- Brukselka – co warto o niej wiedzieć?
- Brukselka – właściwości odżywcze
- Jak przyrządzić brukselkę?
- Najciekawsze potrawy z brukselki
Brukselka – dla niektórych koszmar dzieciństwa. W rzeczywistości – źródło cennych witamin i wartości odżywczych. Odpowiednio przyrządzona, może przekonać do siebie nawet zagorzałych przeciwników. Sprawdzi się nie tylko w roli głównej, ale również jako ciekawy dodatek do dań. Dowiedz się jak gotować brukselkę, by zagościła w twoim jadłospisie.
Brukselka – co warto o niej wiedzieć?
Brukselka znalazła swoje miejsce wśród kapustowatych, zaraz obok kapusty, jarmużu, brokułu i kalarepy. Ponieważ jest rośliną wolno rosnącą, potrzebuje do rozwoju chłodnych warunków pogodowych – najczęściej więc sadzi się ją wiosną lub średnio-późnym latem, a zbiera i kupuje jesienią czy też zimą (jest odporna na niskie temperatury, a nawet mrozy). Brukselkę najczęściej uprawia się z rozsady. Po wyrośnięciu pędu, na łodydze zawiązują się główki (średnio 70-80 owoców), które – odpowiednio dojrzałe – zostają zbierane. Do zbioru nadają się główki twarde, ścisłe, o średnicy 2–4 cm i intensywnie zielonych liściach. Główki gąbczaste i żółtawe świadczą o tym, że owoc jest nieświeży, stracił właściwości odżywcze, a nawet może zawierać pasożyty. Po zerwaniu, brukselki nie należy przechowywać jej zbyt długo – w lodówce może spędzić maksymalnie 10 dni. Najlepszym sposobem, by zachowała wszystkie swoje właściwości – zarówno odżywcze, jak i smakowe – jest jej zamrożenie. Co ciekawe, rosnąca brukselka może wielokrotnie zamarzać i odmarzać, nie tracąc przy tym żadnych właściwości.
Brukselka – właściwości odżywcze
Brukselka zawiera najwięcej białka roślinnego ze wszystkich roślin kapustnych, dlatego stanowi świetne uzupełnienie diety wegańskiej i wegetariańskiej. Jest też niskokaloryczna – w 100 g posiada ok. 40 kcal. Brukselka to bogate i cenne źródło witaminy C, E, K, beta-karotenu oraz witamin z grupy B. W jej liściach znajduje się także potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan oraz selen, a także wysoka zawartość kwasu foliowego, który szczególnie polecany jest kobietom w ciąży – chroni przed wystąpieniem wad wrodzonych u dziecka i znacznie zmniejsza ryzyko poronienia.
Brukselka posiada glukozynolany, mające właściwości antynowotworowe – w tym działający przeciwbakteryjnie sulforafan. To wciąż nie wszystko – brukselka posiada związki azotowe, pomagające usunąć z organizmu nadmiar estrogenu, co zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów hormonozależnych u kobiet, a zawarta w niej siarka wspiera proces detoksykacji organizmu. Warto też wspomnieć o występującym w brukselce kwasie alfa-liponowym, który obniża poziom glukozy.
Brukselka, ze względu na zawarte w niej bogactwo witamin i minerałów, polecana jest nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Można ją podawać najmłodszym już od 6 miesiąca życia.
Dowiedz się więcej o właściwościach tego warzywa i przeczytaj artykuł Dlaczego warto jeść brukselkę?
Jak przyrządzić brukselkę?
Tym, co często zniechęca nas do brukselki, jest jej zapach i gorzkawy posmak. Jednego i drugiego da się jednak uniknąć – wystarczy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób przyrządzenia tej mini-kapustki. Poznajcie przepis na brukselkę.
Jak ugotować brukselkę?
Podstawową kwestią jest czas. Zatem ile gotować brukselkę? Warzywo po ugotowaniu powinno być lekko twarde, czyli al dente. Jeżeli zamierzamy ugotować zamrożoną brukselkę (co jest najlepszą z opcji, ponieważ brukselka po zamrożeniu traci naturalną gorycz), wrzucamy ją do wrzątku, a następnie liczymy ok. 5-7 minut od ponownego zagotowania wody, bez przykrycia. W trakcie gotowania można sprawdzić twardość główek, nakłuwając je widelcem.
