- Klasyczna zupa mleczna z makaronem
- Zupa mleczna z lanymi kluskami
- Zupa mleczna z zacierką – szybko i sycąco
- Jaką jeszcze zupę mleczną można przygotować?
Zupa mleczna ma swoich zwolenników i przeciwników, ale nie można zaprzeczyć, że to bardzo pożywne danie. Królowała w czasach PRL, ale dziś wraca do łask. W tym artykule przedstawiamy 6 pomysłów na zupę mleczną: przepisy tradycyjne i nieco bardziej nowoczesne. Tak byś mógł odkryć jej smak na nowo!
Klasyczna zupa mleczna z makaronem
To właśnie zupa mleczna z makaronem kojarzy się wielu osobom z dzieciństwem. Dziś możesz traktować ją jako smaczną i zdrową alternatywę dla przesłodzonych płatków śniadaniowych lub pomysł na ciepłą kolację dla całej rodziny w chłodniejsze dni.
Jak przygotować to danie w klasycznej wersji? Najpierw ugotuj ulubiony makaron zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, odcedź i odłóż. Następnie ugotuj mleko z odrobiną domowego cukru waniliowego lub innego słodzika. W momencie wrzenia dodaj przygotowany wcześniej makaron, zamieszaj i gotowe!
Do zupy mlecznej najlepiej pasuje drobny makaron np. muszelki, kolanka, literki, gwiazdki, krajanka lub zacierka – zarówno w wersji pszennej, jak i kukurydzianej.
Zupa mleczna z lanymi kluskami
Drugi pomysł do przetestowania to zupa mleczna z kluskami. Domowymi, puszystymi – po prostu palce lizać! Tradycyjnie ciasto na kluseczki przygotujesz na bazie mąki pszennej i jajek, ale możesz też użyć mąki bezglutenowej np. owsianej. Do zrobienia klusek na 3 porcje, będziesz potrzebował: 5 płaskich łyżek mąki oraz dwa jajka. Zmiksuj je na kremowe ciasto, a następnie lej je cienką strużką do gotującego się mleka.
Aby urozmaicić ten przepis, do gotowej już zupy mlecznej dodaj cukier oraz szczyptę aromatycznej przyprawy: cynamonu, kardamonu lub wanilii.
Zupę mleczną możesz przygotować też z mleka roślinnego: migdałowego, kokosowego, owsianego, sojowego lub ryżowego. To świetny pomysł na błyskawiczne wegańskie śniadanie.
Sprawdź przepis na domowe: Mleko migdałowe.
Zupa mleczna z zacierką – szybko i sycąco
Choć w sklepach dostępne są rozmaite makarony i inne dodatki, to tym razem zachęcamy Cię do przygotowania zupy mlecznej z domową zacierką. Zrobisz ją raz i już nigdy nie będziesz chciał wracać do gotowego produktu. Wypróbuj nasz przepis!
Krok 1
Przygotuj około 110 g mąki pszennej, 1 duże jajko i 1 łyżkę wody. Ugnieć ciasto na zacierkę tak, by było elastyczne i zwarte. Gdyby jego konsystencja była zbyt lejąca się, dodaj odrobinę mąki.
Krok 2
Tak przygotowane ciasto zetrzyj na dużych oczkach tarki bezpośrednio do gotującego się mleka (około litra). Odczekaj, aż zacierka będzie miękka.
Krok 3
Serwuj z dodatkiem miodu czy syropu z agawy (na słodko) lub dopraw solą i pieprzem (na słono).
Z powyższego przepisu przygotujesz 3 porcje sycącej zupy mlecznej, która sprawdzi się przede wszystkim jako pożywne śniadanie dla całej rodziny. Wersję na słodko na pewno docenią najmłodsi domownicy.
Przygotowane ciasto na zacierkę możesz również uformować w malutkie kluseczki. Ugotuj je osobno w osolonej wodzie, a na koniec dodaj do gorącego mleka.
