek do obiadu czy składnik różnego rodzaju zapiekanek, sałatek, zup i potrawek.
Brukselka z patelni
Kluczem do uzyskania chrupkiej i smakowitej brukselki jest dobrze rozgrzany olej. Wysoka temperatura sprawia, że listki nabierają złocistego koloru i lekko się karmelizują. Jednak zacznijmy od początku. Po umyciu i usunięciu zewnętrznych liści pokrój brukselkę. W zależności od wielkości główek należy pokroić ją na połówki lub ćwiartki. Możesz je lekko posolić, posypać papryką lub chili i skropić sokiem z cytryny. Tak przygotowaną wrzuć na patelnię i smaż od 3 do maksymalnie 5 minut.
Brukselka dobrze komponuje się również z cebulą, czosnkiem, porem, imbirem, limonką, papryczką chili, cebulką dymką, suszonymi pomidorami, miętą, kolendrą, trawą cytrynową, sezamem, czarnuszką, cynamonem oraz pieprzem. Możesz ją podać również z sosem sojowym, posiekanymi orzechami lub obtoczoną w bułce tartej i podsmażoną.
Gotowanie brukselki na parze
To dobry sposób dla osób, które boją się rozgotowania brukselki w wodzie. Kapustki przygotowuje się tak samo jak w przypadku tradycyjnego gotowania. Jedyną różnicą jest czas obróbki. Brukselka gotowana na parze potrzebuje około 10 minut.
Unikanie goryczki w brukselce
Jest kilka sposobów na to by uniknąć goryczki w przygotowanej brukselce. By po ugotowaniu dalej była delikatna w smaku do wody, oprócz soli, dodaj także niewielką ilość cukru lub cynamonu. Bardzo ważne jest, abyś brukselkę wrzucał ją bezpośrednio do wrzątku. Gotowana w zimnej wodzie zrobi rozmiękła i straci kolor. W zupełności wystarczy jej krótkie około siedmiominutowe gotowanie. Jeśli brukselkę będziesz wykorzystywać do przygotowania sałatki lub surówki, to po odcedzeniu najlepiej „zahartuj” ją w zimnej wodzie.
Podczas gotowania zrezygnuj z przykrywki. Dzięki temu nieprzyjemny zapach się ulotni zamiast kumulować w liściach.
Osoby gotujące brukselkę po raz pierwszy i niepewne swoich umiejętności mogą włożyć ją na około 1-2 godziny do zamrażalnika. Niska temperatura skutecznie niweluje goryczkę.
Czas gotowania brukselki
Pilnowanie czasu gotowania brukselki jest niezwykle ważne. Dzięki temu zachowa ona chrupkość liści, delikatny smak, przyjemną słodką nutę oraz wartości odżywcze.
Czas obróbki termicznej w zależności od metody:
- Gotowanie - 5-7 minut,
- Gotowanie na parze - 10 minut,
- Smażenie - 3-5 minut,
- Pieczenie - 15-25 minut.
Podane czasy są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od wielkości brukselek. Podczas obróbki warto sprawdzać widelcem, czy robi się miękka.
Brukselka to zdrowe i wartościowe warzywo. Zdecydowanie warto jeść ją regularnie. Jej zaletą jest także możliwość przygotowania jej na kilka różnorodnych sposobów. Pozwala to na eksperymentowanie z rodzajami obróbki termicznej oraz wypróbowanie połączeń z dodatkami i przyprawami.