Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Co na kolację dla dzieci? Szybkie i zdrowe pomysły na przepisy dla maluchów

Co na kolację dla dzieci? Szybkie i zdrowe pomysły na przepisy dla maluchów
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Kolacja dla dzieci – dlaczego nie należy jej pomijać?
  2. Pomysły na kolację dla dzieci

Każdy z nas pewnie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Tak naprawdę istotne są wszystkie posiłki i powinny one być odpowiednio zbilansowane. Dzięki nim dziecko ma energię, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Omawiana kolacja jest niezwykle istotna, chociażby ze względu na zachodzące w nocy procesy regeneracji. Co zaproponować na ten posiłek najmłodszym, by nie obciążyć zbytnio ich układu trawiennego? Podpowiadamy szybkie i zdrowe pomysły na kolację dla maluchów!

Kolacja dla dzieci – dlaczego nie należy jej pomijać?

W przypadku dzieci prawidłowy sen jest niezwykle ważny ze względu na ich dynamiczny rozwój. Odpowiednia długość i jakość snu nie tylko normalizują rytmy dobowe, ale również wpływa na prawidłowy wzrost dziecka, warunkuje zachodzenie procesów regeneracyjnych, reguluje wydzielanie hormonów oraz wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny.

Wszystkie wymienione procesy potrzebują energii, stąd tak ważne jest, by dzieci jadły kolację. Jej pomijanie może znacząco obniżyć jakość snu, wiązać się z częstszymi pobudkami w nocy, nerwowością oraz problemami z ponownym zaśnięciem. Aby tego uniknąć, dziecięca kolacja powinna być pożywna i sycąca, ale jednocześnie lekkostrawna. Zbyt ciężkie dania mogą obciążyć układ trawienny i z kolei powodować problemy z zaśnięciem.

Pomysły na kolację dla dzieci

Planując kolację dla naszego malucha, warto uwzględnić składniki, jakie mamy w lodówce, ale również i wiek dziecka. Bardzo ważne jest, by dopasować formę podania, konsystencję i wielkość kawałków w podanym posiłku do etapu rozwoju, na jakim jest nasze dziecko. Jeśli jedzenie będzie wymagało zbyt dużo wysiłku, maluch może się zniechęcić. Zbyt duże kawałki składników mogą wiązać się z ryzykiem zakrztuszenia. Z kolei dzieci w wieku szkolnym będą się nudzić, jedząc ciągle podobnie wyglądające „papki”. Niezależnie od wieku, posiłki dla dzieci powinny łączyć różnorodne produkty, najlepiej w wielu kolorach oraz zmienną teksturę.

Sprawdź proste i pyszne przepisy na dania dla dzieci!

Kolacje dla rocznego dziecka

Doskonałą propozycją na kolację dla takiego szkraba będą wszelkiego rodzaju placuszki. Można je przygotować zarówno w wersji słodkiej (np. bananowe, racuchy, z borówkami, truskawkami, gruszką, mango, morelami lub że śliwkami), jak i wytrawnej (np. marchewkowe, cukiniowe, ziemniaczane czy buraczane).

Do placuszków na słodko można jako dodatek podać pasty orzechowe, świeże owoce w kawałkach, musy lub podduszone owoce. Z kolei do tych wytrawnych można podać rozgniecione awokado, domowy hummus oraz surowe warzywa pokrojone w słupki lub kawałki. Jeśli z obiadu została ryba lub inne mięso, można podzielić na mniejsze kawałki i podać niewielką ilość obok placków.

Inną, prostą i smaczną propozycją będą kaszki oraz „owsianki” na bazie różnych rodzajów kasz i płatków (jaglane, ryżowe, owsiane, pszenne). Aby były pożywne, najlepiej przygotować je na mleku i podać z domowym dżemem, musem owocowym lub owocami rozgniecionymi widelcem.

Roczne dziecko powinno poradzić sobie także z jajecznicą czy niewielkimi kanapkami z warzywami podanymi obok kanapki.

Pomysły na kolację dla dzieci – 2–4 latki

Dla przedszkolaka znacznie ciekawszą kolacją niż kaszka będzie musli lub granola z mlekiem i owocami. Płatki będą przyjemnie chupały i kontrastowały z miękkimi owocami. Taką propozycję można przygotować w kilka chwil. Dodatkowo zmieniając rodzaj owoców lub podając je w formie musu albo dżemu, całe danie za każdym razem będzie inaczej wyglądało i smakowało.

Zobacz jak przygotować jadłospis dla przedszkolaka

W przypadku kanapek można przygotować różne pasty i twarożki z warzywami. Na kanapce można ułożyć więcej produktów niż w przypadku rocznego dziecka. Aby uatrakcyjnić posiłek, można wyciąć różne kształty z pieczywa lub plasterków wędliny czy sera. Do bardziej skomplikowanych wzorów można wykorzystać wykrawacze do ciasteczek.

Na kolację jak najbardziej można przygotować pancakes, naleśniki i omlety na słodko lub wytrawnie. W przypadku naleśników można przygotować jednorazowo więcej ciasta a usmażone placki przechowywać w lodówce lub zamrozić. Przyspieszy to przygotowanie posiłków w inne dni.

Sprawdź przepisy na proste i szybkie przekąski dla dzieci

Zdrowa kolacja dla dzieci w wieku szkolnym

Co na kolację dla dzieci

W ramach kolacji doskonałym pomysłem będą zapiekanki warzywne, omlety lub warzywne muffiny w wersji à la pizza.

Dobrze sprawdzą się także wymienione wcześniej wieloskładnikowe kanapki, naleśniki, placuszki czy musli z mlekiem i owocami. Jeżeli dziecko nie grymasi, do kanapek, placuszków czy omleta z powodzeniem można zaproponować mu dodatkowo zdrowe, warzywno-owocowe smoothie. Koktajle to prosty sposób na zwiększenie ilości owoców i warzyw w jadłospisie dziecka.

Kolacja jest równie ważnym posiłkiem co śniadanie. Ma ona wpływ na jakość i długość snu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Z tego względu warto zadbać, by kolacja była pożywna, lekka i atrakcyjna dla naszego dziecka.