Suszone śliwki
Śliwki suszone to nic innego, jak świeże owoce poddane długotrwałemu procesowi odwadniania. Najczęściej kupujemy gotowe, paczkowane suszone owoce, ale jak najbardziej jest możliwe przygotowanie suszonych śliwek w domu – wystarczy wydrążone z pestek połówki owoców wyłożyć w piekarniku i nastawić sprzęt na 40-60 stopni. Proces suszenia jest długotrwały, trwa kilka godzin, ale bez wątpienia warto wprowadzić suszone śliwki do swojego menu.
Suszone śliwki – właściwości owoców jesieni
Są one doskonałym źródłem błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i wypróżnianie, a także wspomaga procesy odchudzania (ponieważ nadaje potrawom i produktom większej sytości). Dodatkowo, jeśli chodzi o śliwki suszone – właściwości tego produktu to wysoka zawartość witamin A, C, E, miedzi, manganu, wapnia, potasu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że suszone owoce mają kilkakrotnie więcej kalorii w porcji, niż owoce świeże – więc mimo ich właściwości prozdrowotnych należy je nieco ograniczać.
Suszone śliwki – do mięs czy do deserów?
Suszone owoce, a zwłaszcza śliwki to najczęściej forma dodatku do potraw – pasują zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Najczęściej podaje się je z mięsem takim, jak na przykład schab z suszonymi śliwkami. Są też często dodawane do bigosu myśliwskiego albo po prostu stanowią ciekawy dodatek smakowy wzbogacający sałatki. Z potraw na słodko śliwki suszone można spotkać w pierniku czy też różnego rodzaju musach owocowych. Niezależnie od tego, czy podajemy śliwki suszone do mięs czy na słodko – to jeden z polskich flagowych produktów i nie powinniśmy o nim zapominać.