Zainspiruj się: Zupa mleczna z makaronem naleśnikowym.
Jaką jeszcze zupę mleczną można przygotować?
Poznałeś już 3 przepisy na zdrowe i sycące zupy mleczne, ale to jeszcze nie wszystko. W tym akapicie przedstawimy Ci kolejne propozycje serwowania tego przysmaku – niekoniecznie w tradycyjnej wersji. Sprawdź i wybierz swój ulubiony pomysł na zupę mleczną.
1. Zupa mleczna z ryżem
Możesz ją przygotować z dowolnym gatunkiem ryżu: białym, brązowym, jaśminowym, a nawet z ryżem do risotto. Oto nasz sprawdzony przepis.
Składniki:
- 1 litr mleka
- 5 łyżek dowolnego ryżu
- cukier waniliowy i rodzynki do smaku
Sposób przygotowania:
Odmierz pół litra mleka i zagotuj. Następnie dodaj do niego ryż i gotuj około 20 minut. Kiedy ryż zmięknie, dolej pozostałą część mleka i zagotuj. Tak przygotowaną zupę mleczną podawaj z dodatkiem cukru waniliowego i ulubionymi suszonymi owocami.
Sztuka dobrego gotowania polega też na wykorzystywaniu dostępnych w danej chwili produktów. Zachęcamy Cię zatem, byś nie wyrzucał ryżu czy makaronu, które zostały z obiadu, ale wykorzystał je do przygotowania zupy mlecznej. Warto wprowadzać na stałe takie ekologiczne nawyki w gotowaniu.
2. Zupa mleczna zamiast owsianki
A gdyby tak zamiast gęstej owsianki przygotować zupę mleczną? Wystarczy trochę zmienić proporcje: 0,5 litra mleka na około 4 łyżki płatków owsianych. Najpierw podgotuj mleko z odrobiną masła. Następnie dodaj płatki owsiane oraz opcjonalnie: starte jabłko, cynamon, cukier. Gotuj aż do miękkości. Przed podaniem posyp prażonymi migdałami.
Chcesz w tym przepisie zastąpić cukier zdrowszą alternatywą? Przetestuj cukier brzozowy (ksylitol) lub syrop z agawy. Nutę słodkości doda też zmiksowany banan.
3. Zupa mleczna z kaszą manną
Ta wersja zupy mlecznej również kojarzy się niektórym ze słodkim dzieciństwem. Co więcej, zjadają ją chętnie również współcześni mali smakosze np. w formie śniadania lub słodkiej przekąski. Oto nasz przepis na zupę mleczną z kaszy manny w wersji malinowej.
Składniki:
- 1 litr mleka
- 3 łyżki kaszy manny
- sól
- syrop malinowy lub świeże maliny
Sposób przygotowania:
Zagotuj pół litra mleka, a następnie dodaj do niego kaszę mannę wymieszaną z pozostałym zimnym mlekiem. Gotuj aż do napęcznienia. Podawaj z dodatkiem syropu malinowego lub świeżymi malinami. Aby zupa mleczna nie była mdła, dodaj na koniec dużą łyżkę soku z cytryny lub pomarańczowego.
Do zupy mlecznej pasują też inne kasze: jaglana, kukurydziana, jęczmienna perłowa, a nawet gryczana. Wybierz swoją ulubioną, dopasuj do niej dodatki (orzechy, suszone owoce, przyprawy) i ciesz się wyjątkowym smakiem.
Dowiedz się więcej: Rodzaje kaszy.
Zupa mleczna nie jest nudna, bo możesz ją serwować na sześć lub więcej sposobów. Co więcej, jest cennym źródłem witamin i minerałów – ważnych szczególnie dla najmłodszych. Przykładowo zupa mleczna z kaszą jaglaną zawiera najbardziej wartościowe składniki, takie jak: białko, cynk i krzem. Wybierz swoją ulubioną wersję tego przysmaku i wprowadź na stałe do codziennego menu!