Na co są dobre kiszone buraki i jak je zrobić?
- Właściwości odżywcze i prozdrowotne kiszonych buraków
- Przepis na kiszone buraki
- Jak wykorzystać kiszone buraki?
Kiszone buraki są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Ten tradycyjny przysmak, choć często niedoceniany, od wieków gości na polskich stołach. W kiszonych burakach kryje się nie tylko wyjątkowy smak, ale przede wszystkim szereg korzyści dla ludzkiego organizmu. W artykule przyglądamy się bliżej temu, dlaczego warto włączyć kiszone buraki do diety oraz jak samodzielnie przygotować ten zdrowy i pyszny dodatek.
Właściwości odżywcze i prozdrowotne kiszonych buraków
Kiszone buraki to prawdziwa bomba witaminowa. W tym produkcie znajdziesz m.in. witaminy z grupy B, witamina C, K, E oraz A. W niskokalorycznych kiszonych burakach nie zabrakło też cennych minerałów: żelaza, wapnia, potasu i fosforu. Właściwości prozdrowotne buraków wynikają przede wszystkim z samego procesu kiszenia. W jego trakcie warzywo zostaje dodatkowo wzbogacone o kwas mlekowy i probiotyki. Wpływają one korzystnie na florę bakteryjną układu pokarmowego. Buraczki kiszone – właściwości, które musisz znać to:
- wzmocnienie odporności;
- wspomaganie układu krwionośnego;
- poprawa funkcji trawienia (dzięki błonnikowi);
- ułatwienie detoksykacji organizmu.
Sprawdź, jak przyrządzić kiszone warzywa.
Kiszone buraki – dobre źródło energii
Czy kiszone buraki są zdrowe? Kiszone buraczki czerwone są naturalnym źródłem energii. To zasługa obecności węglowodanów i witamin z grupy B. Nie zapominajmy, że kiszone buraki zawierają też cenne żelazo, które pomaga transportować tlen do wszystkich komórek, co bezpośrednio przekłada się na większą wydolność organizmu. Przepis na kiszone buraki pozwoli Ci lepiej zadbać o ciało – sprawdź go już teraz. Popularnością cieszy się też sok z kiszonych buraków. Jak pić taki specyfik? Pij go codziennie na czczo – pół szklanki lub jedną całą, w zależności od potrzeb.
Przepis na kiszone buraki
Jak zrobić kiszone buraki i wzmocnić swój organizm? Przepis jest prosty, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Przedstawiamy instrukcję, jak je przygotować – krok po kroku. Z naszą pomocą bez problemu przyrządzisz je w domu.
Składniki:
- 6 dużych buraków;
- 2 litry przegotowanej, letniej wody;
- pół łyżki soli na litr wody;
- mielony czarny pieprz;
- 1 łyżkę ziaren kolendry;
- 5–10 liści laurowych;
- 5–10 ziaren ziela angielskiego;
- 5 łyżek octu;
- opcjonalnie kawałek imbiru.
Dowiedz się więcej: Kiszone buraki.
Kiszone buraki przygotujesz bez kłopotu, jeśli będziesz podążać za naszymi wskazówkami.
- Obierz buraki i pokrój je w plastry.
- Następnie obierz i pokrój w plasterki czosnek oraz imbir – jeśli go używasz.
- Przygotuj duży słój – wyparz go i osusz.
- Układaj buraki warstwowo w słoju. Przesypuj każdą warstwę czosnkiem, imbirem, a także przyprawami.
- Zalej wszystko wodą z octem.
- W kolejnym kroku zakręć słój i intensywnie nim potrząsaj, by składniki porządnie się wymieszały.
- Odstaw słój z gotową zawartością w chłodne miejsce na przynajmniej dwa tygodnie.
Jak wykorzystać kiszone buraki?
Kiszonki możesz jeść bezpośrednio ze słoika, ale są również znakomitym dodatkiem do różnych potraw. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać kiszone buraki w kuchni:
1. Kiszone buraki – dodatek do mięs
Kiszone buraki łącz z mięsami grillowanymi (kiełbasą, karkówką, żeberkami); mięsami pieczonymi (gulaszem i pieczeniami); mięsami duszonymi (zrazami czy roladami) oraz daniami jednogarnkowymi (bigosem, kapuśniakiem).
2. Sałatki z kiszonymi burakami
Surówki z kiszonymi burakami możesz podawać solo. Polecamy jednak stworzyć sałatkę na bazie tego warzywa. Dodaj do niego starte jabłko i odrobinę majonezu. Inna opcja to kiszone buraki ze startymi marchewkami i gruszkami z garścią orzechów. Masz buraki w plastrach? Połącz je z rukolą, serem feta i prażonym słonecznikiem. Możesz też skomponować sałatkę z kiszonymi burakami, awokado, pomidorków koktajlowych oraz soczewicy. Wszystkie przepisy brzmią – i smakują – wyśmienicie.
3. Barszcz czerwony
Wiesz już, jak ukisić buraki na barszcz. Dysponując tym produktem, ugotowanie barszczu czerwonego będzie banalnie proste. Zacznij od ich umycia, pokrojenia i przełożenia do garnka. Zalej je wodą i gotuj przez 40 minut. Do gotującego się wywaru dodaj obrane i pokrojone ziemniaki, pietruszkę, cebulę oraz marchew wraz z przyprawami (liściem laurowym, ziarnami pieprzu, ząbkiem czosnku). Gotuj całość aż do momentu, w którym warzywa będą miękkie. Później przecedź zupę przez sito, znów zagotuj i dopraw solą, pieprzem oraz octem. Podawaj z porcją śmietanki lub maślanki i posyp świeżym koperkiem.
Poznaj sekret kiszonek! Kiszonki – właściwości, przygotowanie i przechowywanie.
Kiszone buraki warto wprowadzić do własnej kuchni nie tylko ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Równie ważny jest ich ujmujący smak – odnajdziesz go m.in. w barszczu czerwonym, sałatkach i jako dodatek do mięs. Wystarczy, że nauczysz się, jak ukisić buraki według naszych wskazówek. Powodzenia!