Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Miód pitny

Miód pitny

Ten trunek, wyrabiany i spożywany już w czasach średniowiecza na terenach Polski i na Litwy, często zastępował wino. Tradycyjny podział miodów pitnych wyróżniapółtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki, z czego...

Czytaj więcej
Miód pitny
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Ten trunek, wyrabiany i spożywany już w czasach średniowiecza na terenach Polski i na Litwy, często zastępował wino. Tradycyjny podział miodów pitnych wyróżnia półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki, z czego dwa pierwsze należą do najmocniejszych, określanych niekiedy mianem miodów królewskich. Jakie są właściwości miodu pitnego? Czy można samemu zrobić miód pitny?

Czy miód pitny jest zdrowy?

 Miód pitny jest napojem alkoholowym powstałym na bazie miodu pszczelego – najczęściej lipowego – w wyniku procesu fermentacji. Mówi się, że ten rodzaj trunku ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i trawienny, działa też napotnie. Powinno się go podawać w temperaturze pokojowej, choć zdarza się, że w zimie serwuje się go na ciepło, z przyprawami korzennymi i plasterkiem cytryny lub pomarańczy.

Miód pitny – przepis

Podział miodu pitnego na różne rodzaje wynika z użycia ilości wody do jego rozcieńczenia. Im bardziej rozcieńczony miód, tym szybciej dojrzewa, w przeciwieństwie do miodów zawierających mniej wody i leżakujących nawet kilka lat. Wyróżnić też możemy miody ziołowe, korzenne, chmielowe czy owocowe, do których dodaje się odpowiednie składniki.

Przy produkcji własnego trunku podstawową kwestią jest wybór dobrego miodu. Dodatkowo, potrzebne będą drożdże winiarskie, kwasek cytrynowy i woda. Pierwszym etapem jest przygotowanie matki drożdżowej z drożdży, wody i cukru, drugim – tzw. brzeczki miodowej z wody i miodu. Po dodaniu matki drożdżowej następuje proces fermentacji.