Świeże brukselki ugotujemy w podobnym czasie – ok. 5-7 minut od ponownego zagotowania wody, również bez przykrycia, przy czym wcześniej należy je obrać z ewentualnych pożółkłych, uszkodzonych liści, a na końcach główek naciąć krzyżyk – dzięki temu łatwiej pozbędziemy się goryczy, a warzywo ugotuje się szybciej. Przed gotowaniem warto brukselkę namoczyć w zimnej wodzie. By mieć gwarancję, że gotowana brukselka będzie odpowiednio słodka, do wody wystarczy dodać sól i cukier. Gorzki smak i nieprzyjemny zapach wyeliminuje także odrobina mleka lub szczypta cynamonu. Jednak aby warzywo zachowało najwięcej zdrowotnych właściwości, najlepiej ugotować je na parze. W tym wypadku czas gotowania to ok. 10 minut. Jak widać, gotowanie brukselki wcale nie jest takie trudne!
Brukselka z piekarnika
Nieco innym sposobem podania charakteryzuje się brukselka pieczona. W takiej formie traktować ją można jako dodatek do obiadu lub smaczną przekąskę. Pieczoną brukselkę można podawać z dodatkiem sera, np. parmezanu lub gorgonzoli. Jest bardziej aromatyczna i chrupiąca niż ta ugotowana.
O serach więcej przeczytasz w artykule: Sery pleśniowe – rodzaje i przepisy
Czas pieczenia może być różny – w zależności od wielkości główek i tego, czy piec będziemy je w całości, czy pokrojone. Średnio zajmie nam to 20-40 minut, aż zmiękną. Tym, którzy lubią próbować kilku potraw jednocześnie polecamy rozwiązanie, jakim jest piekarnik z funkcją gotowania na parze. Urządzenie pozwoli nam przygotować zarówno brukselkę pieczoną, jak i brukselkę na parze – w zależności od naszego nastroju. Piekarniki marki Bosch posiadają w menu szeroki wybór programów, które automatycznie dostosują odpowiednie parametry do wybranej przez nas potrawy.
Dowiedz się, dlaczego piekarnik z parowarem jest idealny dla zdrowia całej rodziny.
Pieczoną brukselkę zjemy zarówno z porcją mięsa i ziemniakami, jak i solo – polaną oliwą, z dodatkiem orzechów, wspomnianych serów czy ze specjalnie przygotowanym sosem.
Najciekawsze potrawy z brukselki
W tym małym warzywie drzemie ogromny potencjał – dania z brukselki mogą przybierać najróżniejsze formy. Brukselka z bułką tartą przywołuje najprostsze smaki lata. Brukselka z boczkiem to mniej oczywiste połączenie, będące rarytasem dla fanów mięsnych smaków.
Natomiast coś, co zaspokoi żołądki podczas chłodnych jesiennych dni, to zupa z brukselki lub – w nieco bardziej wyrafinowanej formie – krem z brukselki. Warzywo może stanowić także uzupełnienie zup jarzynowych. Ciekawą propozycją na śniadanie jest… omlet brukselką!
Ziemniaczanym łasuchom polecamy zapiekankę z brukselką, którą urozmaicić można najróżniejszymi dodatkami. Z brukselki (gotowanej lub surowej) przyrządzimy też wyjątkowe sałatki – sprawdzi się w towarzystwie suszonych pomidorów, pora czy np. prażonych ziaren. Brukselkę możemy łatwo ukisić – kiszona brukselka jest idealna na jesienno-zimowy czas, wszak warto pamiętać, że kiszonki pomagają nam wzmocnić organizm w okresie przeziębień! A jeśli szukacie przepisu na szybkie i pożywne jednogarnkowe danie, polecamy strogonowa z brukselką – wzbogacony bukietem aromatycznych ziół, trafi przez żołądek do niejednego serca.
Brukselka to prawdziwa bomba witaminowa i źródło wielu cennych składników odżywczych. Co ciekawe, można przyrządzić ją tak, by posmakowała nawet niejadkom. Zainspiruj się powyższym artykułem i weź brukselkę na kuchenny warsztat!