Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

pierniczki

pierniczki
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak przechowywać pierniczki?
  2. Co zrobić żeby pierniczki zmiękły i jak długo je przechowywać?
  3. Tradycyjne pierniczki – przepis

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy w każdym domu unosi się zapach prawdziwych pierniczków świątecznych. Te aromatyczne ciasteczka, przygotowywane według tradycyjnych przepisów, są nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Jednak często zdarza się, że po upieczeniu pierniczki są twarde. Co zrobić, żeby zmiękły i zachowały swoją świeżość na dłużej? W tym artykule podpowiemy, jak przechowywać pierniczki, aby cieszyć się ich smakiem przez całe święta.

Jak przechowywać pierniczki?

Pierniczki to ciasteczka, które idealnie nadają się do długiego przechowywania. Ich smak często zyskuje na intensywności, gdy poleżą kilka dni, a nawet tygodni. Aby jednak zachować ich świeżość i odpowiednią konsystencję, warto zadbać o odpowiedni sposób przechowywania.

  • Metalowe puszki to najczęstszy wybór na przechowywanie pierniczków. Szczelna pokrywka zabezpiecza wypieki przed dostępem powietrza, dzięki czemu zachowują świeżość na dłużej. Dodatkowo metalowe ścianki utrzymują stabilną temperaturę. Takie puszki mają też walor estetyczny, gdyż często występują w świątecznych wersjach, nadając wnętrzu odpowiedni klimat.
  • Szklane słoiki z uszczelnianą pokrywką to kolejna opcja. Są szczególnie dobre, jeśli zależy nam na ekspozycji pierniczków, gdyż szklane ścianki pozwalają podziwiać ich wygląd. Podobnie jak puszki, słoiki chronią pierniczki przed powietrzem i wilgocią. Warto jednak zadbać o to, by trzymać je w miejscu, gdzie nie będą narażone na nadmierne światło, które mogłoby wpłynąć na ich smak oraz aromat.

Pierniczki w różnych kształtach leżą na papierze do pieczenia

  • Plastikowe pojemniki to wygodna i praktyczna opcja do przechowywania pierniczków, szczególnie gdy robimy ich większą ilość. Pojemniki zamykane na zatrzask lub z uszczelką dobrze zabezpieczają przed wilgocią i powietrzem. Są też lekkie, co ułatwia ich przenoszenie. Warto jednak upewnić się, że plastik nie przenosi obcych zapachów, które mogłyby zmienić aromat pierniczków.

Dlaczego pierniczki są twarde?

To naturalna cecha ciasta wynikająca z dużej ilości miodu i cukru. Z czasem jednak pierniczki zmiękną – przechowywane w zamkniętym pojemniku, powoli chłoną wilgoć z otoczenia, stając się bardziej miękkie i aromatyczne, proces ten można przyspieszyć, odpowiednio je przechowując.

Sprawdź: Przepis na piernik z bakaliami, marchewką i białą czekoladą.

Co zrobić żeby pierniczki zmiękły i jak długo je przechowywać?

Pierniczki same zmiękną z czasem, powoli wchłaniając wilgoć z otoczenia, ale jeśli chcemy przyspieszyć ten proces, możemy użyć kilku sprawdzonych sposobów. Najlepiej jest umieścić pierniczki w szczelnie zamkniętym pojemniku i dodać do nich produkty, które oddadzą im swoją wilgoć, wpływając jednocześnie na ich aromat. Oto trzy popularne metody:

  • kawałki jabłka – jabłka to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmiękczenie pierniczków. Dzięki wysokiej zawartości wody szybko oddają wilgoć, która przedostaje się do ciastek, powoli je zmiękczając. Dodatkowym atutem jest lekko owocowy aromat, który subtelnie wnika w pierniczki.
  • skórka pomarańczy – skórka pomarańczowa pełni funkcję podobną do jabłek, ale nadaje pierniczkom bardziej świątecznego aromatu i smaku. Umieszczenie jej w pojemniku wzbogaci ciastka o cytrusowy zapach, jednocześnie je zmiękczając.
  • kromki chleba - chleb bardzo szybko oddaje wilgoć, dzięki czemu pierniczki szybciej zmiękną.

Pamiętajmy jednak, aby regularnie wymieniać owoce i chleb na świeże, aby nie zapleśniały.

Jak długo można przechowywać pierniki?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Tradycyjne pierniczki można przechowywać nawet kilka miesięcy, a im dłużej leżakują, tym stają się bardziej aromatyczne. Ile mogą leżeć pierniczki z lukrem? Pierniczki z lukrem również zachowają świeżość przez długi czas, pod warunkiem, że będą przechowywane w szczelnym pojemniku.

Tradycyjne pierniczki – przepis

Tradycyjny przepis na pierniczki to połączenie miodu, przypraw, masła i innych prostych składników, które w odpowiednich proporcjach tworzą wyjątkowy smak i aromat. Pieczenie tych słodkich ciastek to doskonała okazja, by przygotować się na nadchodzące święta, spędzając czas z najbliższymi i tworząc wspomnienia, które będą trwać przez lata.

Ten przepis pozwoli Ci upiec pyszne, aromatyczne pierniczki, idealne na święta Bożego Narodzenia!

Składniki:

  • 250 g margaryny,
  • 1 kg mąki pszennej,
  • 200 g miodu,
  • 500 g cukru,
  • 3 jajka,
  • 1 łyżka kakao,
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika.

Sprawdź: Przepis na fit pierniczki na święta.

Składniki na lukier:

  • 2 białka,
  • 250 g cukru pudru,
  • 1 łyżka octu,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
  • 1 cukier waniliowy,
  • posypka cukrowa.

Przygotowanie:

  1. Miód i cukier rozpuść w rondelku, dodaj przyprawę do piernika, kakao i margarynę. Wystudzić.
  2. Mąkę wsyp do miski, dodaj rozpuszczoną masę, dodawaj po jednym jajku i sodę oczyszczoną. Wymieszaj.
  3. Ciasto wstawi do lodówki na około 1–2 godziny.
  4. Lukier: białka ubij na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier puder i ubijając na najwyższych obrotach miksera. Następnie dodaj ocet i mąkę ziemniaczaną oraz zmiksuj do połączenia się składników. Na koniec wsyp cukier waniliowy.
  5. Schłodzone ciasto rozwałkuj na stolnicy posypanej mąką (powinno mieć grubość około 3–5 mm). Za pomocą foremek wytnij pierniczki o dowolnych kształtach.
  6. Ułóż pierniczki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200°C przez około 8 minut lub do momentu, aż pierniczki będą lekko złociste.
  7. Udekoruj lukrem i posypką.

Ozdobione pierniczki leżą na blaszce do pieczenia.

Zobacz też: Inspiracje na ciasta bożonarodzeniowe.

Prawdziwe pierniczki świąteczne tradycyjnie powinny pojawić się na wigilijnym stole. Aby cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i aromatem przez całe święta, warto zadbać o ich prawidłowe przechowywanie. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością nasze pierniczki będą miękkie i pyszne nawet po kilku tygodniach od upieczenia.