Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jakie mięso na steki?

Jakie mięso na steki?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym się kierować przy wyborze mięsa na stek?
  2. Przygotowanie mięsa na stek
  3. Jak smażyć steka?

Przygotowanie idealnego steka – wbrew wielu opiniom – wcale nie jest trudną sztuką. Zachowanie kilku podstawowych zasad, zdecydowanie zbliży nas do wykonania w punkt wysmażonego kawałka mięsa. Tak naprawdę najtrudniejszy jest wybór mięsa na steki – rostbef czy antrykot – które jest lepsze i bardziej nadaje się do smażenia? Czym kierować się przy wyborze mięsa? Jak przygotować mięso na steki? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Czym się kierować przy wyborze mięsa na stek?

Steki wołowe to przysmak wielu osób – smażone, grillowane – w każdej formie są pyszne. Idealnie pasują do frytek czy opiekanych ziemniaczków. Danie to króluje na wielu stołach. Jednakże, aby stek wyszedł idealnie miękki i soczysty, musimy skupić się na kilku zasadach. Zacznijmy jednak od podstawy, czyli wybór mięsa. Co mamy do wyboru?

  • Antrykot – rozpoznamy go po charakterystycznym oczku z tłuszczu. Steki z antrykotu potocznie nazywamy „rib-eye”. Ze względu na wspomniane „tłuste oko”, mięso to bardzo dobrze nadaje się na steka, ponieważ po smażeniu jest bardzo soczyste.
  • Rostbef – jest mocno marmurkowaty i otoczony warstwą tłuszczu, co też wpływa na jego soczystość. Stek z rostbefu potocznie nazywamy T-bone (jeżeli podajemy go z kością), ponieważ kość ma charakterystyczny kształt litery T; lub New York (bez kości), gdyż wtedy kształtem przypomina stan NY.

Jakie mięso na stek 2

  • Polędwica – nie polecamy tego mięsa na stek. Ma mało tłuszczu, przez co stek może wyjść przesuszony.
  • Łata – mięso to jest cienko krojone, dlatego smażymy je bardzo krótko. Istnieje duże ryzyko przesuszenia. Ważne jest, aby kroić je wzdłuż włókien, aby mięso zachowało kruchość.

Podczas wyboru mięsa możemy spotkać z pojęciami „sezonowanie” oraz „marmurkowatość”. Co one oznaczają?

Sezonowanie to po prostu dojrzewanie mięsa. Podczas sezonowania wołowina nabiera smaku. Możemy wyróżnić dwa rodzaje sezonowania:

  • Na sucho, gdzie mięso przechowywane jest przez 4 tygodnie w temperaturze 2-4 stopni, w warunkach 80% wilgotności. Mięso traci wilgoć, przez co staje się bardziej kruche i zyskuje na smaku. Mięso tak dojrzewające jest znacznie droższe.
  • Na mokro, gdzie mięso dojrzewa w opakowaniu próżniowym (2-3 tygodnie). Smak mięsa wiele się nie zmienia, jedynie zyskuje ono na soczystości i kruchości. Takie mięso możemy spokojnie znaleźć w markecie.

Marmurkowatość – to stopień przerośnięcia tłuszczem. Im więcej „linii tłuszczu” na mięsie, tym jest ono bardziej doceniane, ponieważ jest smaczniejsze.

Przygotowanie mięsa na stek

Skoro mamy już wybrane mięso, możemy przystąpić do jego przygotowania. Na początku powinniśmy je dokładnie umyć, osuszyć oraz oczyścić ze wszystkich ewentualnych błon. Zanim przystąpimy do przyprawiania, mięso powinno znajdować się przez godzinę poza lodówką.

Po godzinie możemy je przyprawić. Równomiernie posól jedną stronę mięsa. W pierwszej kolejności tę, na której będziesz smażyć. Drugą stronę solimy dopiero po usmażeniu wcześniej posolonej strony, a więc już na patelni.

Możesz również przygotować bardziej obfitą w smaki marynatę do steka.  Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Sprawdź: jak przyprawić steka.

Jakie mięso na stek 3

Jakich dodatków użyć? Do steka świetnie pasują wspomniane wcześniej frytki, czy opiekane ziemniaczki. Warto też uzupełnić swoje danie warzywami z grilla bądź wersja bardziej fit – warzywami na patelnię. Stek wspaniale łączy się również z masłem czosnkowym. A jeśli masz ochotę na świeże warzywa, przygotuj sałatę z pomidorami i sosem winegret.

Dobierz też: dodatki do steka.

Jak smażyć steka?

Rozgrzej dobrze patelnię, rozprowadź tłuszcz. Delikatnie połóż mięso. Kiedy chcesz obrócić mięso, oprósz równomiernie solą jego zewnętrzną stronę. Za pomocą szczypców lub łopatki przewróć mięso. Nie nakłuwaj go widelcem – sprawiłoby to, że straci smak i aromat. Smaż do stopnia, jaki chcesz uzyskać.

Dopiero kiedy ściągniesz mięso z patelni, dopraw je pieprzem. Odczekaj ok. 5 minut przed pokrojeniem.