Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak przygotowywać posiłki dla dzieci?
  2. Co na śniadanie dla dzieci?
  3. Dania na obiad dla dzieci
  4. Kolacja dla przedszkolaka

Jadłospis dla dzieci spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi oraz osobom zaangażowanym w tworzenie menu dla szkół, przedszkoli i żłobków. Dzieci to przecież najbardziej wymagający konsumenci, szczególnie, jeśli mowa o jedzeniu. Jak przygotować zdrowe obiady dla dzieci i jaka dieta dla dzieci jest najbardziej odpowiednia?

Jak przygotowywać posiłki dla dzieci?

Przede wszystkim, gdy myślimy o przygotowywaniu posiłków dla dzieci, warto planować jadłospis z góry na kilka dni. Można omówić go z dzieckiem i zapytać, na co ma ochotę. To spowoduje mniej frustracji związanej z dziecięcym menu. Kolejną ważną zasadą w diecie dla dzieci jest „przemycanie” warzyw i owoców. Maluchy nie zawsze lubią widzieć na talerzu całe cząstki tych produktów, tym bardziej surowych i bez dodatków. Zrobienie zupy-kremu (np. krem z pomidorów), puree czy koktajlu warzywnego to świetne pomysły na wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców do diety dziecka.

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka - zdjęcie 1

Jedzenie dla dzieci powinno też jak najbardziej ograniczać cukier (i słodycze) oraz gotowe przyprawy (mieszanki, których głównym składnikiem jest sól). Menu dla dzieci powinno być kolorowe, a dania powinny cechować się różnorodnością – to także spowoduje, że dzieci mniej będą myślały o słodkiej, kolorowej, zachęcającej wizualnie przekąsce. Jeśli to możliwe, warto nie tylko planować menu z dzieckiem, ale i gotować z jego pomocą. Jeszcze jedna istotna kwestia w menu dla dzieci to regularność posiłków, która nauczy pociechy organizacji i wprowadzi zdrowe nawyki. Poza jedzeniem dla dzieci, trzeba pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu, którego podstawą powinna być woda i herbaty bez cukru.

Co na śniadanie dla dzieci?

Śniadanie to podstawa dla każdego z nas, a tym bardziej powinno stać się podstawowym posiłkiem dziecka. Zdrowa dieta dla dzieci zakłada maksymalne ograniczenie wszechobecnego cukru i to samo dotyczy śniadania. Nie warto proponować pociechom słodkich płatków pełnych cukru, nawet jeśli na opakowaniu wabią nas napisy, że płatki są wzbogacane wszystkimi możliwymi witaminami i składnikami mineralnymi. Zamiast tego zaproponujmy dzieciom mleko lub jogurt naturalny i domowe musli z dodatkiem świeżych owoców.

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka - zdjęcie 2

Jeśli nie na słodko, to bardzo sycącym śniadaniem wytrawnym będą jajka w różnej formiejajecznica, jajka na miękko, lekko ścięty szybki omlet z dodatkami. Można je przygotowywać codziennie na inny sposób. Warto wiedzieć, że według najnowszych badań można zjadać do 12 jaj tygodniowo. Jeśli dziecko lubi proste kanapki, to zadbajmy o jakość i rodzaj pieczywa – najlepsze będzie pełnoziarniste. Kanapki z takiego pieczywa można podać z twarożkiem, serem, szynką, serkiem wiejskim, domowym, klasycznym hummusem… możliwości jest tu tak wiele, że nie ma mowy o monotonii.

Dania na obiad dla dzieci

Obiad dla dzieci może być zupą z dodatkami lub tradycyjnym daniem głównym. Co wybierać na obiad dla dzieci? Otóż z zup nieustannie królują: klasyczna pomidorowa, ogórkowa i jarzynowa. Dbajmy jednak o to, by warzywa na zupę były jak najświeższe. Szczególnie w sezonie kupujmy warzywa na rynku, a nie korzystajmy z gotowych mieszanek w postaci mrożonek. Jeśli chodzi o drugie danie, to podstawą powinny być węglowodany pochodzące z ryżu, różnego rodzaju kasz, czasami ziemniaków lub batatów (słodkie ziemniaki). Najlepsze w menu dla dzieci na obiad będą mięsa chude, białe – indyk lub kurczak. Co najmniej raz w tygodniu warto zadbać o pojawienie się w menu dziecka ryby z rodzaju tłustych ryb morskich (np. łosoś, makrela, śledź). Zawarte w nich kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie i wspomagają budowę oraz regenerację komórek układu nerwowego – tak ważnego w rozwijającym się organizmie.

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka - zdjęcie 3

Obowiązkowo do obiadu należy dodać warzywa – mogą być we wspomnianej formie puree, ale jeśli dziecko lubi, to mogą być to też surówki, warzywa gotowane na parze, czasem pieczone. Ważnym elementem diety są także kiszonki – ogórki kiszone lub kiszona kapusta, które nie dość, że są porcją warzyw, to zawierają prebiotyki – substancje dobroczynnie wpływające na korzystne bakterie jelitowe.

Kolacja dla przedszkolaka

Kolacja dla dzieci opiera się o podobne zasady, jak pozostałe posiłki. Przede wszystkim, jak to w menu dla dzieci, ograniczamy w niej cukier. Posiłek ten powinien być przygotowany na wytrawnie, ewentualnie można przygotować ryż z jabłkami, naleśniki z serem i owocami lub pancakes z musem truskawkowym.

Warto przemyśleć kolację dla dziecka tak, by był to posiłek lekki, ale sycący, czyli powinien zawierać dużo białka. Może być to serek wiejski z warzywami i pieczywem, pasta rybna (np. pasta kanapkowa z makreli), pasta jajeczna ze szczypiorkiem, twarożek z dodatkami. Kolację powinno podawać się na około dwie godziny przed snem.

Dieta dla dzieci – jadłospis dla przedszkolaka - zdjęcie 4

Zdrowa dieta dla dzieci to także forma podania składników. Dzieci „jedzą oczami” i zadaniem dorosłych jest podawanie posiłków w sposób atrakcyjny, kolorowy, kreatywny. Na przykład z owoców i warzyw można ułożyć postać na talerzu, naleśnika upiec w foremce o ciekawym kształcie.

Wiele zdrowych nawyków dzieci zależy od nas. Jeśli pomożemy im je kształtować od samego początku, to możemy mieć pewność, że zaprocentuje to w przyszłości w kontekście ich samopoczucia i zdrowia.