Przepis na twarde i chrupiące ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe stanowią świetny dodatek do mięs czy kanapek. Często używamy ich również w formie przystawek na imprezach okolicznościowych. Ogórek konserwowy swój smak zawdzięcza odpowiedniej zalewie z wybranymi dodatkami. Idealny jest wtedy, gdy jest soczysty i chrupiący. Powiemy Wam jak osiągnąć ten efekt i zdradzimy przepis na idealnie chrupiące ogórki konserwowe.
Co zrobić, aby ogórki konserwowe były twarde?
Chrupiące ogórki konserwowe to efekt, który chcemy osiągnąć. Zachowanie kilku kroków pozwoli nam na przygotowanie idealnej przekąski. Wprowadzimy Was w każdy etap przyrządzania ogórków konserwowych – od wyboru odpowiedniego, idealnego warzywa, po przygotowanie potrzebnych rzeczy i składników.
Zobacz: jakie są właściwości ogórków konserwowych?
Wybierz odpowiednie ogórki
Wybór odpowiednich ogórków jest niezwykle ważny. Warzywa kiepskiej jakości mogą być puste w środku, bądź po pasteryzacji – zmięknąć. Tego chcemy uniknąć, dlatego powinniśmy wybierać zdrowe ogórki, niezbyt duże i twarde. Najlepiej takie, przy których kwiatki z końcówek nie zdążyły odpaść – są one stosunkowo młode. Jeżeli decydujesz się przekrajać ogórki – nie wykorzystuj tych, które mają puste miejsca przy nasionach, ponieważ mogą one gromadzić wodę.
Sprawdź przepisy na ogórki konserwowe.
Unikaj przerośniętych ogórków, które są za duże. Te szersze ogórki mają już duże pestki i będą w środku puste i miękkie po zawekowaniu, więc takich zdecydowanie unikamy.
Przygotuj słoiki
Odpowiednie przygotowanie słoików uchroni nas przed ewentualną wpadką. Dokładnie umyj wszystkie słoiki – nie mogą posiadać żadnych zanieczyszczeń. Odrzuć te, które mają wyszczerbienia – zwłaszcza na gwincie. Wieczka muszą być proste, szczelne i czyste.
Dlaczego to takiej ważne, jakiej wpadki chcemy uniknąć? Otóż jakiekolwiek zanieczyszczenie słoika może spowodować zmianę smaku w ogórkach, a nawet ich skiśnięcie. Szczelność również jest niezwykle ważna, aby nie dopuścić do skiśnięcia całości. Dlatego nie oszczędzajcie na słoikach – widzicie jakiś defekt? Nie używajcie go. Bo stracicie dwa razy.
Dobry przepis na zalewę
Podstawą do osiągnięcia chrupiących ogórków konserwowych – poza samymi ogórkami – stanowi również zalewa. Czyli to, w czym nasze ogórki są „skąpane” i od czego czerpią smak. Składa się ona z wody i octu, cukru i soli. Uzupełniamy ją dodatkami, takimi jak: czosnek, baldachy kopru i gorczycy – to niezbędne minimum do zrobienia smacznej zalewy. Ilość składników w słoiku nie musi być taka sama i dokładnie odmierzona, ważne aby ogórki były całkowicie przykryte płynem.
Zobacz: pomysły na zalewę do ogórków.
Przepis na ogórki konserwowe
Ten przepis jest o tyle wyjątkowy, że nie potrzebujemy wcześniej przygotowanej zalewy. W ten sposób uniknięcie sytuacji, w której zalewy Wam zabraknie, bądź będzie za dużo. Jak to zrobić?
- Dno każdego słoika wykładamy: 1/3 łyżeczki gorczycy, 3 ziarenka ziela angielskiego, 3–4 ziarenka pieprzu, 1 liść laurowy, 1 większą lub kilka małych gałązek kopru oraz ząbek czosnku.
- Ciasno układamy ogórki.
- Następnie do każdego słoika dodajemy: 1 czubatą łyżeczkę soli,1 czubatą łyżkę cukru i 4 duże łyżki octu.
- Zalewamy zimną wodą tak, aby przykryć ogórki i dokładnie zakręcamy.
- Kilkukrotnie obracamy słoikiem, aby wszystko dokładnie się wymieszało.
- Dno większego i wyższego garnka wykładamy ściereczką, wstawiamy słoiki i nalewamy wody na wysokość 3/4 słoików. Gotujemy ok. 10-12 minut od momentu postawienia garnka na ogień.
- Ogórki będą zmieniały kolor w trakcie gotowania, będą gotowe, gdy większość z nich osiągnie jasny kolor.
- Wykładamy słoiki na ręcznik, przykrywamy kocem i zostawiamy do wystygnięcia. Gotowe!
Wiecie już jak postępować z ogórkami, aby przygotować idealnie chrupiące i soczyste ogórki konserwowe. Teraz możecie wypróbować nasze przepisy. Efekty na pewno Was nie zawiodą. Smacznego!