Jak przyprawić steka?
Jednym z klasycznych dań mięsnych są steki wołowe. Jak przyrządzić te okazałe kawałki mięsa, aby zachwycały smakiem nawet najbardziej wymagających smakoszy? Warto pamiętać, że stek to potrawa, która nie lubi eksperymentów i wyzwań, a jej urok tkwi w prostocie. Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości mięso, właściwa obróbka termiczna i oczywiście odpowiednio dobrane przyprawy. Podpowiadamy, czym przyprawić steka i jak go przyrządzić we własnym domu.
Czytaj także: Mięso na stek wołowy – jak wybrać?
O czym pamiętać przygotowując steka?
Stek wołowy to nic innego jak solidny kawałek mięsa przekrojony w poprzek włókien mięśniowych. O sukcesie tej potrawy w dużym stopniu decyduje odpowiednio dobrany gatunek mięsa. Jeżeli zależy nam na soczystym i delikatnym, warto sięgnąć po polędwicę wołową. Nieco bardziej wyrazisty smak uzyskamy, przygotowując steki z rostbefu czy antrykotu. Warto, aby były one delikatnie przerośnięte, z białymi nitkami tłuszczu wewnątrz. Pamiętajmy, że najlepiej do steków nadaje się wołowina z mięsnych ras krów.
Zobacz koniecznie: Jak przygotować steka?
Ważną rolę odgrywa to, jak smażymy steki wołowe. Można je przyrządzić na patelni lub na grillu. Ważne, żeby były smażone w wysokiej temperaturze i na dobrze rozgrzanej powierzchni. Pamiętajmy, aby mięso przed smażeniem doprowadzić do temperatury pokojowej, a do obracania używać szpatułki. Nakłucie widelcem spowoduje, że stek będzie mniej soczysty. Przygotowując mięso, powinniśmy uwzględnić różne stopnie wysmażenia steków:
- blue – bardzo krwisty, smażony zaledwie po minucie z każdej strony,
- rare – krwisty, smażony po około 2 minuty na stronę,
- medium rare – średnio krwisty, smażony mniej więcej 3 minuty z każdej strony,
- medium – średni stopień wysmażenia, około 4 minuty na stronę,
- medium well – stek dobrze wysmażony, lekko twardawy, smażony przez około 5 minut z każdej strony,
- well done – stek bardzo dobrze wysmażony, po około 6-8 minut z każdej strony.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jakie są stopnie wysmażenia steków?
Na czym najlepiej smażyć steki?
Klasyczne steki wołowe przyrządzane są na patelni. Najlepiej sprawdzają się do tego solidne, klasyczne modele żeliwne lub tzw. patelnie grillowe, które dobrze przewodzą ciepło i nagrzewają się do wysokiej temperatury.
Do smażenia steków wybierajmy zawsze tłuszcze o wysokim punkcie dymienia z uwagi na fakt, ze musimy je rozgrzać do minimum 150 stopni Celsjusza. Idealnie sprawdzą się:olej rzepakowy, rafinowana oliwa z oliwek lub masło klarowane. Tłuszcz zawsze wlewany na już rozgrzaną patelnię, co zmniejsza ryzyko, że w trakcie smażenia steków zacznie się nam on palić.
Szukasz sprzętu do swojej kuchni? Sprawdź ofertę Bosch: Płyty grzewcze Bosch
Jakie przyprawy do steka?
Wiele mniej doświadczonych kucharzy zastanawia się, czym przyprawić steka. Tak naprawdę, jeżeli postawimy na dobrej jakości, świeże mięso, wystarczą nam sól i pieprz. Jeżeli jednak chcemy nieco wzbogacić smak, z powodzeniem możemy wykorzystać inne klasyczne przyprawy do steka wołowego, takie jak:
- czosnek,
- majeranek,
- chilli,
- papryka,
- tymianek,
- sok z cytryny.
Przyprawy warto wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek, która ułatwia przenikanie smaków i aromatów.
Sprawdź również: Przyprawy do mięsa
Jak przyprawić steka?
Jeżeli wybraliśmy już przyprawy do steka, pozostaje kwestia, kiedy dodać je do mięsa. Większość szefów kuchni poleca, by przed smażeniem przyprawianie steka ograniczyć do posolenia. Pamiętajmy, by robić to w miarę na krótko przed położeniem go na patelni, tak, aby sól nie wpłynęła niekorzystnie na jego soczystość. Pozostałe przyprawy, takie jak pieprz czy inne zioła najlepiej dodać już po smażeniu. Często bowiemw wysokiej temperaturze przypalają się i tracą aromat. Efekt ten zachodzi zwłaszcza przy przyprawianiu dobrze wysmażonych steków, które na patelni spędzają od kilku do kilkunastu minut.
Z czym podawać gotowe steki? Tak naprawdę ogranicza nas tu jedynie nasza wyobraźnia. Klasycznym rozwiązaniem są oczywiście ziemniaki we wszelkiej możliwej formie (gotowane, pieczone, frytki). Z mięsem doskonale komponują się również inne warzywa, jak np. grillowana papryka, cukinia czy bakłażan, najlepiej wzbogacone odrobiną rozpuszczonego masła.
Choć stek sam w sobie powinien być soczysty, to warto podać do niego sosy. Oczywiście możemy zaproponować musztardę czy sos musztardowo-miodowy, ale ciekawym rozwiązaniem są również różnego rodzaju sosy owocowe, np. z porzeczek czy żurawiny.
Zobacz także: Dodatki do steka